Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Michał Szewczuk 07.09.2020

Spotkanie szefa MZ z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Dr Sutkowski: staraliśmy się wypracować optymalne rozwiązanie

- Nasze rozmowy były wyrazem troski Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce o naszych pacjentów. Staraliśmy się wypracować takie rozwiązanie, które będzie dobre dla wszystkich - skomentował wynik rozmów z ministrem zdrowia rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr Michał Sutkowski.

Michał Sutkowski zaznaczył, że podczas spotkania szukano rozwiązania odpowiedniego "dla pacjentów zarażonych SARS-CoV-2, ale również dla pozostałych, którzy muszą znaleźć się w naszych przychodniach i bezpiecznie się leczyć".

Dodał, że dotyczy to wielu pacjentów z chorobami przewlekłymi (cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroby krążenia) czy z nowotworowymi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pap mz 1200.jpg
Ministerstwo zdrowia: wydłużone godziny pracy mobilnych punktów testowych

Kolejne konsultacje w tym miesiącu

Pod koniec września mają odbyć się dalsze konsultacje ze środowiskiem lekarzy rodzinnych, aby zweryfikować, czy przyjęte rozwiązania pozwalają kontrolować ryzyko zachorowań i – jak podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski – stwierdzić, "czy w takim modelu lekarze rodzinni mogą zlecać w racjonalny sposób badania".

Minister pytany o to, dlaczego konsultacje ze środowiskiem lekarzy odbywają się już po ogłoszeniu strategii, powiedział, że poniedziałkowe spotkanie z KLRwP odbyło się w ramach konsultacji projektu zmiany rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.

Czytaj także:

Nowe zasady dot. testowania

Został on opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji w piątek późnym wieczorem. Zgodnie z nowelizacją lekarz rodzinny w ramach teleporady lub porady w warunkach domowych, nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania izolacji domowej przez chorego oraz po dokonaniu oceny jego stanu klinicznego podczas bezpośredniej wizyty w przychodni, w przypadku podejrzenia zachorowania na COVID-19 miałby kierować go do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

Jak zaznaczył minister, w ramach poniedziałkowych konsultacji dokonano zmiany tego ustalenia. Bezpośrednia wizyta pacjenta nie będzie obligatoryjna, aby zlecić mu test. O takie rozwiązanie chodziło środowisku lekarzy POZ.

Ponadto Adam Niedzielski dodał, że polecenia dotyczące zmiany modelu funkcjonowania szpitali zawarte w strategii zostały wydane szpitalom również w piątek. 

ms