Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 28.01.2021

Włochy sprawdzają, czy Ronaldo nie złamał przepisów sanitarnych, Hiszpania liczy utracone etaty. COVID-19 na świecie

Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę COVID-19. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 100,4 mln ludzi na świecie, ponad 2,16 mln zakażonych zmarło. Zapraszamy do śledzenia relacji z najważniejszymi informacjami o walce z pandemią i o jej rozwoju.

źródło: Johns Hopkins University

***

Komisja Europejska wezwała koncern AstraZeneca do wywiązania się z podpisanych wcześniej kontraktów, ale mimo rozmów nie doszło do porozumienia. Zarówno AstraZeneca jak i wcześniej firma Pfizer argumentowały, że mają problemy w fabrykach, produkujących szczepionki.

Francuski koncern Sanofi poinformował natomiast, że od lipca w swoich fabrykach będzie produkował szczepionkę koncernów Pfizer i BioNTech, aby zwiększyć jej dostawy na światowe rynki.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia tymczasem skrytykował bogate kraje, że te kupiły znacznie więcej dawek, niż potrzebują. Na skutek tego, biedniejsze państwa nie mają na razie możliwości zakupienia preparatów. Zablokowane też zostały możliwości zakupów przez specjalny fundusz WHO dla niezamożnych krajów. W podobny sposób Zachód skrytykował też prezydent Republiki Południowej Afryki.

Tymczasem minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zapowiedział, że niedobór szczepionek może potrwać co najmniej 10 tygodni, i wezwał do zorganizowania "szczytu szczepionkowego".

***

16:53

8 członków zespołu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w autobusie podczas wyjazdu z hotelu Jade Boutique po obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie w Wuhanie. Teraz zaczną badać kwestię genezy koronawirusa, dlaczego i jakim sposobem pojawił się w Wuhanie. Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY 8 członków zespołu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w autobusie podczas wyjazdu z hotelu Jade Boutique po obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie w Wuhanie. Teraz zaczną badać kwestię genezy koronawirusa, dlaczego i jakim sposobem pojawił się w Wuhanie. Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
16:47

Karabinierzy z Doliny Aosty na północy Włoch wyjaśniają sprawę pobytu piłkarza Juventusu Turyn Cristiano Ronaldo i jego narzeczonej w słynnym górskim kurorcie Courmayeur. Na mocy przepisów sanitarnych nie mieli oni prawa tam być.

Włoskie media podają w czwartek, że karabinierzy poszli tropem zdjęć i nagrań w mediach społecznościowych, na których widać Ronaldo i Georginę Rodriguez na skuterze śnieżnym w Courmayeur, miejscowości drogich hoteli i ulubionym miejscu zimowych wakacji celebrytów oraz dobrze sytuowanych Włochów i turystów z całego świata. Obecnie kurort świeci niemal pustkami. Zamknięto większość hoteli z powodu zablokowania sezonu narciarskiego i innych restrykcji.

16:46

Unijny mechanizm, którego propozycję przedstawi w piątek KE, pozwoli na blokowanie eksportu szczepionek z kraju UE poza terytorium Wspólnoty; decyzje w tej sprawie będą podejmowały państwa członkowskie - przekazało w czwartek dziennikarzom źródło unijne.

Propozycja mechanizmu to reakcja Unii Europejskiej na zapowiedzi firmy farmaceutycznej AstraZeneca, która poinformowała w ubiegłym tygodniu, że nie zamierza dostarczać do UE zakontraktowanej liczby szczepionek, znacznie zmniejszając planowane dostawy. Firma tłumaczy to trudnościami w procesie produkcji.

Propozycja mechanizmu ma zostać zaprezentowana w Brukseli w piątek. Zakłada, że firmy będą musiały informować władze krajowe o zamierza eksportu szczepionek.

Wysoki rangą urzędnik unijny powiedział dziennikarzom, ze mechanizm nie został stworzony po to, aby blokować eksport, ale żeby zagwarantować, iż firmy dostarczą do krajów Unii Europejskiej szczepionki zgodnie z kontraktami zawartymi z UE.

15:48

Francja przesuwa festiwal filmowy w Cannes z maja na lipiec. Ubiegłoroczną edycję festiwalu anulowano.

15:43

Francuski resort zdrowia poinformował, że aktualne restrykcje sanitarne nie wystarczą, aby zatrzymać kolejną falę epidemii. Od połowy grudnia w całym kraju obowiązuje godzina policyjna. Władze zapowiadają zaostrzenie reżimu sanitarnego w przyszłych dniach, w związku ze wzrastającą liczbą zakażeń mutacjami koronawirusa.

Francuski minister zdrowia Olivier Véran powiedział, że godzina policyjna pozwoliła na zahamowanie epidemii przez kilka tygodni, dzięki czemu sytuacja epidemiczna we Francja jest dziś lepsza niż w wielu krajach europejskich. 

14:35

Od rozpoczęcia kampanii szczepień przeciw koronawirusowi we Francji 1 231 783 osoby otrzymały pierwszą dawkę szczepionki, a 6153 osoby - obie dawki. Rząd obawia się, czy dostawcy szczepionek będą wywiązywać się z umów.

Brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca ostrzegł, że do końca marca do Francji zostanie dostarczonych tylko 4,6 miliona dawek produkowanej przez niego szczepionki przeciw COVID-19, zamiast zapowiadanych początkowo prawie 16 milionów dawek.

Premier Jean Castex zapewniał w sobotę, że harmonogram kampanii szczepień zostanie zachowany i do końca lata będzie możliwe zaszczepienie całej populacji Francji, liczącej ok. 68 mln mieszkańców.

Jednak w niektórych regionach kraju, m.in. w Hauts-de-France na północy, wszystkie szczepienia wyznaczone na luty przeniesiono na marzec w obawie przed brakiem dostępności drugiej dawki szczepionki.

14:07

Panel ekspertów ds. szczepionek działający w ramach ministerstwa zdrowia Niemiec w czwartek zalecił stosowanie szczepionki AstraZeneca przeciw Covid-19 tylko u osób w wieku 19-64 lata. Decyzję uzasadniono niewystarczającą ilością danych na temat działania preparatu u starszych grup pacjentów.

"Obecnie dostępne dane są niewystarczające, by ocenić skuteczność szczepionki wśród osób powyżej 65. roku życia" - ocenili eksperci w komunikacie ministerstwa zdrowia.

13:26

Portugalscy pacjenci chorzy na COVID-19 z powodu braku miejsc w rodzimych szpitalach będą kierowani do placówek medycznych w sąsiedniej Hiszpanii, wynika z deklaracji władz Portugalskiego Stowarzyszenia Lekarzy Intensywnej Terapii w Lizbonie.

Szef tej organizacji Joao Gouveia powiedział w czwartek, że choć Portugalia nie sfinalizowała jeszcze umów dotyczących pomocy międzynarodowej, to są one jedynie formalnością. Powiedział, że zainfekowani pacjenci z portugalskich miast trafią do szpitali po hiszpańskiej stronie.

“Chorzy z Viana do Castelo zostaną przewiezieni do Vigo, ci z Bragancy trafią do Zamory, zaś pacjenci z regionu Alentejo (…) do Badajoz lub Sewilli” - stwierdził Gouveia.

13:23

Za miesiąc brytyjska mutacja koronawirusa może być dominująca w Belgii - to teza raportu wirusologów przygotowanego we współpracy z laboratorium Uniwersytetu w Leuven. Podkreślono w nim, że nowy wariant jest o 65 procent bardziej zaraźliwy.

Za miesiąc, lub dwa Belgia będzie miała poważne kłopoty - przewidują tamtejsi wirusolodzy. Podkreślają, że rozwiązaniem problemu powinny być nowe ograniczenia, choć przyznają, że pomóc mogłaby odpowiedzialna postawa mieszkańców Belgii i przestrzeganie dotychczasowych obostrzeń. Wirusolog Marc Van Ranst powiedział, że jeśli nic się nie zmieni to współczynnik reprodukcji wirusa znacznie wzrośnie i 10 osób z koronawirusem będzie zakażało 16 innych. To porównywalny poziom z dugą falą pandemii. To oznaczałoby, że sytuacja będzie gorsza niż obecna w Wielkiej Brytanii.

12:37

Nowa Zelandia, Wietnam, Tajwan i Tajlandia wysforowały się na czołówkę walki z koronawirusem. Najgorzej z pandemią radzą sobie Brazylia, Meksyk, Kolumbia, Iran i USA – wynika z nowego interaktywnego narzędzia opracowanego przez australijski Instytut Polityki Międzynarodowej z Sydney.

W pierwszej dziesiątce, oprócz już wymienionych państw, znalazły się kolejno Cypr, Rwanda, Islandia, Australia, Łotwa i Sri Lanka.

Ostatnie 98. miejsce zajęła Brazylia, a 94. - Stany Zjednoczone. Wielka Brytania znalazła się na 66., a Indie na 86. pozycji w zestawieniu. Chiny w ogóle nie znalazły się w rankingu, ponieważ nie było wystarczających publicznie dostępnych danych testowych dotyczących zakażeń COVID-19 - podaje australijski portal News.com.

12:34

Firmy Pfizer i BioNTech poinformowały w czwartek, że przeprowadzone przez nie badania laboratoryjne sugerują, że ich szczepionka działa również przeciwko brytyjskiemu i południowoafrykańskiemu wariantowi SARS-CoV-2, choć w tym drugim przypadku - nieco słabiej.

Jak podano w komunikacie, badanie zostało przeprowadzone przez Pfizera i naukowców Uniwersytetu Teksańskiego. Polegało ono na połączeniu in vitro trzech stworzonych sztucznie wirusów posiadających kluczowe mutacje, jakie zawierają nowe warianty koronawirusa, z osoczem osób, które otrzymały szczepionkę. Przeciwciała obecne w osoczu zneutralizowały wszystkie wirusy.

Firmy zaznaczyły jednak, że "neutralizacja wirusa z trzema kluczowymi mutacjami obecnymi w wariancie południowoafrykańskim była nieco niższa". Zdaniem autorów badań nie powinno to jednak znacząco wpłynąć na obniżenie skuteczności szczepionki.

12:34

Takich konsultacji w sprawie kryzysu rządowego we Włoszech nigdy nie było - mówią dziennikarze obserwujący rozmowy prezydenta Sergio Mattarelli w jego pałacu na Kwitrynale. Rozmowy toczą się w ścisłym reżimie sanitarnym, wymuszającym oryginalne rozwiązania.

Szef państwa od środy prowadzi konsultacje z przedstawicielami partii i grup parlamentarnych w sprawie rozwiązania kryzysu, do jakiego doszło po dymisji premiera Giuseppe Contego.

Na rozmowy prezydenta z politykami przygotowano nie jedną, ale dwie sale, które wykorzystywane są na zmianę.

W obu na stołach ustawiono ochronne szyby z pleksiglasu, a miejsca dla gości wyznaczono przy zachowaniu dystansu społecznego. Gdy prezydent kończy spotkanie z delegacją, sala jest skrupulatnie dezynfekowana. Następna rozmowa odbywa się w sąsiedniej komnacie Pałacu Prezydenckiego zgodnie z tym samym sanitarnym rytuałem. Po spotkaniu i ta sala jest dezynfekowana.

Zwyczajem konsultacji prezydenckich jest to, że po rozmowie delegacje polityków wychodzą do sali prasowej, gdzie wśród tłumu dziennikarzy składają deklaracje i relacjonują spotkanie. Jednak teraz, z powodu ograniczeń może tam wejść tylko mała grupa dziennikarzy, którzy siedzą na kilku oddalonych od siebie krzesłach. Wpuszczani są rotacyjnie.

12:32

W 2020 r. w Hiszpanii zostało zlikwidowanych 622,6 tys. miejsc pracy, czyli najwięcej od czasu kryzysu finansowego w 2012 r., wynika z szacunków Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie.

Jak wskazały władze INE w czwartkowym sprawozdaniu dotyczącym rynku pracy w 2020 r., do drastycznego pogorszenia się sytuacji doprowadziła pandemia koronawirusa.

Autorzy dokumentu wskazali, że najwięcej etatów zostało zlikwidowanych w drugim kwartale roku wraz z obowiązującą pomiędzy marcem a czerwcem przymusową izolacją społeczną oraz surowymi restrykcjami sanitarnymi, w tym m.in. zamknięciem granic, placówek gastronomicznych i hoteli.

Kierownictwo INE poinformowało, że w czasie pandemii w Hiszpanii zanotowano też wzrost liczby bezrobotnych o prawie 528 tys. osób.

“Pod koniec 2020 r. poziom bezrobocia w Hiszpanii wyniósł 16,13 proc., czyli o ponad 2 punkty procentowe wobec 2019 r.” - wskazał INE, odnotowując, że na przełomie grudnia i stycznia w kraju bez pracy pozostawało 3,71 mln osób.

11:55

Rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal powiedział w czwartek, że brytyjski wariant koronawirusa odpowiada obecnie za ok. 10 proc. przypadków wszystkich aktywnych zakażeń we Francji. Na początku stycznia było to 3,2 proc.

"8 stycznia przypadków zakażeń brytyjskim wariantem było 3,2 proc. Dziś nasze szacunki mówią o ok. 10 proc. To szybki wzrost" - powiedział rzecznik w radiu France Inter.

11:49

Według danych ministerstwa zdrowia Słowacji opublikowanych w czwartek, w szpitalach przebywa 3560 pacjentów z COVID-19, najwięcej od początku pandemii w marcu 2020 r. Słowacki minister zdrowia Marek Krajczi przekonuje, że dane te nie odzwierciedlają wprowadzonych niedawno restrykcji.

Aktualnie obowiązują zaostrzone ograniczenia w przemieszczaniu się. Bez negatywnego wyniku testu na koronawirusa nie można np. wyjść do pracy lub na spacer. W powiatach o niskiej liczbie zakażonych zasady te będą obowiązywać do 3 lutego, w pozostałych do 7 lutego.

Mniej restrykcyjne przepisy, ale także związane z zakazem przemieszczania się obowiązywały już od 1 stycznia br. Wprowadzono je po rosnących przypadkach zakażeń SARS-CoV-2. Eksperci zwracali uwagę, że zachorowania i w rezultacie zajęte łóżka w szpitalach, były spowodowane poluzowaniem ograniczeń w okresie świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. Działały wyciągi oraz hotele. Obowiązywały pewne restrykcje związane z koniecznością posiadania negatywnego testu, ale mimo apeli władz o ograniczenie podróży w tym okresie wielu Słowaków spędzało wolny czas w górach.

11:20

Tajwańczyk został ukarany przez władze grzywną w wysokości 1 miliona dolarów tajwańskich (ok. 135 tys. zł) za to, że siedmiokrotnie opuścił pokój, w którym miał odbywać kwarantannę.



Według lokalnych mediów mężczyzna odbywał kwarantannę w mieście Taichung na zachodzie kraju. Oprócz kary został on ostatecznie umieszczony w specjalnym ośrodku kwarantanny do czasu jej zakończenia.

Burmistrz miasta podkreślił, że takie zachowanie zagraża wszystkim mieszkańcom Tajwanu i nie będzie tolerowane przez władze.

Mężczyzna odbywał kwarantannę we własnym mieszkaniu po powrocie z podróży służbowej z Chin 21 stycznia. Według mediów mężczyzna miał opuszczać miejsce kwarantanny aż siedem razy w ciągu trzech dni - w tym czasie udał się m.in. na zakupy. Pomimo zwrócenia uwagi przez sąsiada nie zaprzestał łamania zasad kwarantanny.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi aktualnie na Tajwanie każda osoba wracająca do kraju musi przejść obowiązkową, 14-dniową kwarantannę, podczas której nie może opuszczać jednego miejsca. Kwarantannę można odbywać we własnym mieszkaniu pod warunkiem, że posiada się osobny i odizolowany od innych współlokatorów pokój z łazienką. Osoby bez takich warunków mieszkaniowych mogą odbyć kwarantannę w specjalnie przygotowanych do tego hotelach oraz ośrodkach. Po odbyciu kwarantanny obowiązuje również 7-dniowy okres samoobserwacji, podczas którego nie należy przebywać w miejscach publicznych, i na zewnątrz zawsze nosić maseczkę.

11:18

Rząd Węgier podjął decyzję o przedłużeniu obowiązujących w kraju obostrzeń epidemicznych do 1 marca - oświadczył w czwartek szef kancelarii premiera Gergely Gulyas na konferencji prasowej online.

Gulyas powiedział, że złagodzenie ograniczeń będzie możliwe w razie wystąpienia dwóch warunków: jeśli liczba zakażeń koronawirusem znacznie spadnie i jeśli kraj będzie dysponować odpowiednią ilością szczepionek.

11:04

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia, którzy prowadzą śledztwo w sprawie przyczyn pandemii, dziś zakończyli 14-dniową kwarantannę w chińskim mieście Wuhan.

Zespół naukowców w ciągu kolejnych dwóch tygodni spotkać się ma z pracownikami wuhańskich szpitali, instytucji badawczych, a także targu owoców morza, gdzie po raz pierwszy stwierdzono ognisko patogenu.

Jak informowano wcześniej, eksperci WHO podczas misji w Wuhan mają przeprowadzać wywiady z osobami bezpośrednio zaangażowanymi w walkę z koronawirusem po wykryciu pierwszego ogniska patogenu w Chinach.

Szczegóły programu ich pobytu w Wuhan nie zostały jednak ujawnione ani przez WHO, ani przez chińskie władze. 

11:03

Władze Japonii chcą uniezależnić się od światowego łańcucha dostaw szczepionek na koronawirusa. Rzecznik japońskiego rządu poinformował, że brytyjski koncern AstraZeneca uruchomi w Japonii linię produkcyjną, dzięki której powstanie 90 mln dawek szczepionki.

Japonia planuje rozpoczęcie programu szczepień na koronawirusa dopiero pod koniec lutego. Jak wcześniej informowano, szczepionki najpierw będą musiały uzyskać zezwolenia od lokalnego regulatora farmaceutycznego. 

Rzecznik japońskiego rządu Katsunobu Kato potwierdził, że 90 ze 120 mln dawek zamówionych w firmie AstraZeneca - zostanie wyprodukowanych w Japonii. Japońskie władze uznały bowiem, że kluczowa przy wyborze dostawcy szczepionek była możliwość ich produkcji na terytorium Japonii.

Tymczasem szczepionka koncernu AstraZeneca wciąż znajduje się w Japonii w fazie testów klinicznych.

Zdaniem tamtejszych ekspertów istnieją obawy co do możliwości zaszczepienia większej części mieszkańców Japonii przed rozpoczęciem planowanych na przełom lipca i sierpnia Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

10:17

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zapowiedział w czwartek, że niedobór szczepionek może potrwać co najmniej 10 tygodni, i wezwał do zorganizowania "szczytu szczepionkowego". Tymczasem MSW przygotowuje restrykcje dla podróżnych z Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA.

"Produkcji szczepionek nie da się zwiększyć w ciągu czterech tygodni. Jeśli to się uda za kilka miesięcy, będzie to bardzo szybko. To po prostu dlatego, że jakość musi być bardzo dobra" - napisał Spahn na Twitterze. Jak dodał, Niemcy czekają "co najmniej 10 trudnych tygodni" z niedoborem szczepionek.

Polityk CDU wezwał również do zorganizowania spotkania przedstawicieli władz federalnych, krajów związkowych oraz przemysłu farmaceutycznego.

10:05

Szef Światowej Organizacji Zdrowia skrytykował bogate kraje za to, że w jego ocenie kupiły znacznie więcej dawek, niż potrzebują. Na skutek tego, biedniejsze państwa nie mają na razie możliwości zakupienia preparatów. Zablokowane też zostały możliwości zakupów przez specjalny fundusz WHO dla niezamożnych krajów. W podobny sposób Zachód skrytykował też prezydent Republiki Południowej Afryki.

10:05

Komisja Europejska wezwała koncern AstraZeneca do wywiązania się z podpisanych wcześniej kontraktów, ale mimo rozmów, nie doszło do porozumienia. Zarówno AstraZeneca jak i wcześniej firma Pfizer argumentowały, że mają problemy w fabrykach, produkujących szczepionki.

Francuski koncern Sanofi poinformował natomiast, że od lipca w swoich fabrykach będzie produkował szczepionkę koncernów Pfizer i BioNTech, aby zwiększyć jej dostawy na światowe rynki.

10:00

Nadal bez przełomu w rozmowach Komisji Europejskiej z firmą AstraZeneca w sprawie terminowych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 do Unii. Po wczorajszych trzygodzinnych rozmowach Komisja poinformowała, że nie jest zadowolona z wyjaśnień brytyjsko-szwedzkiego koncernu, który w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że znacznie zmniejszy dostawy szczepionek do unijnych krajów w pierwszym kwartale.

Komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides określiła wprawdzie rozmowy jako konstruktywne, ale też wyraziła ubolewanie z powodu braku jasności co do harmonogramu dostaw. Dodała, że Komisja oczekuje konkretnego planu szybkiego dostarczenia szczepionek zakontraktowanych na pierwszy kwartał.

09:59

Francuski rząd przedstawi dziś informacje na temat sytuacji epidemicznej i strategię walki z pandemią. Władze poinformują o efektach wydłużonej godziny policyjnej, którą wprowadzono w całym kraju dwa tygodnie temu.

Rzecznik rządu Gabriel Attal mówił wczoraj, że nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie zaostrzenia reżimu sanitarnego. "Jest kilka scenariuszy, przewidujących utrzymanie godziny policyjnej od 18:00, ale także wprowadzenie bardzo ścisłego lockdownu" - mówił rzecznik. "Godzina policyjna ma relatywną skuteczność, ale nie jest wystarczająca" - dodał.

Francuskie media podają, że rząd obawia się protestów w przypadku ogłoszenia kolejnej narodowej kwarantanny i opóźnia decyzję w tej sprawie.

PAP/IAR/in./agkm