Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 30.08.2010

Wielki zjazd „Solidarności” na 30-lecie. Bez Wałęsy

Do Gdyni przyjedzie ponad 2,5 tysiąca gości. Obecni mają być prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.
Wielki zjazd Solidarności na 30-lecie. Bez Wałęsy(fot. PAP)

W zjeździe nie będzie uczestniczył historyczny przywódca "Solidarności" Lech Wałęsa.

Na Zjazd w Gdyni zostali zaproszeni m.in. sygnatariusze Porozumień Sierpniowych, byli i obecni członkowie władz związku.

Będą także przedstawiciele organizacji związkowych z całego świata. Zjazd poprowadzą dotychczasowi przewodniczący prezydium Krajowego Zjazdu Delegatów:Tadeusz Syryjczyk, Jerzy Buzek, Janusz Orkisz, Janusz Śniadek, Bożena Borys-Szopa i Stanisław Szwed.

Obecny będzie także ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein, który ma odczytać specjalne posłanie prezydenta Baracka Obamy do "Solidarności".

W czasie zjazdu jego uczestnicy przyjmą dwie specjalne uchwały: okolicznościową, w formie przesłania oraz uchwałę, w której delegaci wystąpią do Stolicy Apostolskiej o oficjalne ustanowienie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki patronem NSZZ "Solidarność".

10 milionów solidarnych


"Solidarność” powstała na fali strajków w sierpniu 1980 roku. Władze PRL zostały zmuszone do rozmów, w ostatnich dniach sierpnia podpisano porozumienia w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu.

Strajkujący wymogli zgodę rządu na utworzenie niezależnych związków zawodowych. Komitety założycielskie nowych związków powstawały w całym kraju na masową skalę. W połowie września na zjeździe przedstawicieli komitetów strajkowych i założycielskich w Gdańsku utworzono NSZZ "Solidarność", powołano Krajową Komisję Porozumiewawczą z przewodniczącym Lechem Wałęsą, następnie zatwierdzono statut związku.

"NSZZ Solidarność" zarejestrowano 10 listopada 1980 roku w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Liczyła wtedy ok. 10 mln członków (80% zatrudnionych). Obecnie, według władz związku, do "Solidarności" należy około 700 tysięcy osób.

agkm