Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 16.11.2010

15. Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Wyrozumiałość dla drugiego człowieka jest fundamentalną wartością zapewniającą pokój - przypominają przedstawiciele ONZ w Międzynarodowym Dniu Tolerancji.
15. Międzynarodowy Dzień Tolerancjifot. Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • Międzynarodowy Dzień Tolerancji - relacja Rafała Motriuka
  • Agnieszka Mikulska o zachowaniu Polaków wobec obcokrajowców
  • Agnieszka Mikulska o statystykach dotyczących aktów rasizmu
  • Agnieszka Mikulska o przyzwoleniu na rasizm w Polsce
Czytaj także

- Tolerancja jest cnotą i najwyższą wartością - stwierdza w specjalnym przesłaniu sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon.

Dodaje, że wyrażają ją postawy, które skłaniają do wyjścia drugiemu człowiekowi naprzeciw i traktowania różnic jako zaproszenia do dialogu i porozumienia, a nie do tworzenia barier.

Wg Ban Ki-moona, największymi wrogami tolerancji są stereotypy, ignorancja i nienawiść, które mogą prowadzić do postaw ekstremistycznych.

Tolerancja jest także głównym tematem rozpoczętego w sierpniu Międzynarodowego Roku Młodzieży, przebiegającego pod hasłem "Dialog i wzajemne zrozumienie".

Międzynarodowy Dzień Tolerancji obchodzony jest po raz piętnasty.

Tolerujemy nietolerancję

Wg raportu przygotowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Polacy dają przyzwolenie na nietolerancję i rasizm.

- Badani obcokrajowcy przede wszystkim zwracali uwagę na dwa rodzaje negatywnych postaw wobec osób o innym kolorze skóry - zachowania agresywne i nadmierną ciekawość - mówi Agnieszka Mikulska, autorka raportu "Rasizm w Polsce".

Wg danych Ministerstwa Sprawiedliwości w 2009 roku popełniono 206 przestępstw na tle rasistowskim. Jednak zdaniem Agnieszki Mikulskiej to nie jest pełna statystyka.

Autorka badania dodaje, że wielu obcokrajowców podkreślało dużą tolerancję Polaków dla zachowań rasistowskich. - Jednym z motywów nie zgłaszania przestępstw na policję jest to, że znajomi i rodzina mówią poszkodowanym "no słuchaj tu tak jest". Co gorsza policjanci również tak mówią.

Wg raportu zaczepki fizyczne dotknęły 1/3 badanych: poszturchiwanie, uderzenie znienacka, zagradzanie drogi, żeby utrudnić przejście. Najczęściej wyzwiska i napaści spotykają cudzoziemców w miejscach publicznych: na ulicy, w autobusie, w klubie. Prześladowcami są często młodzi mężczyźni działający w grupie, ale zdarzają się i starsi.

kk