Logo Polskiego Radia
PAP
Izabela Tomaszewska 07.09.2020

"Uosabiał etos Solidarności". Andrzej Duda o Lechu Kaczyńskim

"Lech Kaczyński napisał swoim życiem opowieść o polskim umiłowaniu wolności, o dumie, godności i honorze, o międzyludzkiej solidarności, o tym, że warto być Polakiem" - stwierdził prezydent Andrzej Duda w liście z okazji otwarcia wystawy "Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności (1949–2010)".

"40. rocznica polskiego Sierpnia i utworzenia NSZZ "Solidarność" to łączące nas wszystkich narodowe święto, podczas którego przywołujemy wydarzenia stanowiące fundament wolnej Polski oraz ludzi, którzy ten fundament zbudowali" - czytamy w liście prezydenta, który podczas ceremonii otwarcia wystawy odczytał minister Wojciech Kolarski.

Piotr Gliński 1200 pap.jpg
"Zmiana jakościowa w myśleniu Polaków". Gliński o powstaniu Solidarności

Jak zaznaczył w liście Andrzej Duda, "jedną z tych wielkich postaci, którym zawdzięczamy Rzeczpospolitą niepodległą, demokratyczną, silną i sprawiedliwą jest pan prezydent profesor Lech Kaczyński". Prezydent wyraził satysfakcję, że "inspirujący jubileusz powstania NSZZ "Solidarność" stał się okazją do zorganizowania ważnej wystawy ukazującej biografię i zasługi prezydenta profesora Lecha Klaczyńskiego, a zwłaszcza jego dokonania jako człowieka Solidarności".

Czytaj także:

"Lech Kaczyński napisał swoim życiem opowieść o polskim umiłowaniu wolności, o dumie, godności i honorze, o tym, że warto być Polakiem, o wierności i odwadze w głoszeniu prawdy, o powinnościach człowieka i obywatela, o międzyludzkiej solidarności" - napisał Andrzej Duda w liście. Wyraził przekonanie, że Lech Kaczyński był spadkobiercą i kontynuatorem tych generacji, które wywalczyły dla Polski niepodległość, stawiały zręby na nowo suwerennego państwa i toczyły zmagania w jego obronie.

Posłuchaj
00:25 kaczyński wystawa.mp3 Jarosław Kaczyński na otwarciu wystawy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu (IAR)
 
Jak podkreślił Andrzej Duda, Lecha Kaczyński "uosabiał etos Solidarności, etos oparty na patriotyzmie, poczuciu odpowiedzialności za losy ojczyzny, więzi z bliźnimi, szczególnie prześladowanymi, słabszymi i będącymi w potrzecie oraz na przekonaniu, że nie ma misji bardziej zaszczytnej zobowiązujące niż publiczna służba dla dobra wspólnego".

itom