Logo Polskiego Radia
PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 12.03.2021

Dr Zaczyński podał liczbę pacjentów hospitalizowanych w szpitalu na Stadionie Narodowym. "Karetki ciągle dojeżdżają"

Obecnie w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie jest 242 pacjentów z COVID-19. Łącznie w szpitalu MSWiA w Warszawie i w szpitalu na Narodowym - który jest jego filią - takich pacjentów jest ponad 600 - powiedział szef szpitala tymczasowego na PGE Narodowym dr Artur Zaczyński.

Dr Zaczyński na konferencji prasowej w Warszawie podał w piątek liczbę pacjentów chorych na COVID-19 przebywających w tymczasowym szpitalu na Stadionie Narodowym - jest ich 242.

- Cały czas trwają zgłoszenia, karetki cały czas dojeżdżają (...) Nasz potencjał przyjmowania pacjentów jest cały czas zwiększany. To potencjał pielęgniarek, ratowników, który może przynieść duże korzyści mieszkańcom Mazowsza - dodał lekarz. - Cały czas trwa nabór. Jeśli będzie potrzeba ja też stanę do dyżurowania i każdego do tego zachęcam - zaapelował.

Czytaj więcej
Szpital Narodowy zdrowie COVID-19 koronawirus choroba F_23.jpg
Będzie więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19. Szpital Narodowy zwiększa potencjał

Wyjaśnił, że do szpitala na Stadionie Narodowym przyjeżdżają pacjenci przywożeni przez zespoły ratownictwa zarówno z Warszawy, jak i z całego woj. mazowieckiego. Czas przyjęcia jednego pacjenta to około 15 minut. - Jesteśmy w stanie przyjmować czterech, pięciu pacjentów na godzinę. To jest potencjał, który jest optymalny dla pacjenta i dla personelu tu pracującego - mówił.

"Stan tych pacjentów jest bardzo ciężki"

Stwierdził, że obecnie nie da się zwiększyć liczby przyjęć pacjentów. - Dlatego cały czas pozyskujemy zespoły lekarskie, pielęgniarskie i ratownicze. Dodatkowo do pomocy mamy oddelegowanych ratowników strażaków z terenu całej Polski, którzy wzmacniają nasz potencjał - powiedział dr Zaczyński.

Dodał, że łącznie szpital MSWiA - wraz ze swoja filią na Stadionie Narodowym - zajmuje się obecnie ponad 600 pacjentami chorymi na COVID-19. Ocenił, że wszystkie szpitale w Warszawie "przechodzą duże oblężenie".

Dr Zaczyński poinformował również, że teraz w szpitalu na Narodowym jest 15 osób "pod respiratorami". - Są to pacjenci, których stan ulega pogorszeniu (...) Stan tych pacjentów jest określany jako ciężki, bardzo ciężki. Są jeszcze (pacjenci podłączeni pod) systemy wspierania oddechu - jest ich ponad 40-tu - poinformował. Dodał, że pacjenci w stanie bardzo ciężkim czekają na przeniesienie do "tradycyjnych" OIOM-ów w szpitalach warszawskich.

- Jesteśmy przygotowani, żeby w przypadku dużej liczby osób wentylowanych te respiratory przyłączać przy łóżku chorego, żeby go ratować - zapewnił.

"Ćwierć tysiąca hospitalizowanych"

Dr Zaczyński podał też liczbę szczepień, jaka została wykonana w punkcie  zorganizowanym w szpitalu na Narodowym. Łącznie w placówce tej zaszczepiono ponad 50 tys. osób. Dziennie punkt ma możliwość wykonania szczepień 1500 osobom.

Czytaj więcej
Szpital Narodowy zdrowie COVID-19 koronawirus choroba F_07.jpg
Szef Szpitala Narodowego o przygotowaniach do trzeciej fali: łóżka zabezpieczone, zwiększamy potencjał kadrowy

Szef szpitala był pytany o to, w jakim stanie pacjenci mogą być przyjmowani na Stadionie Narodowym. Odpowiedział, że w szpitalu jest realizowany pełen zakres świadczonych usług "jeśli chodzi o ciężkość stanu pacjenta".

- Natomiast podkreślam: my jako szpital tymczasowy nie jesteśmy przygotowani, by przejąć wszystkich pacjentów wymagających respiratoterapii, bo musimy mieć zabezpieczone miejsca respiratorowe dla obecnych pacjentów - mamy ćwierć tysiąca osób, które są hospitalizowane, które mogą przechodzić przełom i w każdej chwili wymagać wentylacji mechanicznej, do której mamy zabezpieczone respiratory - powiedział.

Szef KPRM Michał Dworczyk podkreślił, że "od początku były założenia, że stanowiska respiratorowe, OJOM-owe w szpitalach tymczasowych nie powinny stanowić więcej niż ok. 10 proc. wszystkich miejsc". - I tego się w tej chwili mniej więcej trzymamy - oświadczył.

jp