Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 13.10.2010

Dawca szpiku "siedzi i ogląda TV"

Szpik może oddać osoba, która jest zdrowa i ma nie więcej niż 55 lat.
Pobieranie szpikuPobieranie szpikufot. wikipedia

Profesor Alicja Chybicka - Kierownik Instytutu Transplantacji Szpiku Akademii Medycznej we Wrocławiu - zaapelowała do Polaków, by rejestrowali się jako kandydaci do oddania szpiku kostnego.

Jak zaznaczyła w Sygnałach Dnia, dzięki transplantacji szpiku co roku udaje się uratować setki chorych. Jednak znalezienie odpowiedniego dawcy to jak szukanie igły w stogu siana. Profesor wyjaśniła, że nawet w obrębie rodziny - gdzie dawcą może być najczęściej ktoś z rodzeństwa - zgodność genetyczna wynosi około 25 procent.

Na odpowiedniego dawcę czeka obecnie w Polsce około 100 osób.

Profesor Alicja Chybicka podkreśliła, że pobranie szpiku nie jest bolesne i nie wiąże się z zagrożeniem dla dawcy. Chęć oddania szpiku może zgłosić każdy, kto cieszy się dobrym zdrowiem i nie ukończył 55. roku życia.

Kierownik wrocławskiego Instytutu Transplantacji Szpiku wyjaśniła w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że w każdym większym polskim mieście znajduje się klinika hematologii. Chętni, by pomóc chorym mogą się zgłaszać do tych instytucji lub lokalnych stacji krwiodawstwa. Tam otrzymają informację, gdzie znaleźć można bank szpiku kostnego. Gość "Sygnałów Dnia" wyjaśniła, że początek jest bardzo prosty - wystarczy oddać niewielką ilość krwi, by zostać zarejestrowanym w światowym banku dawców.

agkm