Logo Polskiego Radia
PAP
Natalia Godek 16.08.2021

Zmiany w systemie edukacji na Litwie. Rau apeluje o uwzględnienie potrzeb uczniów polskiej mniejszości

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w wywiadzie dla agencji BNS zaapelował o uwzględnienie potrzeb uczniów polskiej mniejszości podczas trwającej dyskusji w litewskim ministerstwie edukacji na temat reorganizacji sieci szkół. - Oświata polska na Litwie pozostaje priorytetem naszych działań - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

- Jeżeli system edukacji ma zostać zreformowany, pojawia się pytanie, co zrobić z tymi wszystkimi małymi szkołami, w których naukę pobierają przede wszystkim przedstawiciele mniejszości narodowych, na przykład Polacy? Jak pogodzić ich oczekiwania co do kontynuacji dotychczasowego modelu kształcenia z celem posiadania większych i bardziej efektywnych szkół? - pytał minister Rau w wywiadzie.

1200_Litwa_uchodźcy_shutterstock.jpg
Kryzys migracyjny na Litwie. "Celem Łukaszenki jest destabilizacja wschodniej granicy UE"

Minister wskazał, że nie zamierza Litwie tłumaczyć, jak rozstrzygać te kwestie, ale podkreślił, że należy uwzględnić oczekiwania samorządów i społeczności lokalnych oraz, że dla Warszawy kwestia edukacji rodaków jest jednym z głównych priorytetów.

Jesienią tego roku Litwa zamierza zatwierdzić ponadpartyjne porozumienie, które zawiera ponad 20 zobowiązań wyznaczających cele, które mają być osiągnięte do 2024 i 2027 roku. Wśród propozycji jest m.in. likwidacja małych wiejskich szkół, w których możliwości nauczania są często skromne. Społeczność polska na Wileńszczyźnie apeluje o pozostawienie obecnej sieci swych szkół.

Projekt ustawy dotyczącej zapisu polskich nazwisk

Zbigniew Rau przypomniał też w wywiadzie, że szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis poinformował go, że obecnie przygotowywany jest projekt ustawy, który ma zająć się kwestią pisowni nazwisk. - Zrozumcie, jest to niezwykle ważne dla tożsamości Polaków litewskich - wskazał Rau.

- Mogę podać przykład. W 1996 roku przyjechałem do Wilna, aby wziąć udział w konferencji naukowej (…) i byłem trochę zaskoczony, gdy zobaczyłem swoje nazwisko. Wiecie, jak zostało napisane? Zbignevas Ravas. (…) Doskonale więc rozumiem, jak się czują Polacy na Litwie, którzy nie mogą poprawnie zapisać swego nazwiska - powiedział w wywiadzie szef polskiej dyplomacji.

E80uJOpXMAEOeOm (1).jpg
Obchody Święta Wojska Polskiego na Wileńszczyźnie, uroczystości na cmentarzu na Rossie

Czytaj także: 

Minister podkreślił, że Polacy na Litwie są lojalnymi obywatelami, dlatego rząd powinien zadbać o poszanowanie ich praw.

W ocenie ministra Wilno i Warszawa mają takie samo podejście do bezpieczeństwa i sytuacji geopolitycznej. Oba kraje łączą wspólne wartości i tradycje, które są pielęgnowane przez NATO i struktury unijne.

- Mogę państwa zapewnić, że - jeśli chodzi o Polskę i Litwę - złoty wiek naszych stosunków wciąż jest przed nami - powiedział Rau.

ng