Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Mateusz Brożyna 10.05.2021

3. Memoriał Ireny Szewińskiej dla kibiców na całym świecie. "Prawie jak Diamentowa Liga"

Transmisja z czerwcowego lekkoatletycznego Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy będzie przekazywana do kilkudziesięciu krajów na całym świecie. To będzie ostatnia duża impreza lekkoatletyczna w Polsce przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio.
  • Trzeci Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się 30 czerwca na stadionie w Bydgoszczy
  • Impreza awansowała do strefy Gold w ramach cyklu Continental Tour
  • Igrzyska olimpijskie w Tokio mają się rozpocząć 23 lipca br. i potrwać do 8 sierpnia

Prawie jak Diamentowa Liga

FB Maria Andrejczyk 1200F.jpg
Tokio 2020. Maria Andrejczyk kandydatką do medalu? Trener: potrafi się spiąć [TYLKO U NAS]

Znakomita organizacja i duże nazwiska startujących zawodników w poprzednich latach sprawiły, że Memoriał Ireny Szewińskiej w tym roku został nagrodzony awansem do tzw. strefy Gold w ramach cyklu Continental Tour. Bardziej prestiżowe na świecie są tylko mityngi Diamentowej Ligi. Błyskawicznie zaowocowało to zainteresowaniem telewizji na całym świecie.

Pierwszy Memoriał Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy odbył się w 2019 roku. – Irena była związana z Bydgoszczą, bardzo pomagała nam przy zdobywaniu prawa do organizacji wielu międzynarodowych imprez, a do tego w 1976 roku na naszym stadionie pobiła rekord świata na 400 metrów. Po prostu zasłużyła, by właśnie ten memoriał odbywał się tutaj – mówi Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki i dyrektor Memoriału.

Imprezy ze złotą kategorią odbywają się całym świecie – w poprzednim sezonie odbyło się siedem mityngów w Europie, Azji i Afryce. Podwyższenie kategorii spowodowało, że zainteresowanie startem w Bydgoszczy wielkich światowych gwiazd jest jeszcze większe, niż w poprzednich latach. – Nic dziwnego, kategoria Gold to już przecież prawie Diamentowa Liga, czyli absolutnie najwyższy poziom – dodał Wolsztyński.

Justyna Święty-Ersetic/fot. Paweł Skraba Justyna Święty-Ersetic/fot. Paweł Skraba

Ostatni sprawdzian przed Tokio

Memoriał Ireny Szewińskiej – w tym roku rozgrywany po raz trzeci – to kolejna wielka impreza lekkoatletyczna organizowana na Kujawach i Pomorzu. W ostatnich latach na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy odbyły się też m.in. Drużynowe Mistrzostwa Europy, a z kolei dwa miesiące temu w Toruniu zorganizowano Halowe Mistrzostwa Europy, a rokrocznie odbywa się tam też m.in. Copernicus Cup, czyli mityng zaliczany do cyklu World Athletics Indoor Tour.

Maria Andrejczyk 1200.jpg
Maria Andrejczyk po rekordowym wyniku. "Jest duma i motywacja, ale ten rzut nie ma znaczenia"

W ubiegłym roku w trakcie Memoriału Ireny Szewińskiej rekord Polski na 2000 metrów pobił Marcin Lewandowski. Wydarzeniem była też piękna rywalizacja w skoku o tyczce, którą stoczyli Piotr Lisek i słynny Amerykanin Sam Kendricks. Polscy zawodnicy w swoich wypowiedziach nie ukrywają, że bardzo lubią startować w Bydgoszczy. Zgodnie z ostatnimi decyzjami władz państwowych, na trybunach w trakcie Memoriału najprawdopodobniej będą mogli zasiąść kibice.

Czytaj także:

– Przed rokiem też udało nam się wstrzelić w okienko w obostrzeniach i mogliśmy zaprosić na trybuny kibiców. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku kibice znów będą z nami i nie ukrywam, iż bardzo się z tego cieszymy. Choć organizowane przez nas halowe mistrzostwa Europy w Toruniu były sporym sukcesem, to jednak czuć było brak sympatyków lekkiej atletyki – dodał Wolsztyński. Warto dodać, że tegoroczny Memoriał będzie ostatnią dużą imprezą lekkoatletyczną w Polsce przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio. Kibice będą mieli zatem doskonałą okazję, by pożegnać kandydatów do olimpijskich medali przed wylotem do stolicy Japonii.

Janusz Rokicki 1200F.jpg
"Imprezy tej rangi i tej wielkości jeszcze nie było". Polacy szykują się do paralekkoatletycznych ME w Bydgoszczy

3. Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się 30 czerwca 2021 roku na stadionie w Bydgoszczy, dzień po trzeciej rocznicy śmierci wybitnej polskiej sportsmenki.

inf. prasowa