Logo Polskiego Radia
PAP
Filip Ciszewski 11.08.2021

"Mam wspaniałą współpracę z ministrem Murdzkiem". Przemysław Czarnek liczy na jej kontynuację

Mam wspaniałą, idealną można powiedzieć współpracę z panem ministrem i jeśli tylko takie będą decyzje pana premiera i pana ministra, to z chęcią dalej będę z nim współpracował – tak minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek odniósł się do rezygnacji Wojciecha Murdzka z funkcji wiceministra resortu.

Wiceszef edukacji i nauki Wojciech Murdzek (Porozumienie) przekazał w środę, że złożył rezygnację z funkcji sekretarza stanu w resorcie i oddał się do dyspozycji premiera.

Idealna współpraca

Szef MEiN Przemysław Czarnek, zapytany przez portal wPolityce.pl, czy jest szansa, że dymisja Wojciecha Murdzka nie zostanie przyjęta przez premiera Mateusza Morawieckiego, odparł, że "jest to kompetencja pana premiera, bo to pan premier przyjmuje dymisje, a pan minister Murdzek składa dymisję na ręce pana premiera".

muller pap 1200 (1).jpg
Dymisje polityków Porozumienia. Müller: niewykluczone, że premier nie przyjmie niektórych z nich

- Ja mam wspaniałą, idealną można powiedzieć współpracę z panem ministrem Murdzkiem i jeśli tylko takie będą decyzje pana premiera i pana ministra, to z chęcią dalej będę z panem ministrem współpracował – dodał.

Jest pracownikiem ministerstwa

Czarnek podkreślił, że czeka na ostateczne rozstrzygnięcia.

- Dopóki dymisja nie została przyjęta, pan minister Wojciech Murdzek jest pracownikiem Ministerstwa Edukacji i Nauki i jednym z moich najbliższych współpracowników – powiedział.

Decyzja Gowina

Czarnek był także pytany o odejście Jarosława Gowina z obozu Zjednoczonej Prawicy.

Jarosław Gowin PAP 1200.jpg
Kto w Porozumieniu, a kto poza nim? Roszady po dymisji Jarosława Gowina

- Osobiście żałuję, bo projekt Zjednoczonej Prawicy mógł trwać dalej w takim kształcie, w jakim funkcjonował razem z panem premierem Gowinem na pokładzie. Program Polski Ład, wielki program skoku cywilizacyjnego w Polsce, mógł być realizowany również wraz z panem premierem Gowinem. Pan premier Gowin jednak zdecydował inaczej, bo w istocie to on zdecydował, najpierw podpisując się pod Polskim Ładem, uroczyście, w świetle kamer, a następnie kwestionując podstawowe założenia tego Polskiego Ładu dotyczące polityki podatkowej i to kwestionował w sposób charakterystyczny zdecydowanie bardziej dla opozycji niż dla koalicjanta. To zdecydowało o takiej a nie innej decyzji pana premiera – powiedział szef resortu edukacji i nauki.

- Trudno. Będziemy mieć większość, jak sądzę, również bez pana premiera Jarosława Gowina, któremu ja dziękuję za dotychczasową współpracę, ale żałuję, że nie może trwać – dodał Czarnek.

Wniosek o odwołanie

1200 gowin wypij pap.jpg
"Pokażemy, że można być bardzo merytoryczną opozycją". Michał Wypij o wyjściu ze Zjednoczonej Prawicy

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Z takim wnioskiem zwrócił się we wtorek premier.

W środę rano zarząd Porozumienia zdecydował o opuszczeniu koalicji Zjednoczonej Prawicy. Do dymisji podali się wiceministrowie z Porozumienia. Jednocześnie 5 posłów Porozumienia (Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Anna Dąbrowska-Banaszek i Mieczysław Baszko) zagłosowało w środę ramię w ramię z PiS za wprowadzeniem do porządku środowych obrad projektu tzw. ustawy medialnej. 

fc