Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Błaszczyk 17.12.2020

"Brak słów". Wiceszef MSWiA oburzony opinią Trzaskowskiego ws. ulicy Lecha Kaczyńskiego

- Brak słów parlamentarnych, aby opisać zachowanie Trzaskowskiego ws. ulicy Lecha Kaczyńskiego - powiedział radny Warszawy i wiceminister MSWiA Błażej Poboży w odniesieniu do opinii prezydenta Warszawy, że obecnie nie ma dobrego momentu na uhonorowanie Lecha Kaczyńskiego. 

warszawa free shut panorama śródmieście 1200.jpg
"To nie jest dobry moment na uhonorowanie Lecha Kaczyńskiego". Jest sprzeciw radnych KO ws. nazwy ulicy

"Brak słów parlamentarnych, aby opisać zachowanie Trzaskowskiego ws. ulicy Lecha Kaczyńskiego. Cisną się same niecenzuralne" – napisał na Twitterze w środę późnym wieczorem Poboży. "A jeśli myślicie, że Rafał Trzaskowski poprzestanie na tym deprecjonowaniu pamięci o prezydencie Lechu Kaczyńskim to jesteście w błędzie. Jak nadejdzie »dobry moment« łaskawie zaproponuje jakąś malutką uliczkę w okolicach Muzeum Powstania np. Przyokopową. Tak, to jest taki właśnie człowiek. Człowieczek" - dodał wiceszef MSWiA. 

pap strajk kobiet 1200.jpg
[FELIETON] "Zły moment na ulicę Lecha Kaczyńskiego", czyli jak Koalicja Obywatelska strzeliła sobie w kostkę

Czekanie na odpowiedni moment

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski powiedział w środę, iż podziela pogląd radnych KO, że to nie jest dobry moment na uhonorowanie Lecha Kaczyńskiego. Według jego zamysłu w Warszawie miałaby być ulica Lecha i Marii Kaczyńskich i byłaby to jedna z ulic przy Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Czytaj także: 

- Uważam, że na końcu taka decyzja, żeby Maria i Lech Kaczyńscy mieli w Warszawie ulicę, jest słuszna, ale podzielam tę diagnozę, że to nie jest dobry moment - oznajmił Trzaskowski. Dopytywany, potwierdził, że we wniosku, który powstał w ratuszu, jest mowa o ulicy Lecha i Marii Kaczyńskich. Wyjaśnił też, że chodzi o jedną z ulic przy Muzeum Powstania Warszawskiego. - Nie chcę w tej chwili mówić o szczegółach, dlatego że przedstawię je wtedy, kiedy będzie odpowiedni do tego klimat, kiedy wszyscy będziemy się mogli zgodzić w Warszawie z radnymi, że to jest ten moment - dodał samorządowiec.

Oddalona skarga do NSA

Prezydent Lech Kaczyński, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r., miał już przez kilka miesięcy ulicę w Warszawie. W listopadzie 2017 r. na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej ówczesny wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał w tej sprawie zarządzenie zastępcze, które zmieniło nazwę alei Armii Ludowej (Trasa Łazienkowska) na ul. Lecha Kaczyńskiego (zarządzenie zostało wydane po tym, jak sprawą nazewnictwa ulic nie zajęła się rada miasta).

Rada Warszawy wniosła do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na zarządzenie Sipiery, które sąd uchylił w maju 2018 r. Wojewoda mazowiecki wniósł następnie kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W grudniu NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody. Trasa Łazienkowska znów nosi nazwę alei Armii Ludowej. 


mbl