Logo Polskiego Radia
PAP
Damian Nejman 22.02.2021

"Całe życie poświęcił służbie drugiemu człowiekowi". Grodzki o zmarłym Lityńskim

-  Całe swoje życie poświęcił służbie drugiemu człowiekowi, zawsze bronił praw i godności jednostki, stał po stronie słabszych - napisał o zmarłym Janie Lityńskim marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

"Wraz z Nim odchodzi do wieczności kolejna część legendy "Solidarności". Cześć Jego pamięci!" - dodał.

Jan Lityński 1200 PAP.jpg
Nie żyje Jan Lityński, były poseł i działacz opozycji w czasach PRL


Jan Lityński urodził się w 1946 r. Był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r., za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy.

Zasłużony działacz

W 1976 r. współzałożyciel "Biuletynu Informacyjnego", pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. współredaktor "Robotnika", niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Członek KSS "KOR", współpracownik Biura Interwencyjnego KSS "KOR" i "Krytyki” (członek redakcji).

W 1980 r. doradca władz NSZZ "Solidarność”. Autor uchwalonego przez I Zjazd "Solidarności” Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu, członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „S”, Region Mazowsze. W 1989 r. uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 poseł na Sejm, m.in. przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 r. w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów.

Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą. Była minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska powiedziała portalowi wp.pl, że Lityński utonął w Narwi w okolicach Pułtuska próbując ratować psa.

dn