Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 24.10.2010

Tablica dla tybetańskich bohaterów

W Warszawie została odsłonięta tablica ku czci prawie 90 tysięcy ofiar powstania w Tybecie w 1959 roku.
Hanna Gronkiewicz-WaltzHanna Gronkiewicz-Waltzfot. east news

W uroczystości na rondzie Tybetu na warszawskiej Woli, gdzie zebrała się społeczność tybetańska, zostało odczytane specjalne przesłanie Dalajlamy XIV.

Przywódca duchowy i polityczny Tybetu podkreślił w nim, że jest poruszony informacją o otwarciu w Warszawie "Ronda Tybetu" oraz przyznania mu wyróżnienia Honorowego Obywatela Warszawy. "Postrzegam otwarcie tego ronda jako uznanie dla tybetańskich pokojowych i sprawiedliwych zmagań oraz naszych starań o uzyskanie prawdziwej autonomii dla narodu tybetańskiego w granicach konstytucji Chińskiej Republiki Ludowej" - czytamy w przesłaniu. Dalajlama XIV dodał, że głeboko docenia te dalsze gesty solidarności i poparcia okazywane Tybetańczykom przez mieszkańców i władze Warszawy. "Ustanowienie nazwy "Rondo Tybetu" jest kolejnym wyrazem łączącym miasto Warszawę z narodem tybetańskim" - napisano w przesłaniu.

Pomoc dla Tybetańczyków

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wyraziła zadowolenie z odsłonięcia tablicy i nadania wcześniej honorowego obywatelstwa miasta stołecznego Warszawy Dalajlamie XIV. "Warszawa jest miastem wolności - ma ducha niezłomnego i też wiele ludzi w szczególności w Powstaniu Warszawskim straciło swoje życie. Wierzymy w to głęboko, że mieszkańcy Tybetu będą mogli rzeczywiście zgodnie ze swoją wolą kształtować swoją tożsamość, pielęgnować swoją kulturę i być niezależnymi" - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Henryk Wujec - doradca prezydenta RP, były przewodniczący parlamentarnego zespołu na rzecz Tybetu podkreślił, że Solidarność była ruchem pokojowym. "Myśmy też wyznawali zasadę, że będziemy walczyć z komunizmem bez użycia przemocy i to nam się udało. Jako pewnien dowód wdzięczności uważamy, że naszym zadaniem jest pomoc Tybetańczykom - na ile tylko możemy - w tym, żeby mogli odzyskać prawo do autonomii, do wolności, do wyznawania swojej religii buddyjskiej i kultury tybetańskiej" - powiedział Henryk Wujec.

Na tablicy, która została odsłonięta na rondzie Tybetu, widnieje napis: „Pamięci bohaterów powstania narodowego w Tybecie. 10 marca 1959 roku na ulicach Lhasy wybuchło powstanie w obronie tybetańskiej tożsamości. Zginęło w nim co najmniej 86 tysięcy Tybetańczyków. W wyniku prześladowań przywódca Tybetańczyków Dalajlama oraz wielu jego rodaków było zmuszonych szukać schronienia na uchodźstwie. W 2009 roku Rada Warszawy nadała XIV Dalajlamie Tenzinowi Giaco tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy.”

to