Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Błaszczyk 01.08.2021

"To było systematyczne niemieckie działanie". Prof. Musiał o zniszczeniu Warszawy w czasie powstania

- Ruiny Zamku Królewskiego i Pałac Saski zostały wysadzone później, po kapitulacji Powstania Warszawskiego. To było systematyczne niemieckie działanie, mające na celu zniszczenie Warszawy jako stolicy państwa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk.

- Aktualnie nie zauważyłem, żeby w Niemczech była obchodzona ta smutna dla Polaków rocznica - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk, - Oni żyją aktualną polityką, a Polskę postrzega się jako zagrożenie dla demokracji, dla pokoju i dla Unii Europejskiej. Aspekt Powstania Warszawskiego, jego znaczenie dla Polski i jakie były efekty - m.in. takie, że żaden z Niemców nie został ukarany, już nie mówiąc o tym, że Niemcy nie zapłacili za te straty, w ogóle się nie pojawia - dodał gość Polskiego Radia. 

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

- Niemcy wiedzą, że Warszawa została zniszczona, ale często im się wydaje, że to na skutek działań wojennych. Nie zdają sobie sprawy, że Warszawa została zniszczona systematycznie już po kapitulacji. Największe straty były po kapitulacji. Niemieckie oddziały Wehrmachtu przybyły do Warszawy po wypędzeniu i wymordowaniu ludności cywilnej, prowadzili rabunek na ogromną skalę, a później systematycznie palili, niszczyli i wysadzali - wskazywał.

Czytaj także: 

- Ruiny Zamku Królewskiego i Pałac Saski zostały wysadzone później. To było systematyczne niemieckie działanie, mające na celu zniszczenie Warszawy jako stolicy państwa. Na pewno z przyzwoleniem Moskwy - zaznaczył prof. Bogdan Musiał.

Posłuchaj
24:00 BogdanMusial--PR24_mp3 2021_08_01-13-34-22.mp3 Prof. Bogdan Musiał: Niemcy nie mają świadomości systematycznego niszczenia Warszawy ("Temat dnia"/ PR24)

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Bogdan Musiał (historyk)

Data emisji: 1.08.2021

Godzina emisji: 10.06


mbl