Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Szewczuk 03.07.2021

ONZ: pandemia podwoiła liczbę głodnych ludzi. Z problemem zmagają się kolejne państwa

Pandemia koronawirusa podwoiła liczbę osób na świecie zagrożonych głodem - informuje Światowy Program Żywienia. W opublikowanym właśnie raporcie agenda ONZ zajmująca się żywnością informuje, że 9 procent ludzi na globie cierpi głód.

Światowy Program Żywienia twierdzi, że na całym świecie głoduje 700 milionów osób, a na skraju głodu znajduje się 41 milionów w 43 krajach.

Tych ostatnich dwa lata temu było dwukrotnie mniej. Głód panuje obecnie w Etiopii, Sudanie Południowym, Jemenie i na Madagaskarze, ale w wielu innych krajach takich jak Liban, Nigeria czy Wenezuela, rośnie liczba osób, których nie stać na posiłek.

Posłuchaj
00:50 Pandemia podwoiła liczbę głodnych ludzi. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).mp3 Pandemia podwoiła liczbę głodnych ludzi. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ
shutterstock_papież 1200 free.jpg
Papież modli się za ofiary klęski głodu w Tigraj w Etiopii i dzieci zmuszane do pracy

Nowe kraje na mapie głodu

Rzecznik Polskiej Akcji Humanitarnej Rafał Grzelewski podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że koronawirus wepchnął miliony osób w ubóstwo. - Zwłaszcza przez ostatni rok pandemiczny wzrasta liczba osób głodnych i niedożywionych. Na mapie głodu pojawiają się kraje, które wcześniej się z tym problemem nie zmagały - mówi. Rafał Grzelewski dodaje, że dzięki polskiej pomocy PAH włączył się w walkę z głodem w najbiedniejszych krajach.

Światowy Program Żywienia twierdzi, że oprócz pandemii do rosnącej liczby osób głodnych przyczyniają się też wojny oraz zmiany klimatyczne.

ms