Logo Polskiego Radia
IAR
Paweł Bączek 30.06.2021

"Doskonale pełniona misja nadawcy publicznego". Prezes Polskiego Radia o przyjęciu sprawozdania przez KRRiT

- Krajowa Rada zauważyła i doceniła, jak wiele Polskie Radio dla społeczeństwa robi i zrobiło. To są działania, na które żadna stacja komercyjna nie będzie sobie w stanie pozwolić - powiedziała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, odnosząc się do przyjęcia sprawozdania Polskiego Radia z realizacji misji publicznej w 2020 r. przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.
POlskie Radio.jpg
KRRiT przyjęła sprawozdanie Polskiego Radia z realizacji misji publicznej za 2020 rok

Podkreślono, że Polskie Radio, dzięki środkom z abonamentu radiowo-telewizyjnego, realizuje misję nadawcy publicznego, oferując szerokiemu gronu odbiorców zróżnicowaną i bogatą ofertę programową uwzględniającą rzetelną i obiektywną informację, ważne treści edukacyjne - w tym te związane z sytuacją pandemiczną, najwyższej jakości muzykę i rozrywkę, a także propozycje kultury wysokiej.

Czytaj także:

Z docenienia działań publicznego nadawcy, zwłaszcza w trudnym okresie pandemii, cieszy się prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

- Krajowa Rada zauważyła i doceniła, jak wiele Polskie Radio dla społeczeństwa robi i zrobiło. To są działania, na które żadna stacja komercyjna nie będzie sobie w stanie pozwolić i nawet nie ma takiego zamysłu, żeby nadawać słuchowiska, emitować koncerty muzyki poważnej czy edukować poprzez tworzenie multimedialnych serwisów specjalnych, więc to jest właśnie doskonale pełniona misja nadawcy publicznego - podkreśliła prezes Polskiego Radia.

Posłuchaj
00:29 11167037_2.mp3 Agnieszka Kamińska o misji Polskiego Radia, jako nadawcy publicznego (IAR)

Wśród ubiegłorocznych osiągnięć Polskiego Radia Agnieszka Kamińska wymieniła, m.in., uruchomienie Polskiego Radia Kierowców - całodobowej, pierwszej w Polsce anteny przeznaczonej dla kierowców i innych uczestników ruchu drogowego. - Polskie Radio Kierowców także realizuje misję publicznego nadawcy, czyli edukuje w zakresie bezpieczeństwa drogowego - mówiła Agnieszka Kamińska.

1200x660_rark.jpg
Młodzi na start! Polskie Radio uruchamia Akademię Radiową
Posłuchaj
00:19 11167037_1.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o Radiu Kierowców (IAR)

W ubiegłym roku Polskie Radio uruchomiło także Akademię Radiową - szkołę warsztatu dla adeptów sztuki radiowej: dziennikarzy, realizatorów, reporterów. Ważną inicjatywą Polskiego Radia było uruchomienie w 2020 r. specjalnych serwisów informacyjnych w języku białoruskim, które dzięki Nadawczemu Centrum Radiowemu w Solcu Kujawskim są odbierane na terenie całej Białorusi. W 2020 r. za środki z abonamentu Polskie Radio z okazji ważnych rocznic wydało trzy wyjątkowe albumy fonograficzno-ikonograficzne: "Prezydent RP Lech Kaczyński", "Smoleńsk - ostatnia misja" oraz "1920. Bitwa Warszawska".

Posłuchaj
00:27 11167037_3.mp3 Agnieszka Kamińska: Akademia Radiowa świetnie funkcjonuje (IAR)

Agnieszka Kamińska zaznaczyła, że wydawnictwa te są kontynuacją zapoczątkowanego kilkanaście lat wcześniej cyklu albumów wydanych w 2008 r. przez Polskie Radio z inicjatywy ówczesnego prezesa Krzysztofa Czabańskiego: "Katyń 1940" oraz "Wołyń 1943".

W ubiegłym roku powstało też 8 nowych multimedialnych serwisów specjalnych stworzonych przez redakcję portalu internetowego Polskiego Radia, w tym wyróżniany i nagradzany serwis "Bitwa Warszawska 1920". Inne serwisy specjalne to np. serwisy biograficzne poświęcone Zbigniewowi Romaszewskiemu, Leopoldowi Tyrmandowi, ks. Józefowi Tischnerowi, Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi, czy Mieczysławowi Foggowi, a także serwisy poświęcone 95. rocznicy powstania Polskiego Radia i 75. wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Posłuchaj
00:30 11167037_4.mp3 Agnieszka Kamińska o multimedialnych serwisach specjalnych Polskiego Radia (IAR)

Agnieszka Kamińska poinformowała, że wykorzystywane są do ich tworzenia archiwalne nagrania. Radiowe archiwum dysponuje zbiorem ponad 700 tys. nagrań muzycznych i tekstowych, także tych z lat 20. i 30. XX wieku.

Za środki abonamentowe Polskie Radio zrealizowało w 2020 r., m.in., tysiące korespondencji zagranicznych, przygotowanych przez dziennikarzy Polskiego Radia w 15 krajach oraz setki reportaży, słuchowisk i koncertów.

***

Polskie Radio za środki abonamentowe finansuje codzienne funkcjonowanie 9 anten, zarówno tych ogólnych: Program 1, Program 2, Program 3, Polskie Radio 24, jak i wyspecjalizowanych: Czwórka, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio dla Zagranicy, a także Informacyjnej Agencji Radiowej.

Polskie Radio racjonalnie korzysta ze środków publicznych, przeznaczając je nie tylko na codzienną działalność programową, ale też na niezbędną modernizację i rozwój nowoczesnej infrastruktury technologicznej (np. DAB+, sprzęt multimedialny itp.), a także wzbogacanie ogólnodostępnych dla całego społeczeństwa zasobów kulturalnych i naukowych oraz proces digitalizacji i udostępniania bogatych zasobów archiwalnych PR.

***

Podsumowanie roku 2020 Podsumowanie roku 2020

pb