Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 28.10.2010

Nowa strategia NATO odpowiada Polsce

Projekt nowej koncepcji strategicznej NATO odpowiada polskim interesom - uważa minister obrony Bogdan Klich.
Szef MON, fot. east newsSzef MON, fot. east news
Posłuchaj
  • Szef MON Bogdan Klich o kolektywnej obronie w strategii NATO
Czytaj także

Szef MON przedstawił posłom z połączonych komisji obrony i spraw zagranicznych informację na temat nowej strategii Sojuszu Północnoatlantyckiego, która będzie przyjęta w listopadzie na szczycie NATO w Lizbonie.

Minister Klich podkreślił, że projekt przygotowany przez szefa Sojuszu, jest "godny poparcia" i zdecydowanie lepszy niż strategia z 1999 roku. Minister przypomniał, że tamten dokument wymagał podpisania dodatkowej konwencji przez członków Sojuszu.
Zdaniem Klicha obecny projekt jest napisany jasnym i klarownym językiem. To dokument mniej ekspercki, który pociąga za sobą jakże ważne dla członków Paktu Północnoatlantyckiego konsekwencje wojskowe - tłumaczył parlamentarzystom minister. W nowej strategii zapisano między innymi potrzebę prowadzenia wspólnych ćwiczeń i szkoleń oraz opracowania tak zwanych planów ewentualnościowych gdyby jakiś kraj był zagrożony atakiem.

Obrona na pierwszym miejscu

Szef MON poinformował posłów, że w nowej strategii NATO - zgodnie z postulatami Polski - uznano, że kolektywna obrona jest jednym z najważniejszych zadań paktu. Członkowie NATO - jak tłumaczył minister Klich - postawili tę kolektywną obronę przed takimi zobowiązaniami, jak zdolność do działań kryzysowych oraz działań na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa międzynarodowego. Artykuł 5, który mówi o kolektywnej obronie, jest postawiony w tej straegii na pierwszym miejscu - podkreślił minister obrony.
Szef MON uspokoił również członków połączonych komisji, że w ramach ograniczania wydatków NATO nie jest zagrożony los centrum szkolenia sił połączonych w Bydgoszczy. Minister powiedział też, że sojusz obiecał utworzyć w tym mieście batalion łączności. Bogdan Klich odpowiadając na pytania posłów przekonywał również, że plany zmniejszenia dowództwa w Brunssum w Holandii, które odpowiada między innymi za naszą część Europy, nie wpłynie na obniżenia jego zdolności do prowadzenia operacji wsparcia, gdyby zaszła potrzeba obrony którykolwiek z członków Sojuszu Północnoatlantyckiego.
więcej:

Nowa strategia NATO to 11-stronicowy dokument, który przygotował sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen. Dokument został oficjalnie zaprezentowany we wrześniu. Powstał w oparciu między innymi o prowadzone konsultacje oraz raport tak zwanej grupy Mędrców. W ubiegłym tygodniu w Brukseli projekt nowej strategii został omówiony przez ministrów spraw zagranicznych i obrony państw NATO.

agkm