Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 20.11.2010

Rosja przyjmuje partnerstwo z NATO

Rosja przyjęła propozycję współpracy z NATO w sprawie budowy systemu ochrony antyrakietowej
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew i szef NATO Anders Fogh Rasmussen w LizboniePrezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew i szef NATO Anders Fogh Rasmussen w Lizboniefot.PAP/EPA
Posłuchaj
  • Lizbona: Anders Fogh Rasmussen o porozumieniu NATO - Rosja
  • Lizbona: Prezydent USA Barack Obama o porozumieniu z Rosją
  • Tomasz Majka (IAR) z Lizbony o opinii prezydenta Komorowskiego ws. porozumienia NATO - Rosja
Czytaj także

Poinformował o tym sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, podczas szczytu Sojuszu odbywajacego się w Lizbonie.

"To historyczne porozumienie"

Szef NATO ogłosił to po spotkaniu z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.
Anders Fogh Rasmussen nazwał porozumienie wielkim sukcesem. Podkreślił, że po raz pierwszy w historii Rosja i państwa Zachodu będą współdziałać w dziedzinie bezpieczeństwa.

Jeszcze przed spotkaniem z rosyjskim przywódcą, szef NATO poinformował, że NATO i Rosja podpisały umowę, pozwalającą na transportowanie zaopatrzenia dla misji w Afganistanie przez rosyjskie terytorium. Do tej pory część zaopatrzenia NATO musiało dostarczać do Afganistanu przez Pakistan, na terenie którego działają islamscy terroryści.

"Okres napięć za nami"

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział na zakończenie posiedzenia Rady NATO-Rosja, że skończył się okres napięć między Sojuszem a Moskwą.

"Bardzo trudny okres napięć jest już za nami" - powiedział prezydent Rosji, wyrażając zarazem zadowolenie z "konstruktywnej atmosfery szczytu", na którym spotkał się z 28 przywódcami państw należących do NATO.

"Zgadzamy się co do tego, że jest wiele kwestii, nad którymi możemy współpracować z wielkim powodzeniem" - dodał Miedwiediew na zakończenie pierwszego takiego szczytu od dwóch lat, podczas którego NATO i Moskwa rozważały wspólne zagrożenia.

Relacje między NATO a Rosją uległy gwałtownemu pogorszeniu w sierpniu 2008 roku, podczas krótkiej wojny rosyjsko-gruzińskiej, która - jak komentuje agencja AFP - przywołała widmo niegdysiejszych sowieckich interwencji w krajach sąsiednich.

"To nowe otwarcie"

Stany Zjednoczone popierają współpracę NATO i Rosji w sprawie budowy systemu ochrony antyrakietowej - powiedział prezydent USA Barack Obama.

"Bardzo się ucieszyłem, że dołączył dziś do nas mój przyjaciel i partner prezydent Dmitrij Miedwiediew. Razem zapoczątkowaliśmy nowe otwarcie w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi i Rosją, co przyniosło konkretne korzyści obu naszym narodom. Teraz rozpoczynamy nowe otwarcie w stosunkach NATO z Rosją. Postrzegamy Rosję jako partnera, a nie przeciwnika. Zgadzamy się pogłębić wzajemną współpracę w wielu kluczowych obszarach" - powiedział Obama.

Amerykański prezydent podkreslił, że NATO i Rosja będą współpracować w sprawie Afganistanu, walki z przestępczością narkotykową i w dziedzinie bezpieczeństwa.

Dodał, że podpisanie nowego amerykańsko-rosyjskie porozumienie o redukcji zbrojeń strategicznych START jest kluczowe dla bezpieczeństwa Stanów Zjedboczonych i Europy. Układ wygasł w grudniu 2009 roku.

"Ton pogłębionej współpracy"

Uczestniczący w szczycie NATO prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że podczas posiedzenia Rady NATO-Rosja "dominował ton szukania pogłębionej współpracy".

Komorowski zaznaczył, że Sojusz w relacjach z Moskwą nie będzie zamykał oczu na "te aspekty polityki międzynarodowej, które mogą w dalszym ciągu dzielić".

Preyzdent powiedział też, że NATO wciąż podtrzymuje wolę przyjęcia do swojego grona Ukrainy i Rosji. Nie powiedział jednak, jak to tej kwestii odnosił się podczas szczytu prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

mch