Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Pyssa 16.06.2021

"Mądra polityka pamięci". Instytut Pileckiego przedstawił w parlamencie projekt "Zawołani po imieniu"

Projekt Instytutu Pileckiego ma upamiętniać Polaków, którzy w trakcie niemieckiej okupacji, ryzykując życie, nieśli pomoc swoim żydowskim sąsiadom.

Projekt został zaprezentowany przed powołanym kilka tygodni temu Zespołem Parlamentarnym do spraw "Zawołanych po imieniu". W posiedzeniu wzięła udział również wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin, która powiedziała, że jest to ważny element prowadzenia odpowiedzialnej polityki historycznej.

mid-19619160.jpg
Medale za ratowanie Polaków. Prezydent: wyraz naszej wdzięczności

- Na początku lipca upamiętnimy 50 Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. Po raz pierwszy ta grupa została poddana bardzo szczegółowym badaniom. Przedstawimy te wyniki również po to, by prowadzić mądrą politykę pamięci - powiedziała Magdalena Gawin.

Dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski podkreślił, że dzięki współpracy z zespołem parlamentarnym projekt może dotrzeć do większej grupy osób i świadków historii. - Jesteśmy w ostatnim momencie, by te historie opowiadać, by je odkrywać - powiedział dyrektor Instytutu Pileckiego.

Posłuchaj
00:28 11139722_3.mp3 Dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski: jesteśmy w ostatnim momencie, by te historie opowiadać, by je odkrywać (IAR)

Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. "Zawołanych po imieniu" senator Maria Koc zaznaczyła, że projekt dotyczy historii, które należy przekazywać światu. Sam zespół powstał po to, by wspierać w tym zadaniu Instytut Pileckiego. - Takich historii jest w Polsce wiele i wiele z nich jest niestety zapomnianych. Będziemy je przywoływać - powiedziała senator Maria Koc.

Projekt "Zawołani po imieniu" jest realizowany od 2019 roku.

kp