Logo Polskiego Radia
PAP
Paweł Bączek 02.10.2020

Standard opieki nad pacjentem z SARS-CoV-2. MZ skierowało projekt do konsultacji

Określenie standardu organizacyjnego opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie koronawirusem lub zakażonym SARS-CoV-2, to główny cel projektu rozporządzania ministra zdrowia, który został skierowany do konsultacji.
1200_koronawirus_EN.jpg
Pracownicy szpitala w Grudziądzu zakażeni koronawirusem. "Sytuacja jest poważna"

Projekt - jak wyjaśniono w Ocenie Skutków Regulacji - powstał w związku z koniecznością zapewnienia standardu organizacyjnego opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie COVID-19.

Czytaj także:

Koniecznym stało się - jak wskazano - zapewnienie sprawnej i wydolnej opieki medycznej, gwarantującej zarówno diagnostykę, jak i racjonalne prowadzenie pacjenta po potwierdzeniu zakażenia COVID-19 w sytuacji dynamicznego wzrostu liczby pacjentów, u których potwierdzono zakażenie wirusem.

"Dotychczasowy schemat, zakładający podejmowanie decyzji odnośnie pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, okazał się niewydolny" - oceniono.

Projektowane rozporządzenie reguluje ścieżki postępowania w zależności od wyniku oceny stanu pacjenta i jego stopnia samodzielności. Ma wejść w życie w ciągu 7 dni od ogłoszenia.

Standard obejmuje zadania podejmowane w związku ze skierowaniem pacjenta do izolacji lub izolacji w warunkach domowych lub skierowaniem pacjenta do leczenia w szpitalu oraz zlecaniem badań diagnostycznych w kierunku zakażenia koronawirusem.

szczepionka szczepienie grypa shutterstock 1200.jpg
Pracownicy opieki zdrowotnej z bezpłatnymi szczepionkami przeciw grypie. Jest decyzja ministra zdrowia

Ocena stanu zdrowia przez "badanie fizykalne lub w formie teleporady"

W rozporządzeniu zapisano, że w przypadku postępowania z pacjentem podejrzanym o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia pacjenta przez badanie fizykalne lub w formie teleporady. Lekarz może zlecić wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2, lub skierować pacjenta do odbycia izolacji, izolacji w warunkach domowych, albo do szpitala, po uzyskaniu dodatniego wyniku testu.

W przypadku pacjenta, który jest w stanie samodzielnie przemieszczać się, lekarz ma przekazywać pacjentowi informację o mobilnych punktach pobrań oraz informację o konieczności nieprzemieszczania się środkami publicznego transportu zbiorowego.

Standardy mówią, że w sytuacji skierowania pacjenta do odbycia izolacji w warunkach domowych, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, udziela pacjentowi nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, porady albo teleporady, podczas której dokonuje oceny stanu zdrowia pacjenta. W razie konieczności przedłużenia okresu trwania izolacji w warunkach domowych pacjenta, u którego wystąpiły objawy, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej informuje pacjenta o przewidywanej dacie zakończenia okresu tej izolacji oraz o konieczności odbycia kolejnej porady albo teleporady w ostatnim dniu jej trwania.

W przypadku pacjenta, który nie jest w stanie samodzielnie przemieszczać się lub, którego stan zdrowia to uzasadnia, lekarz, zleca transport sanitarny.

Niezbędna izolacja

W przypadku postępowania z pacjentem zakażonym wirusem SARS-CoV-2 lekarz POZ sprawujący opiekę kieruje tego pacjenta do: odbycia izolacji, izolacji w warunkach domowych albo leczenia szpitalnego. Przed przyjęciem do leczenia szpitalnego w szpitalu pacjent jest poddawany w tej placówce ocenie stanu zdrowia w miejscu wydzielonym od miejsca przeznaczonego do udzielania świadczeń innym pacjentom.

Standardy mówią, że zlecenie badań diagnostycznych w kierunku wirusa SARS-CoV-2, w tym testu molekularnego RT-PCR wymaga "stwierdzenia przez kierującego lekarza, przy uwzględnieniu aktualnej wiedzy medycznej, przesłanek wykonania takich badań". Lekarz może poinformować pacjenta o wynikach testu osobiście lub za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.

***

***

Szybki test na koronawirusa (opr. Maciej Zieliński/PAP) Szybki test na koronawirusa (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb