Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 27.01.2021

Prawie 23 mln zaszczepionych w Chinach, Nowy Jork chce łagodzić obostrzenia. COVID-19 na świecie

Proces szczepień przeciw COVID-19 w Chinach kontynentalnych przebiega prawidłowo, a do wtorku mieszkańcom kraju podano już blisko 22,8 mln dawek rodzimych specyfików – oświadczył w środę wicedyrektor chińskiej państwowej komisji zdrowia Zeng Yixin. 

Ponad 100 milionów osób na całym świecie zakaziło się koronawirusem od początku pandemii - podał we wtorek wieczorem na swojej stronie Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore. Najwięcej zakażonych jest w USA - ponad 25 mln.

covid pap 1200.jpg
Koronawirus na świecie. Ponad dwa miliony ofiar od początku pandemii

Według Uniwersytetu Hopkinsa od początku pandemii, która w grudniu 2019 roku rozpoczęła się w chińskim mieście Wuhan, koronawirusem zakaziło się 100 164 399 osób. Podobne dane podaje agencja AFP na podstawie własnych obliczeń, według której do tej pory zakaziło się 100 010 798 osób.

Krajem najbardziej dotkniętym pandemią są Stany Zjednoczone, gdzie wirusem SARS-CoV-2 do tej pory zakaziło się 25 415 114 ludzi. W Indiach stwierdzono do tej pory 10 676 838 infekcji, a w Brazylii - 8 933 356.

Źródła: PAP,IAR,Twitter,YouTube,AFP,Reuters/as


16:39

FrancjaRząd rozważa różne scenariusze, w tym wprowadzenie w kraju „bardzo ścisłego” lockdownu - poinformował w środę rzecznik Gabriel Attal. Jak dodał, wydłużona godzina policyjna przyniosła dotąd tylko ograniczone efekty.

Efekt wprowadzenia godziny policyjnej obowiązującej od godz. 18:00 zamiast 20:00 jest „relatywny”, „nie spowalnia (ona) wystarczająco” cyrkulacji koronawirusa, w związku z czym rząd rozważa „bardzo ścisłe zamknięcie” – powiedział Attal na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

16:29

SzczepionkaFirma farmaceutyczna AstraZeneca potwierdziła w środę, że tego samego dnia jej przedstawiciele spotkają się z ekspertami Unii Europejskiej; wcześniej pojawiały się na ten temat sprzeczne informacje. Rozmowy między koncernem a UE mają dotyczyć dostaw szczepionek przeciw Covid-19.

16:17

Indonezja | Pracownic zakładu pogrzebowego, w specjalnych ochronnych kombinezonach, chowają trumnę na cmentarzu przeznaczonym tylko dla ofiar COVID-19. 

Indonezja jako pierwszy kraj w Azji, przekroczył milion zakażonych od początku pandemii. Indonezja jako pierwszy kraj w Azji, przekroczył milion zakażonych od początku pandemii.
16:09

NiemcyWirusolog z berlińskiej kliniki Charité, Christian Drosten określił ograniczenia podróży turystycznych w walce z pandemią koronawirusa jako "znaczące z naukowego punktu widzenia". Doradza także ostrożność w kwestii możliwego złagodzenia obecnych ograniczeń związanych z pandemią.

Wirusolog w rozmowie z telewizją ARD mówi, że "w pewnym momencie zaszczepimy tak wiele osób, że wirus nie będzie się już rozprzestrzeniał sam". Wątpi jednak, aby udało się tego dokonać do Wielkanocy.

15:59

WłochyW Kościołach od 14 lutego powróci gest przekazywania sobie znaku pokoju - ogłosiła Konferencja Episkopatu w środę w komunikacie na zakończenie obrad. Gest zawieszono z powodu pandemii. Powróci w formie spojrzenia w oczy i skinienia głową.

W komunikacie, wydanym po obradach episkopatu, zorganizowanych w formie wideo-konferencji przypomniano, że "pandemia narzuciła ograniczenia w praktykach celebracji" w związku z koniecznością stosowania środków prewencji i ochrony przed koronawirusem.

15:45

USAGubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo zapowiedział możliwość złagodzenie niektórych obostrzeń, po opublikowaniu danych pokazujących, że po raz pierwszy od września zmniejszył się tygodniowy wskaźnik tempa wzrostu hospitalizacji z powodu COVID-19.

15:30

Wielka BrytaniaOsoby zakażone nowym, odkrytym w Wielkiej Brytanii, wariantem koronawirusa rzadziej zgłaszają utratę smaku i węchu, natomiast częściej występują u nich pozostałe główne objawy - wynika z opublikowanych w środę badań brytyjskiego urzędu statystycznego ONS.

Utratę smaku zgłaszało 16 proc. osób, u których wykryto brytyjski wariant koronawirusa i prawie 19 proc. tych, u których stwierdzono poprzedni wariant. W przypadku utraty węchu ten odsetek wynosił odpowiednio 15 proc. i 18,6 proc.

15:21

WHOPlatforma udostępniania szczepionek COVAX spodziewa się, że w marcu będzie 25 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19 dla wschodniego regionu śródziemnomorskiego, a do końca grudnia pula ta wzrośnie do 355 mln dawek - powiadomił w środę przedstawiciel WHO.

Pierwsze dawki dostarczane regionowi przez COVAX pojawią się w lutym - powiedział dziennikarzom Yvan Hutin ze Światowej Organizacji Zdrowia.

15:13

USA"Poszukiwacze szczepionek" to młodzi ludzie, którzy w Los Angeles czekają godzinami pod miejscami wykonującymi szczepienia przeciw COVID-19. Mają nadzieję, na uzyskanie resztek szczepionek, które powinny trafić do utylizacji.

15:02

Wielka BrytaniaZanim pandemia Covid-19 wygaśnie, w Wielkiej Brytanii może umrzeć z jej powodu kolejne 50 tys. osób - ostrzegł w środę prof. Calum Semple, członek naukowej grupy doradczej ds. kryzysowych SAGE.

"Naprawdę nie zaskoczyłoby mnie, gdybyśmy zobaczyli kolejne 40-50 tys. zgonów, zanim to (epidemia) się wypali. Liczba zgonów w czasie fali wznoszącej będzie prawdopodobnie miała odzwierciedlenie w liczbie zgonów w fazie opadającej" - powiedział Semple stacji BBC.

14:48

Francja | Koncern farmaceutyczny Sanofi wesprze produkcję 100 milionów dawek szczepionki opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech. Francuzi chcą tym sposobem przyspieszyć rozpowszechnianie leku w państwach Unii Europejskiej.

Wcześniej Sanofi ogłosiło, że nie wyprodukuje własnej szczepionki przeciwko Covid-19 przed końcem roku.

14:39

Chiny | Zgodnie z Chińskim Kalendarzem, 12 lutego rozpocznie się rok Woła. Mieszkańcy przygotowują - jak co roku - świąteczne dekoracje, którym zawsze towarzyszył huczny festiwal. W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, obchody będą spokojniejsze, a władze Chin rozważają nawet ograniczenie w ruchu komunikacji, aby zniechęcić ludzi do podróży między miastami. 

Chiny szykują się do rozpoczęcia Nowego Roku. Chiny szykują się do rozpoczęcia Nowego Roku.
14:26

Belgia | Od dziś do 1 marca obowiązuje zakaz podróży zagranicznych, które nie są niezbędne. Decyzję podjęto w ubiegłym tygodniu, na spotkaniu premiera rządu federalnego z przedstawicielami władz regionalnych. Dziś został opublikowany ministerialny dekret w tej sprawie.

14:15

Liczba zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła 100 milionów. Ponad rok od ujawnienia pierwszych przypadków SARS-CoV-2 w Chinach na świecie szybko rośnie liczba nowych zachorowań. Kolejne kraje wprowadzają restrykcje związane głównie z podróżami.

Posłuchaj
00:51 10871525_1.mp3 Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 157 tysięcy osób. Relacja Wojciech Cegielskiego (IAR)
14:03

Wielka Brytania | Premier Boris Johnson oświadczył, że bierze "pełną odpowiedzialność za wszystko, co zrobił rząd", ponieważ liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w Wielkiej Brytanii oficjalnie przekroczyła 100 tys.

13:53

SingapurWprowadzone w związku z COVID-19 środki bezpieczeństwa i znaczne ograniczenia w podróżach mogą potrwać przez najbliższe cztery, pięć lat – powiedział Lawrence Wong, singapurski minister i członek zespołu zwalczającego skutki pandemii.

Wong, który sprawuje także urząd ministra edukacji, ocenił, że zakłócenia w codziennym życiu i utrudnienia w zagranicznych podróżach potrwają tak długo, jak długo nie zostanie zbudowana globalna odporność na COVID-19.

13:28

Hong KongW nocy z wtorku na środę władze Hongkongu bez uprzedzenia zamknęły część dzielnicy Yau Ma Tei i przebadały 330 mieszkające tam osoby na Covid-19. Szefowa lokalnej administracji Carrie Lam zapowiedziała kolejne takie "operacje w stylu zasadzki".

Lam wyraziła w środę zadowolenie z wyników nocnej akcji w Yau Ma Tei. Osiągnięto wytyczone cele w postaci utrzymania planu w tajemnicy, skupienia na określonym obszarze i skrócenia czasu lockdownu – oceniła.

13:15

Słowacja | Dziś zaczyna obowiązywać zakaz wychodzenia z domu bez zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa. Wprowadzono od niego kilka wyjątków.

Posłuchaj
00:53 10871247_1.mp3 Słowacja: zakaz wychodzenia z domu bez negatywnego wyniku testu. Relacja: Wojciech Stobba (IAR)
13:03

NiemcyLiczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w RFN wzrosła w ciągu ostatniej doby o 13 202, do 2 161 279 - wynika z danych opublikowanych w środę przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarły 982 osoby z Covid-19, co zwiększyło bilans ofiar w kraju do 53 972.

Około 22 100 zakażonych wyzdrowiało w ciągu ostatniej doby, co oznacza, że łączna liczba osób w Niemczech, które pokonały infekcję, wzrosła do ok. 1 866 000 - informuje RKI.

12:53

USABy uniknąć przeciążenia serwerów władze stanu Minnesota w USA przeprowadziły we wtorek "szczepionkową loterię" dla seniorów. Zapisanym w systemie losowo przyznana zostanie data szczepienia.

Po problemach z przeciążonymi serwerami rejestracja na szczepienia seniorów nie odbywa się już w Minnesocie na zasadzie "kto pierwszy ten lepszy". Terminy zastrzyków zostaną przydzielone losowo seniorom, którzy zapisali się we wtorek w systemie. O dacie szczepień pacjenci zostaną poinformowani w środę przez SMS, mail lub telefon od władz.

12:41

FrancjaWłaściciele francuskich zamków walczą o utrzymanie nieruchomości podczas pandemii. Château d'Ussé słynie na całym świecie z inspiracji Charlesa Perraulta, który napisał „Śpiącą królewnę”, ale jego obecna sytuacja wcale nie przypomina bajki.

12:28

USAStany Zjednoczone planują zamówić 200 milionów dodatkowych dawek szczepionki na koronawirusa, aby do końca lata zaszczepić niemal całą amerykańską populację - poinformował we wtorek w komunikacie Biały Dom.

Dzięki kolejnym zakupom, które w połowie pochodzić będą od firm Pfizer/BioNTech i w połowie od Moderny, "Stany Zjednoczone będą miały wystarczającą ilość dawek, aby w pełni uodpornić 300 milionów Amerykanów do końca lata" - napisano w komunikacie.

12:16

Włochy81 milionów euro otrzyma od państwa włoskiego firma spod Rzymu, pracująca nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Na mocy zawartego porozumienia fundusze te wyłoży krajowa agencja ds. rozwoju przedsiębiorczości Invitalia.

Agencja, podlegająca ministerstwu finansów, zainwestuje środki w firmę biotechnologiczną ReiThera z Castel Romano, gdzie pomyślnie zakończyła się pierwsza faza testów krajowej szczepionki. Na początku stycznia firma ta ogłosiła, że skuteczność jej preparatu, podawanego w jednej dawce, wynosi 92,5 procent, a roczna produkcja wynosić będzie około 100 milionów dawek. W lutym rozpocznie się druga faza testów.

11:59

Chiny | Dokładnie 23 stycznia 2020 roku władze kraju zarządziły pierwszy, tak duży lockdown w kraju. Objął on 11-milionowe Wuhan, a trwał następne 76 dni. Był to początek epidemii w Chinach i zbliżająca się pandemia na świecie. 

11:39

USA46-letni aptekarz szpitalny z Grafton w stanie Wisconsin w USA Steven Brandenburg przyznał się we wtorek przed sądem do zniszczenia setek szczepionek na koronawirusa. Od dawna znany był w swoim środowisku jako zwolennik teorii spiskowych oraz przeciwnik szczepień - podał portal "Breaking911".

11:24

BułgariaNadzwyczajna sytuacja epidemiczna w Bułgarii zostaje przedłużona do 30 kwietnia - zdecydował we wtorek bułgarski rząd. Jednocześnie osiągnięto porozumienie z właścicielami lokali gastronomicznych, które będą otwarte od 1 marca.

11:11

Indonezja | Władze miasta Madiun na wyspie Java rozpoczęły proces przekształcania 24 wagonów kolejowych, na "placówki medyczne". W mieście brakuje miejsc w szpitalach, a w ostatnim czasie zanotowano nagły wzrost nowych przypadków.

10:57

Hiszpania | Rząd Pedra Sancheza ogłosił we wtorek, że żaden z ministrów nie brał udziału w szczepieniach przeciwko COVID-19 poza kolejnością. Potwierdzono też 591 zgonów w ciągu ostatniej doby, czyli najwięcej podczas trzeciej fali koronawirusa w tym kraju.

"Żaden z członków naszego rządu nie dopuścił się tego typu praktyk" - podkreśliła minister Montero.

10:44

Wielka Brytania | Premier Boris Johnson powiedział we wtorek, że głęboko żałuje każdego życia utraconego z powodu Covid-19 i zapewnił, że bierze na siebie pełną odpowiedzialność za decyzje podejmowane w reakcji na epidemię.

We wtorek Wielka Brytania stała się pierwszym krajem w Europie i piątym na świecie, w którym całkowita liczba zgonów z powodu Covid-19 przekroczyła 100 tys., a podany we wtorek bilans zgonów z poprzedniej doby - 1631 - jest drugim najwyższym od początku epidemii.