Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Pyssa 12.05.2021

"Tu rodziła się Solidarność rolników". Otwarto wyjątkową wystawę IPN

Na pl. Piłsudskiego w Warszawie otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej "TU rodziła się Solidarność rolników". Została ona przygotowana z okazji 40. rocznicy wywalczenia rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Podczas uroczystości prezes IPN Jarosław Szarek przypominał, że zgoda komunistycznych władz na rejestrację była efektem kilkumiesięcznych protestów w całej Polsce. - Droga do tego zwycięstwa prowadziła przez wiele strajków - w Ustrzykach, Rzeszowie, Bydgoszczy, Świdniku. Zmagania wspierał prymas Wyszyński, który dostrzegał siłę we wsi i wiedział, że będzie jeszcze większa, jeśli będzie ona zorganizowana we własny związek - zaznaczał.

1200 (1).jpg
Dr Karol Nawrocki wyłoniony w konkursie na prezesa IPN

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność" został zarejestrowany w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie 12 maja 1981 roku. W stolicy około 20 tysięcy rolników po Mszy św. w Katedrze św. Jana poszło złożyć wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Podczas uroczystości odniosła się do tego poseł Teresa Hałas, przewodnicząca Związku Rolników Indywidualnych "Solidarność". - Dreszczyk emocji, niezwykle ważna chwila, za którą bili się i za którą płacili rolnicy, jest to coś niepowtarzalnego - podkreślała.

Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, zaznaczył, że najnowsza wystawa "TU rodziła się »Solidarność« rolników" składa się z 51 plansz, na których zamieszczono około 120 fotografii i dokumentów. Zapowiedział też , że pod koniec czerwca w Ursusie zaprezentowana zostanie kolejna wystawa "Tu rodziła się opozycja".


Posłuchaj
00:46 nszz rolników.mp3 Uroczystość wywalczenia rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" (IAR)

Dotychczas lokalne wystawy o rolniczej "Solidarności" eksponowane były w 18 miejscowościach Polski. Uczestnicy uroczystości złożyli też kwiaty pod pomnikiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Potem na budynku "Domu Chłopa" przy placu Powstańców Warszawy 2, gdzie mieściła się pierwsza siedziba Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność", odsłonięto pamiątkową tablicę. Poczta Polska zaprezentowała specjalnie wydany znaczek okolicznościowy.

Patronem medialnym wystawy "TU rodziła się »Solidarność« rolników" jest Polskie Radio.

kp