Logo Polskiego Radia
PAP
Sylwia Mróz 13.09.2010

13 tys. izraleskich mieszkań na Zachodnim Brzegu

Budowa mieszkań rozpocznie się 26 września, natychmiast po upływie moratorium ogłoszonego przez Izrael 10 miesięcy temu - podała organizacja "Pokój Teraz".
Izraelski nalot na Strefę GazyIzraelski nalot na Strefę Gazyfot. east news



- Jeśli zamrożenie budowy nie zostanie przedłużone, osadnicy teoretycznie mogą wybudować około 13 tys. mieszkań bez dodatkowych zezwoleń ze strony rządu" - podaje organizacja w komunikacie.

Kolonializacja na Zachodnim Brzegu

- Pozwolenia na budowę zostały wydane dla co najmniej 2066 domów, których fundamenty są już gotowe, a setki innych, których fundamenty nie zostały jeszcze zbudowane, może powstać po zakończeniu obowiązywania zamrożenia - przekonują pacyfiści.

Według organizacji co najmniej 11 tys. innych mieszkań, których budowa została zatwierdzona, może być wybudowanych bez dodatkowej zgody rządu, z tego 5 tys. w odizolowanych osiedlach.

Dodatkowo, według organizacji "Pokój Teraz", na Zachodnim Brzegu zaplanowanych jest około 25 tys. innych mieszkań, jednak do ich budowy wymagana będzie zgoda rządu.

- Nasze stanowisko jest jasne i przedstawiliśmy je administracji amerykańskiej przed szczytem w Szarm el-Szejk: pokój i kolonizacja nie idą ze sobą w parze - oświadczył Mohammad Chtajeh, jeden z palestyńskich uczestników negocjacji pokojowych.

- Nie będziemy rozmawiać o częściowej kolonizacji, rozwodnionej czy spowolnionej - dodał, podkreślając, że władze palestyńskie chcą całkowitego zamrożenia rozbudowy osiedli, gdyż inaczej rozmowy pokojowe zakończą się impasem.

Zamrożenie budowy

- Palestyńczycy chcą, żebyśmy nie budowali absolutnie nic na Zachodnim Brzegu, ale tak się nie stanie - oświadczył w niedzielę premier Izraela Benjamin Netanjahu.

- Izrael nie będzie kontynuował zamrożenia, ale nie wybuduje więcej niż kilkanaście tysięcy zaplanowanych domów. Nie zamrozimy życia mieszkańców Zachodniego Brzegu i nie zamrozimy budowy - dodał, opowiadając się, jak podkreśla agencja AFP, za kompromisowym rozwiązaniem.

Netanjahu i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas spotkają się w Szarm el-Szejk w obecności amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton we wtorek.

2 września w Waszyngtonie premier Netanjahu, prezydent Abbas i pełniąca rolę mediatora sekretarz stanu Hillary Clinton ogłosili wznowienie negocjacji palestyńsko-izraelskich. Ich celem jest porozumienie o powstaniu niepodległego państwa palestyńskiego, gwarantujące jednocześnie bezpieczeństwo Izraela.

sm