Paweł Majewski 10.10.2020

Katar 2022: eliminacje w Ameryce Południowej rozpoczęte. Leo Messi zapewnił Argentynie wygraną

Lionel Messi wykorzystał rzut karny i zapewnił Argentynie wygraną z Ekwadorem (1:0) na inaugurację eliminacji piłkarskich mistrzostw świata 2022 w Ameryce Południowej. Wygrane w pierwszej serii odniosły też drużyny Urugwaju, Brazylii i Kolumbii, natomiast mecz Paragwaju z Peru zakończył się remisem.

Na pustym stadionie La Bombonera w Buenos Aires Messi zdobył gola z 11 metrów już w 13. minucie. Ale wcale cicho nie było, gdyż argentyński związek odtwarzał nagranie z dopingiem fanów: "Messi!, Messi!".

Messi nie błysnął, ale trafił

Media podkreśliły, że Messi nie błysnął tak, jak oczekiwano i oddał zaledwie dwa strzały. Szansę na podwyższenie wyniku mieli jego koledzy z reprezentacji Lautaro Martinez i Lucas Ocampos.

"Liczy się to, że wygraliśmy i jednocześnie mogliśmy dać trochę radości kibicom. Ważne było zacząć od zwycięstwa, ponieważ kwalifikacje są trudne i każdy mecz będzie równie ciężki jak ten. Liczę, że poziom będzie wyższy, ale minął prawie rok, od kiedy ostatnio graliśmy razem" – przyznał Messi.

Ekwador czasami zagrażał gospodarzom w drugiej połowie, mimo że generalnie miał mało czasu na przygotowania pod wodzą nowego trenera Gustavo Alfaro.

Urugwaj wygrywa, Zamorano grzmi

Znacznie ciekawiej i dużo więcej kontrowersji było w rywalizacji Urugwaju z Chile. Gospodarze objęli prowadzenie po trafieniu Luisa Suareza z karnego (sędziemu pomógł VAR) w 39. minucie. W 54. wyrównał Alexis Sanchez, zaś o sukcesie gospodarzy przesądził Maximiliano Gomez w 90.

Chilijczycy krytykowali m.in. pracę sędziów, którzy – ich zdaniem – powinni podyktować im dwie "jedenastki". Krajowy związek zagroził, że złoży oficjalny protest.

"Jak długo rabunki będą dozwolone w Ameryce Południowej" – napisał na Twitterze słynny chilijski napastnik Ivan Zamorano, dodając, że "mecz został podarowany Urugwajowi".

Romero kontra Carillo

Również w końcówce rozstrzygnęły się losy meczu Paragwaju z Peru. Angel Romero zdobył swojego drugiego gola w 81. minucie i Paragwaj wygrywał 2:1, ale cztery minuty później do remisu doprowadził Andre Carillo. To był również jego drugi gol w tym spotkaniu.

Gładka wygrana Brazylii

Brazylia pokonała na własnym stadionie Boliwię 5:0, a Kolumbia, także u siebie, wygrała z Wenezuelą 3:0 w meczach kończących 1. kolejkę eliminacji, które rozegrano w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego.

Prowadzenie Brazylii w 16. minucie dał Marquinhos. W 30. podwyższył Roberto Firmino, który na listę strzelców ponownie wpisał się tuż po przerwie. Później piłkę do własnej bramki skierował Jose Maria Carrasco, a wynik ustalił Philippe Coutinho.

Trzy punkty okupione dramatem Ariasa

Kolumbia natomiast wszystkie gole zdobyła w pierwszej połowie. Z dwóch cieszył się Luis Muriel, a jednego dołożył Duvan Zapata.

Już w dziesiątej minucie Kolumbijczycy stracili jednak swojego podstawowego obrońcę. Santiago Arias odniósł bardzo groźnie wyglądającą kontuzję w starciu z Darwinem Machisem. Lewa stopa interweniującego Kolumbijczyka wygięła się w nienaturalny sposób i prawdopodobnie czeka od długa przerwa od futbolu.

Badania w szpitalu wykazały uraz kości strzałkowej i złamanie kostki. Piłkarz Bayeru Leverkusen, do którego jest wypożyczony z Atletico Madryt, będzie wyłączony z gry minimum przez pół roku.

Walka o pięć miejsc

W eliminacjach bierze udział 10 reprezentacji, które rywalizować będą do marca 2022 roku w systemie ligowym - każdy z każdym, u siebie i na wyjeździe. Awans do mistrzostw świata w Katarze wywalczą cztery najlepsze zespoły tej strefy, piąty zagra w barażu z drużyną z innej konfederacji.

Rozgrywki w strefie CONMEBOL miały rozpocząć się w marcu, ale plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Kryzys wywołany przez COVID-19 sprawił, że żaden z zespołów nie rozegrał wcześniej w 2020 roku ani jednego oficjalnego spotkania.

Wyniki 1. kolejki:

czwartek:
Argentyna - Ekwador 1:0 (1:0)
Bramka: Lionel Messi (13-karny)

Urugwaj - Chile 2:1 (1:0)
Bramki: dla Urugwaju - Luis Suarez (39-karny), Maximiliano Gomez (90); dla Chile - Alexis
Sanchez (54)

Paragwaj - Peru 2:2 (0:0)
Bramki: dla Paragwaju - Angel Romero (67, 81), dla Peru - Andre Carillo (52, 85).

piątek
Brazylia - Boliwia 5:0 (2:0)
Bramki: Marquinhos (16), Roberto Firmino (30, 49), Jose Maria Carrasco (66-samob.), Philippe Coutinho (73.)

Kolumbia - Wenezuela 3:0 (3:0)
Bramki: Duvan Zapata (16), Luis Muriel (26, 45+3)

1. Brazylia 1 1 0 0 5-0 3
2. Kolumbia 1 1 0 0 3-0 3
3. Urugwaj 1 1 0 0 2-1 3
4. Argentyna 1 1 0 0 1-0 3
5. Peru 1 0 1 0 2-2 1
. Paragwaj 1 0 1 0 2-2 1