Logo Polskiego Radia
PAP
Joanna Twardowska 26.01.2021

Nie żyje Szymon Pawlicki. Był aktorem i działaczem opozycji w PRL-u

- W wieku 85 lat zmarł Szymon Pawlicki - aktor, działacz "Solidarności", uczestnik strajku w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej, represjonowany przez władze komunistyczne za aktywność w podziemnych strukturach "S".

Szymon Pawlicki zmarł w poniedziałek - poinformował na stronie internetowej Koniński Dom Kultury.

Czytaj także:
grudzień 1970 FREE 1200.jpg
Grudzień 1970. Władze PRL nie chciały rozmawiać z robotnikami

"Z Koninem był Szymon Pawlicki mocno związany. Tu urodził się 28 lutego 1935 roku. W końcu lat 50. kierował Powiatowym Domem Kultury, był założycielem i reżyserem legendarnego kabaretu Koński Ogon. To właśnie w spektaklach tego kabaretu stawiał swoje pierwsze kroki jako aktor-amator, recytując m.in. wiersze Wisławy Szymborskiej" - czytamy w komunikacie KDK.

Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po uzyskaniu dyplomu dołączył do zespołu Teatru im. Fredry w Gnieźnie. Poszukiwania artystyczne zawiodły go kolejno do teatrów w Tarnowie, Częstochowie, Kaliszu. W latach 70. przeniósł się na Wybrzeże. W latach 1973-1981 był aktorem w Teatrze Dramatycznym w Gdyni.

W sierpniu 1980 r. został przewodniczącym komitetu strajkowego w Teatrze Dramatycznym i delegatem do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Od września 1980 r. był szefem komisji NSZZ "Solidarność" w gdyńskim teatrze, a w listopadzie 1980 r. - został przewodniczącym strajku pracowników kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku i sygnatariuszem porozumienia z rządową komisją resortową. 

W sierpniu 1981 r. współorganizował I Przegląd Piosenki Prawdziwej "Zakazane Piosenki" w Gdańsku.

Czytaj także: 

Strajk w Stoczni Gdańskiej 

Czytaj także:
1200_Koterbska_PAP.png
Zmarła Maria Koterbska, legenda polskiej piosenki. Artystka miała 96 lat

Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej między 14 a 16 grudnia 1981 r. Po pacyfikacji stoczni został aresztowany i dotkliwie pobity na komendzie Milicji Obywatelskiej. W stanie wojennym został internowany, przetrzymywano go najpierw w szpitalu przy Areszcie Śledczym w Gdańsku, następnie przy Zakładzie Karnym w Bydgoszczy. Zwolniony został 29 września 1982 r. ze względu na stan zdrowia.

Po wyjściu z więzienia otrzymał zakaz powrotu do macierzystego teatru, "gdyż jego pojawienie się na scenie mogłoby wywołać niepokoje społeczne".

"Potrzeba uczestniczenia w życiu kulturalnym, a także zaangażowanie społeczne i poglądy polityczne, sprawiły, że związał się ze środowiskiem niezależnych artystów i współorganizował uroczystości artystyczno-patriotyczne w kościołach w całej Polsce - napisano w pożegnaniu Pawlickiego na Facebooku Teatru Polskiego w Warszawie.

Działacz

W 1989 r. Pawlicki był współorganizatorem Komitetu Obywatelskiego w Gdańsku. Stanął na czele Biura Kultury Komisji Krajowej „S". W latach 1990-1994 był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdyni, pracował też w kancelarii prezydenta RP Lecha Wałęsy.

Pawlicki był działaczem Ligi Morskiej i Rzecznej (1990-2005), a w 1998 r. kierował Społecznym Komitetem Budowy Pomnika Marynarza Polskiego w Gdyni. W 2000 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Ślesinie (Wielkopolskie).

Aktor 

"Gdy w 2011 roku został honorowym gospodarzem Salonu Poezji Anny Dymnej w Konińskim Domu Kultury, stał się aktorskim partnerem Anny Dymnej, Ignacego Gogolewskiego, Andrzeja Seweryna, Andrzeja Łapickiego i Daniela Olbrychskiego. Salony Poezji przypomniały koninianom, i dawnym teatralnym kolegom Pawlickiego, jak znakomitym jest aktorem.

Czytaj także:
1200_Duda_EN.jpg
Uroczystości upamiętniające 40. rocznicę strajków z 1980 r. Prezydent: Solidarność wyrosła na żądaniu wolności

Wtedy właśnie Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie, zaproponował Pawlickiemu, by powrócił na profesjonalną scenę jako Dyndalski w "Zemście" Aleksandra Fredro. Zapowiadał się wspaniały comeback. Niestety, wkrótce po tym, gdy w styczniu 2012 r. zaczęły się pierwsze próby w Warszawie, Szymona Pawlickiego zaatakowała choroba, uniemożliwiając sceniczne występy" - przypomniał KDK.

Pawlicki ma też na koncie role w filmach. Wystąpił m.in. w serialu "Polskie drogi", w filmach "Prom do Szwecji", "Kobieta i kobieta", "Stan wewnętrzny", "Skarga", "Gracze".

W 2018 r. powstał biograficzny film o Pawlickim "Wspomnienie to cicha nuta" w reżyserii Andrzeja Mosia. Pawlicki został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

jbt