Logo Polskiego Radia
IAR
Kinga Poniewozik 10.02.2021

"Skuteczna i szybka kampania szczepień". Przewodnicząca KE chwali Polskę

Przewodnicząca Komisji Europejskiej przyznała, że niektóre założenia unijnej strategii szczepień przeciwko COVID-19 były zbyt optymistyczne, ale przekonywała, że wspólne umowy i zakupy preparatów były dobrym pomysłem. Ursula von der Leyen mówiła, że wszystkie kraje otrzymują szczepionki w tym samym czasie i na tych samych warunkach i nie dochodzi między nimi do konkurowania. Europoseł Beata Szydło apelowała zaś o skuteczne wyegzekwowanie umów podpisanych z koncernami na dostawy szczepionek. W Parlamencie Europejskim na sesji plenarnej w Brukseli odbyła się debata w tej sprawie.

Przewodnicząca Komisji powiedziała, że nie wszystko poszło zgodnie z planem. - Nie jesteśmy w miejscu, w którym chcieliśmy się znaleźć. zbyt optymistycznie patrzyliśmy na masową produkcję i zbyt optymistycznie uważaliśmy, że to co zostało zamówione, będzie dostarczone - mówiła Ursula von der Leyen ale podkreśliła, że szczepienia przyspieszyły i wśród państw, które radzą sobie najlepiej wymieniła oprócz Danii i Włoch także Polskę.

- W Polsce od początku lutego zaszczepionych zostało 94 procent personelu medycznego domów opieki społecznej i 80 procent pacjentów - dodała.

Czytaj więcej
parlament europejski free shutt 1200 .jpg
Ponad 670 mld euro na walkę z koronawirusem. Parlament Europejski zatwierdził program RRF

Do tej wypowiedzi odniosła się podczas debaty była premier Beata Szydło, która występowała w imieniu grupy konserwatystów. - Zgadzam się, polski rząd świetnie sobie radzi ze szczepieniami i mógłby wyszczepić o wiele więcej tych wszystkich, którzy chcą, ale jest tylko jedno ale, nie ma odpowiedniej ilości szczepionek. Dziś to jest najważniejsze zadanie Komisji Europejskiej - skutecznie wyegzekwować te umowy, które zostały podpisane, tak żeby każde państwo członkowskie otrzymało taką ilość szczepionek, którą potrzebuje. Nie ma dziś ważniejszego zadania. Liczy się solidarność, ale liczy się też skuteczność - podkreśliła Beata Szydło.

Polska europoseł powiedziała też, że skoro Komisja przejęła część odpowiedzialności za zdrowie obywateli przynależnej unijnym krajom, to przejęła również obowiązek skutecznego wyegzekwowania umów.

Posłuchaj
00:55 10899103_1.mp3 Debata w PE o strategii szczepień przeciw COVID-19. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

"Musimy wiedzieć co się stało z publicznymi pieniędzmi"

Mimo opóźnień w dostawach szczepionek przewodnicząca Komisji mówiła, że cel pozostaje bez zmian i do lata powinno być zaszczepionych 70 procent Europejczyków. Ursula von der Leyen odniosła się też do długotrwałego systemu zatwierdzenia szczepionek w Unii. Powiedziała, że wymaga on czasu, ale gwarantuje bezpieczeństwo.

Czytaj więcej
szydło 1200.jpg
"Skuteczne wyegzekwowanie umów jest kluczowe dla KE". Szydło o dostawach szczepionek

- Nie można pójść na kompromis jeśli chodzi o wstrzykiwanie zdrowemu człowiekowi substancji aktywnej biologicznie. Zaufaliśmy procedurom Europejskiej Agencji Leków, ale to oznacza dodatkowe trzy, cztery tygodnie na akceptację. Ten dodatkowy czas to inwestycja w bezpieczeństwo - powiedziała Ursula von der Leyen.

Wielu europosłów podczas debaty mówiło o konieczności wyciągnięcia wniosków z opóźnień w dostawach szczepionek. Przewodniczący liberałów Dacian Ciolos podkreślał, że opóźnienia muszą zostać rozliczone. Szefowa socjalistów Iratxe Garcia Perez, że rozczarowująca jest sprawa firmy AstraZeneca, która nie rozpoczęła dostaw szczepionek do Unii w terminie i zgodnie z zakontraktowanymi ustaleniami jeśli chodzi o liczbę szczepionek.

Pojawiły się przypuszczenia, że zamiast do unijnych krajów firma przekierowuje dostawy do Wielkiej Brytanii. Szefowa socjalistów przypomniała, że Unia zainwestowała miliony euro w prace nad szczepionką. - Musimy wiedzieć co się stało z publicznymi pieniędzmi - dodała.

jp