Logo Polskiego Radia
IAR
Przemysław Goławski 21.01.2021

Emerytka skazana za 5 groszy. Interwencja Zbigniewa Ziobro

Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro i uchylił wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 28 października 2009 roku oraz utrzymany nim w mocy wyrok, skazujący emerytkę za wykroczenie skarbowe dotyczące uszczuplenia należności publicznoprawnej na kwotę 5 groszy.

26 czerwca 2009 roku Sąd Rejonowy dla Łodzi - Widzewa w Łodzi skazał emerytkę na karę grzywny w wysokości 130 złotych oraz zasądził koszty sądowe w kwocie 170 złotych. Wyrok zaskarżyła w całości oskarżona, zarzucając mu obrazę art. 1 § 2 kodeksu karnego skarbowego, polegającą na uznaniu jej za winną popełnienia zarzucanego wykroczenia pomimo wyjątkowo znikomej społecznej szkodliwości zarzuconego jej czynu.

Sąd Okręgowy w Łodzi wyrokiem z dnia 28 października 2009 roku utrzymał zaskarżony wyrok w mocy, uznając apelację za bezzasadną oraz obciążył kobietę kosztami postępowania odwoławczego.

prokuratura sąd sad sedzia F 1200.jpg
"Rażąca niewspółmierność kary". Ziobro wnioskuje o kasację wyroku za zgwałcenie 12-latki

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wniósł kasację od wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi, zarzucając mu rażące i mające istotny wpływ na jego treść naruszenie przepisów prawa procesowego. Prokurator Generalny wskazał, że sąd okręgowy zaniechał dokonania rzetelnej kontroli odwoławczej w zakresie podniesionego w apelacji zarzutu naruszenia art. 1 § 2 kodeksu karnego skarbowego i zaaprobował błędny pogląd sądu pierwszej instancji, iż przy ustalaniu stopnia społecznej szkodliwości czynu przypisanego oskarżonej nie bierze się pod uwagę wartości dokonanej transakcji i wysokości uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej.

Nieuprawniona ocena okoliczności

W kasacji podniesiono, że nieuwzględnienie tej okoliczności przy ocenie stopnia karygodności, jak również nieuprawnione nadanie istotnego znaczenia okolicznościom, które nie wschodzą do katalogu przesłanek decydujących o stopniu społecznej szkodliwości, miało nie tylko rażący charakter, ale istotnie wpłynęło na treść orzeczenia.

Czytaj także: 

Sąd Najwyższy uwzględniając kasację Prokuratora Generalnego uchylił zaskarżony wyrok, a także utrzymany nim w mocy wyrok Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi i umorzył postępowanie z powodu przedawnienia karalności zarzucanego oskarżonej wykroczenia skarbowego.

pg