Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 31.10.2010

Rosja: na polskich grobach płoną znicze

Znicze zapłonęły również w miejscu katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku.
Rosja: na polskich grobach płoną zniczefot. Wikipedia

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych polscy dyplomaci złożyli kwiaty na grobach Polaków zamordowanych w Rosji w czasie represji stalinowskich.

Znicze zapłonęły również w miejscu katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku, gdzie 10 kwietnia zginął prezydent Lech Kaczyński i 95 towarzyszących mu osób.
W Moskwie biało - czerwone wieńce spoczęły na symbolicznych grobach przywódców Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych w latach 1945 - 46 przez NKWD. Na Cmentarzu Dońskim znajdują się symboliczne mogiły ostatniego dowódcy Armii Krajowej Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” i działacza państwa podziemnego Stanisława Jasiukiewicza.

Hołd oddano również polskim oficerom zamordowanym przez NKWD w 1940 roku. Największe takie cmentarze znajdują się w Katyniu i Miednoje, ale jak powiedział Polskiemu Radiu działacz stowarzyszenia obrony praw człowieka Memoriał Aleksandr Gurianow "takich cmentarzy na terenie Rosji są setki". Według Gurianowa, Polacy po 1939 roku i po zakończeniu II wojny światowej byli więzieni i umierali w setkach rosyjskich łagrów. Przy każdym takim obozie był cmentarz, na którym są ich groby. Dziś najczęściej pamiętają o nich przedstawiciele rosyjskiej Polonii i lokalni działacze organizacji obrony praw człowieka.

Odwiedzą ponad tysiąc polskich grobów

Także polscy dyplomaci oraz członkowie Związku Polaków na Białorusi odwiedzają polskie miejsca pamięci za wschodnią granicą. W tym roku na Białorusi odwiedzą ponad tysiąc polskich grobów.

Znicze zapłonęły na cmentarzu wojskowym w Grodnie, gdzie znajduje się Krzyż Katyński oraz groby żołnierzy wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku i obrońców miasta z 1939 roku. Kwiaty leżą też już w Szczuczynie na mogiłach żołnierzy Armii Krajowej oraz w Porozowie na grobach uczestników Powstania Styczniowego. Odwiedzany jest Cmentarz Katolicki w Brześciu znajdujący się przy ulicy puszkińskiej.

Objazd miejsc pamięci rozpoczęli również polscy dyplomaci z Mińska. Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady Polski w Mińsku Marek Martinek powiedział Polskiemu Radiu, że wyznaczono 7 dużych tras, przy których znajdują się polskie cmentarze i groby - między innymi w miejscowościach Głębokie, Iwieniec, Nieśwież i Brasław. "W większości tych miejsc będzie oczekiwać miejscowa Polonia i polscy księża, którzy pracują na Białorusi i opiekują się cmentarzami oraz dbają, aby nie ulegały dewastacji". Konsul Martinek powiedział, ze w Mińsku polscy dyplomaci odwiedzą Cmentarz Kalwaryjski, najstarszą katolicką nekropolię oraz podstołeczne uroczysko Kuropaty, gdzie spoczywają ofiary represji stalinowskich w tym zamordowani Polacy.

kh