Logo Polskiego Radia
IAR
Jan Odyniec 22.08.2020

Serwisy w jęz. białoruskim w Polskim Radiu. Agnieszka Kamińska: to realizacja misji nadawcy publicznego

Od dziś na antenie Programu 1 Polskiego Radia trzy razy dziennie będzie można usłyszeć serwisy informacyjne w języku białoruskim. Ideę nadawania serwisów skierowanych do Białorusinów komentowali prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska oraz przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański

Decyzję dotyczącą emisji serwisów informacyjnych w języku białoruskim podjął Zarząd Polskiego Radia, który zmodyfikował ramówkę i wprowadził do niej specjalny program poświęcony obecnej sytuacji na Białorusi.

Polskie Radio 1200.jpg
W Polskim Radiu ruszają serwisy w języku białoruskim
Posłuchaj
00:52 Serwisy Ingram IAR.mp3 Białorusini będą mogli usłyszeć serwisy informacyjne w Polskim Radiu w swoim języku. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)

Nadawany na falach długich o częstotliwości 225 kHz Program 1 Polskiego Radia, obejmuje swoim zasięgiem całą Europę, w tym Białoruś. Możliwe jest to dzięki należącym do PR S.A. nadajnikom Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim.

Prezes Polskiego Radia: wsparcie narodu białoruskiego

Posłuchaj
00:29 Kamińska IAR 01.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o nadawaniu serwisów informacyjnych w j. białoruskim (IAR)

- W związku z tym, że na Białorusi jest utrudniony dostęp czy do internetu, czy do informacji, postanowiliśmy wesprzeć naszych braci Białorusinów właśnie w dostępie do rzetelnej informacji - podkreśla prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Specjalne serwisy informacyjne przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy będą emitowane 3 razy dziennie: rano po godzinie 6.30, w magazynie "W samo południe" po godzinie 12.00 oraz wieczorem po godzinie 22.00 w magazynie "Polska i Świat".

Posłuchaj
00:22 Kamińska IAR 02.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o godzinach serwisów informacyjnych w j. białoruskim (IAR)

- Rano trzeba podsumować, to co działo się poprzedniego dnia wieczorem - poinformować, powiedzieć o tym, co się będzie działo w ciągu dnia. Około południa trzeba te informacje zweryfikować, zaktualizować - być może pojawią się nowe rzeczy. A wieczorem podsumować dzień - tłumaczyła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Zobacz także:

Dzięki temu wszyscy Białorusini, również ci mieszkający w miejscach, gdzie nie ma dostępu do internetu lub w wypadku ponownego ograniczenia tej sieci, będą mieli łatwy dostęp do pełnych i rzetelnych informacji na temat sytuacji w swoim kraju oraz związanych z nią wydarzeń międzynarodowych.

EN_01437963_0027 (1).jpg
Premier w rozmowie z blogerem NEXTA: to przełomowy moment dla Białorusi, wierzę, że zmiany się już nie cofną

- Wsparcie dla narodu białoruskiego w tych trudnych chwilach, pokazanie gestu solidarności poprzez dostarczanie rzetelnych i prawdziwych informacji, wpisuje się również w realizację misji nadawcy publicznego, którym jest Polskie Radio. Tylko silne i dobrze zorganizowane media publiczne, które dysponują zarówno odpowiednią infrastrukturą techniczną, jak i kadrami dziennikarskimi najwyższej jakości są w stanie zrealizować tak ważną i potrzebną inicjatywę, której nie podejmą się nadawcy komercyjni. Zaledwie dwa dni temu obchodziliśmy 95. rocznicę przyznania Polskiemu Radiu koncesji nadawczej, a dzisiaj dzięki naszym możliwościom możemy wspierać tych, którzy naszego wsparcia potrzebują - to jest dla nas zaszczyt - podkreśliła prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Kształtowanie tożsamości narodu białoruskiego

Polskie Radio dla Zagranicy jest anteną Polskiego Radia - medium publicznego - nadającą program o charakterze informacyjno-publicystycznym, stanowiący kanał komunikacji, dialogu i rozpowszechniania informacji z Polski, z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej.

Po przełomie w 1989 r. Program dla Zagranicy zaczął funkcjonować w nowej rzeczywistości. W 1991 r. powstały redakcje litewska i ukraińska, a w 1992 r. : czeska, słowacka oraz redakcja białoruska, która była autorskim projektem profesor Niny Barszczewskiej - pracownika naukowego i Kierownika Katedry Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Program w języku białoruskim wypełnia lukę w zapotrzebowaniu na wolne słowo na Białorusi. W audycjach informujemy o łamaniu praw człowieka na Białorusi, braku poszanowania dla praw i swobód obywatelskich, funkcjonowaniu państwa Aleksandra Łukaszenki - ostatniej dyktatury w Europie.

Jako przeciwwaga w programie prezentowany jest demokratyczny model Unii Europejskiej, współpraca gospodarcza państw Europy Środkowo-Wschodniej, organizacje pozarządowe jako podstawa społeczeństwa obywatelskiego. Program tworzony i nadawany przez Polskie Radio dla Zagranicy w j. białoruskim, ma na celu popularyzację, utrwalanie i podnoszenie rangi tego języka wśród Białorusinów wobec wszechobecnego tam języka rosyjskiego, ma także wpływ na kształtowanie tożsamości narodu białoruskiego.

Język białoruski został uznany przez UNESCO za jeden z języków zagrożonych wyginięciem. W ciągu dziesięciu lat, które minęły między dwoma ostatnimi spisami powszechnymi - od 1999 do 2009 roku - odsetek osób, które mówią po białorusku w domu, spadł na Białorusi z 37 do 23 proc. Liczba osób mówiących stale w tym języku obniżyła się od 2009 do 2012 z 5,8 do 3,9 procent.

Emisja: CET 15.30-16.00; 21.00-22.00 oraz powtórzenia w 24 godzinnej ramówce Wschód.

jmo