Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 14.11.2010

"Z powagą traktujcie kryzys gospodarczy"

Benedykt XVI zaapelował w niedzielę o "głęboką rewizję modelu globalnego rozwoju".
Papież Benedykt XVIPapież Benedykt XVI(fot. EPA/DANILO SCHIAVELLA)
Posłuchaj
  • Marek Lehnert
Czytaj także

Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie wezwał, by z "całą powagą" traktować obecny kryzys gospodarczy.

Przywołując niedawne obrady szczytu G20 w Seulu, poświęcone kryzysowi, papież powiedział, że ma on "rozliczne przyczyny".

"Jest ostrym symptomem, który dołączył do innych jeszcze poważniejszych i doskonale już znanych, jak utrzymywanie się braku równowagi pomiędzy bogactwem i ubóstwem, skandal głodu, kryzys ekologiczny oraz, również już powszechny, problem bezrobocia" - powiedział Benedykt XVI.

W tej sytuacji, zdaniem papieża, decydujące znaczenie może mieć strategiczny rozwój rolnictwa. Sektor rolny wymaga dowartościowania jako bogactwo niezbędne dla przyszłości.
Benedykt XVI skrytykował tendencję krajów uprzemysłowionych do zawierania sojuszy ze szkodą dla krajów uboższych, jak również nieokiełznany konsumpcjonizm, który nie słabnie nawet w momencie kryzysu. Ogromne znaczenie ma więc szerzenie wyraźnej świadomości etycznej, wychowanie wszystkich do mądrzejszej i bardziej odpowiedzialnej konsumpcji, apelował Benedykt XVI.

Papież apelował o pomoc dla Haiti

W czasie południowego spotkania w Watykanie na Anioł Pański papież Benedykt XVI nawiązał do trwającej w niedzielę w Polsce modlitwy w intencji chrześcijan cierpiących z powodu wierności Ewangelii. Mówił też o epidemii cholery na Haiti i apelował o międzynarodową pomoc dla tego kraju.

Zwracając się do obecnych na Placu św. Piotra Polaków Benedykt XVI powiedział „Wiem, że z inicjatywy Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Kościół w Polsce modli się dzisiaj za wszystkich braci i siostry, którzy znoszą cierpienia z powodu wierności Ewangelii. Wy, którzy w przeszłości cierpieliście za wierność Chrystusowi i Kościołowi jesteście szczególnie wrażliwi wobec tych, którzy dzisiaj są poddawani podobnej próbie. Módlmy się do Boga o wolność głoszenia w świecie ewangelicznego orędzia”.

Na zakończenie spotkania papież zapewnił o swej bliskości mieszkańców Haiti, którzy - po straszliwym trzęsieniu ziemi w styczniu tego roku, cierpią teraz z powodu ciężkiej epidemii cholery. Dodał otuchy tym, którzy zmagają się z nowym kryzysem i zaapelował do społeczności międzynarodowej, by pospieszyła im z pomocą.

kh