Logo Polskiego Radia
IAR
Paweł Kurek 16.12.2020

Uciekli do Polski z autystycznym dzieckiem. Holenderski sąd pozbawił opiekunów praw rodzicielskich

Holenderski sąd zdecydował o pozbawieniu praw rodzicielskich opiekunów kilkuletniego Martina den Hertoga cierpiącego na autyzm. Chodzi o sprawę australijsko-rosyjskiej rodziny, która uciekła z dzieckiem z Holandii do Polski.


16006849311d3a3fff9e90f37a15a1de260cc0b37250b774d3184fa869cd2d14dc47d74121 (1) (1).jpg
Małżeństwo, które zabrało cierpiącego na autyzm syna i uciekło z Holandii do Polski - bezpieczne

Rodzinę rozdzielono po zgłoszeniu ze strony sąsiadów. Ich pełnomocnicy informowali, że stało się to "bez zezwolenia odpowiednich organów", a chłopiec został umieszczony z dala od domu.


Posłuchaj
00:48 10799889_1.mp3 Holenderski sąd zdecydował o pozbawieniu opiekunów chorego Martina praw rodzicielskich

 

Jak przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej mecenas Bartosz Lewandowski, decyzja sądu w Holandii jest kuriozalna i rażąco narusza artykuł "Konwencji Europejskiej" o prawie do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Zdaniem adwokata, największe wątpliwości pod względem regulacji chroniących prawa człowieka budzi nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.

Pogwałcenie standardów

To oznacza, że rodzicom od momentu wydania orzeczenia już nie przysługiwała władza rodzicielska, pomimo możliwości złożenia środka odwoławczego, z którego skorzystali. Zdaniem pełnomocnika rodziny, jest to pogwałcenie wszelkich standardów międzynarodowych w zakresie ochrony autonomii życia rodzinnego i przede wszystkim ochrony dzieci.

Mecenas Bartosz Lewandowski powiedział, że obecnie sprawą zajmuje się warszawski Sąd Rejonowy, który rozstrzyga, czy wykonanie orzeczeń będzie zgodne z podstawowymi zasadami na terytorium Polski i czy jest w ogóle dopuszczalne. Zaznaczył, że wykonanie orzeczeń holenderskiego sądu byłoby "nieludzkie".

Ekaterina den Hertog i jej mąż Conrad od czerwca byli ścigani przez władze Holandii na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania pod zarzutem uprowadzenia dziecka. Jednak Polska odmówiła wykonania tego nakazu.

pkur