Logo Polskiego Radia
IAR
Filip Ciszewski 12.01.2021

"Archiwum aktywacja" - Instytut Pileckiego udostępnił archiwum cyfrowe

W archiwum cyfrowym Instytutu Pileckiego znajduje się przeszło milion stron dokumentów, tysiące zdjęć, kilkaset archiwalnych filmów, tysiące relacji świadków koszmaru II wojny światowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego.

Materiały zgromadzone w archiwum Instytutu pochodzą między innymi z: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives, Instytutu Pamięci Narodowej, polskich archiwów państwowych i wielu innych. Inauguracji działalności archiwum towarzyszy konferencja "Archiwum aktywacja".

Prestiżowy ośrodek

Żydzi holokaust grupa ładosia paszporty paragwaju.JPG
Instytut Pileckiego upamiętni kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom

Rozpoczynając spotkanie naukowców, archiwistów i ludzi kultury, dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski wyjaśniał, że archiwum dla Instytutu ma duże znaczenie.

Posłuchaj
00:27 aa1.mp3 Dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski o potrzebie posiadania obszernego archiwum cyfrowego (IAR)

 

- Naszą ambicją jest stworzenie prestiżowego ośrodka naukowego, podejmującego ważne tematy i dostarczającego wiedzy, która pozwoli nam wchodzić w swobodną i odważną dyskusję z badaczami z całego świata. Nie da się tego osiągnąć bez nowoczesnego archiwum, nie da się tego zrobić bez źródeł - tłumaczył dyrektor.

Badania na miejscu

Morawiecki Pilecka PAP-1200.jpg
"Jesteśmy winni pamięć polskim patriotom". Premier upamiętnił rotmistrza Pileckiego

Kierownik archiwum Instytutu Pileckiego Krzysztof Wiśniewski podkreślił, że największą wartością udostępnianego dziś archiwum cyfrowego jest fakt, że badacze będą mogli korzystać z materiałów archiwalnych z różnych instytucji w Warszawie lub oddziale Instytutu w Berlinie.

Czytaj także:

- Mamy nadzieję, że pozwoli to badaczom zarówno z Polski, jak i z zagranicy badającym okupację w Polsce w czasie II wojny światowej nie jeździć już po całym świecie, lecz przyjeżdżać do nas, do Instytutu i na miejscu prowadzić badania - powiedział Krzysztof Wiśniewski.

Posłuchaj
00:26 aa2.mp3 Kierownik archiwum Instytutu Pileckiego Krzysztof Wiśniewski o prowadzeniu badań w Polsce (IAR)

 

Cenne dokumenty

Kierowniczka berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego Hanna Radziejowska wyjaśniła, że dzięki współpracy z Bundesarchiv oraz jego oddziałami udało się odnaleźć bardzo wiele dokumentów dotyczących tragicznych losów Polaków.

ładoś 1200 free.jpg
"Jeśli pandemia odpuści, chcemy działać intensywnie". Dyrektor Instytutu Pileckiego o planach na 2021 r.

W zbiorze udało się zamieścić między innymi dokumenty, które są ważne dla bardzo wielu osób, szukających historii swojej rodziny. Są wśród nich na przykład zachowane wyroki śmierci na polskich jeńcach wojennych  - często, to być może jest jedyna wzmianka dla rodziny o tym, co się stało z ich bliskim.

Posłuchaj
00:27 aa3.mp3 Kierowniczka berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego Hanna Radziejowska o wartości zgromadzonych zbiorów (IAR)

 

Wśród dokumentów są też na przykład korespondencje dotyczące tego, jak przewożono Polaków do niemieckiego obozu Mauthausen, co stanowi pewną część szerszej historii walki z Polską inteligencją.

Aby skorzystać z zasobów archiwum, należy wejść na stronę archiwum.instytutpileckiego.pl gdzie można zapoznać się z katalogiem zbiorów. Natomiast konferencji, można się przysłuchiwać dziś i jutro - szczegóły na stronie internetowej instytutpileckiego.pl

fc