Logo Polskiego Radia
IAR
Filip Ciszewski 26.02.2021

Produkcja szczepionek. Premier: na szczycie RE zaproponowałem, by firmy podzieliły się patentami

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na szczycie Rady Europejskiej zaproponował, by firmy farmaceutyczne, które przeprowadziły badania naukowe i opracowały szczepionki przeciw COVID-19, podzieliły się patentami z innymi firmami, które mają dostępne linie produkcyjne i mogą z dnia na dzień rozpocząć wytwarzanie szczepionek.

Premier przypomniał też, że koncerny przygotowały szczepionki dzięki zaangażowaniu bardzo dużych środków publicznych, w tym środków europejskich podatników.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że każde europejskie państwo ma w tej sprawie odpowiednie regulacje w prawie patentowym.

szczepienia free shutt 1200 .jpg
Zakontraktowane szczepionki dla Polski. Szef MZ wskazuje na "ogromne liczby"

"Czas, żebyśmy z nich skorzystali. Solidarnie, jako europejska wspólnota" - napisał na Facebooku.

"Musimy działać solidarnie"

Szef rządu podkreślił, że zdrowie i życie naszych obywateli to zbyt ważne sprawy, żeby poświęcać je dla lepszego wyniku finansowego kilku firm farmaceutycznych.

Czytaj także:

"Musimy działać solidarnie jako wspólnota - bo wszyscy chcemy jak najszybszego powrotu do zdrowia i normalności" - argumentował.

Wielki wspólny wysiłek

Gielerak 1200 twitter.jpg
Prof. Gielerak: trzeba zrobić wszystko, by produkować licencjonowane szczepionki w kraju

Premier napisał, że opracowanie szczepionki było wielkim wspólnym wysiłkiem Unii Europejskiej, a pieniądze na ten cel, trafiły do naukowców i firm farmaceutycznych.

"A teraz okazuje się, że nie nadążają one z produkcją lub że szczepionki wysyłane są z europejskich fabryk poza Unię Europejską - dla osiągnięcia większych zysków" - zauważa premier Morawiecki.

Za nami pierwszy dzień Rady Europejskiej. Głównym tematem było przyspieszenie procesu zatwierdzania szczepionek, a...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Piątek, 26 lutego 2021

szczepienia free shutt 1200 .jpg
Fałszywe szczepionki na COVID-19. Kraje UE miały otrzymać podejrzane oferty zakupu 900 mln dawek

Szef rządu podkreślił, że wczoraj głównym tematem Rady Europejskiej było przyspieszenie procesu zatwierdzania szczepionek, a przede wszystkim zwiększenie zdolności produkcyjnych szczepionek w Europie. Przypomniał, że w tej sprawie apelował do Komisji Europejskiej wraz z przywódcami Belgii, Danii, Hiszpanii i Litwy do Komisji Europejskiej.

Mateusz Morawiecki zauważył, że problem z dostępnością szczepionek dotyka wszystkie kraje Europy, a opóźnienia ze strony firm farmaceutycznych i problemy związane z produkcją i dostawą dawek, połączone z pojawieniem się nowych wariantów COVID-19, stwarzają ryzyko dla pełnej odbudowy i szybkiego powrotu do normalności.

fc