Logo Polskiego Radia
IAR
Rafał Kowalczyk 16.09.2010

Papież w Wielkiej Brytanii. Protesty ateistów

Liczne kontrowersje i protesty towarzyszą rozpoczętej właśnie papieskiej wizycie w Wielkiej Brytanii.

Niemal każdy z dzisiejszych brytyjskich dzienników, komentuje wypowiedź kard. Waltera Kaspera, który w rozmowie z niemieckim tygodnikiem ,,Focus", porównywał Wielką Brytanię do Trzeciego Świata. Papież może się też spodziewać protestów przeciwko swemu stanowisku w sprawie antykoncepcji, praw homoseksualistów i święceń kapłańskich dla kobiet.

Media zwracają uwagę na znaczącą nieobecność kard. Kapsera w otoczeniu Benedykta XVI . Były przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan, porównywał Wielką Brytanię do kraju Trzeciego Świata, w którym chrześcijanie są ofiarami agresywnego ateizmu. Kardynał Kasper miał towarzyszyć papieżowi, ale zrezygnował z udziału w wizycie. Dziennik "Independent" pisze, że nieobecność kardynała będzie szczególnie odczuwalna podczas spotkania z anglikańskim arcybiskupem Canterbury, Rowanem Williamsem. Kardynał Kasper ma duże doświadczenie w dialogu z anglikanami. "Guardian" przypomina natomiast, że Kościół katolicki Anglii i Walii odciął się od wypowiedzi niemieckiego hierarchy.

Jeszcze przed wizytą tamtejsze środowisko ateistyczne postawiło Benedykta XVI i Kościół katolicki pod pręgierzem. Niespodziewanie, kościół znalazł obrońcę w znanym z ateizmu, dziennikarzu gazety Times.

Papieska wizyta ma charakter państwowy . To pierwsza państwowa podróż głowy Kościoła katolickiego do Wielkiej Brytanii od 16. wieku, kiedy to król Henryk VIII ogłosił niezależność Kościoła Anglii od Rzymu. Tymczasem według sondaży opinii publicznej, dwie trzecie Brytyjczyków sprzeciwia się nadaniu papieskiej wizycie charakteru państwowego.

W miejscach, w których papież odprawi publiczne msze, zapowiadane są protesty przeciwko stanowisku Benedykta XVI w sprawie antykoncepcji, praw homoseksualistów i święceń kapłańskich dla kobiet. Na sobotę zapowiedziano w Londynie marsz protestacyjny z udziałem około dwóch tysięcy osób. Osoby molestowane seksualnie przez duchownych domagają się natomiast, aby papież ujawnił posiadane informacje o takich przypadkach. Benedykt XVI ma się spotkać z grupą ofiar molestowania. Na pokładzie samolotu lecącego do Wielkiej Brytanii, papiez powiedział dziennikarzom, że Kościół nie był wystarczająco "czujny" w sprawie księży pedofilów. Dodał, że informacje o takich przypadkach były dla niego szokiem.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)