Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 03.12.2010

Komorowski złożył życzenia górnikom

Prezydent Bronisław Komorowski - na dzień przed Barbórką - złożył życzenia górnikom i podkreślił, że mają oni zagwarantowane miejsce w polskiej gospodarce.
Komorowski złożył życzenia górnikomfot. PAP/Andrzej Grygiel
Posłuchaj
  • Życzenia dla górników od Bronisława Komorowskiego
Czytaj także

Prezydent odwiedził kopalnię "Piast" w Bieruniu, należącą do Kompanii Węglowej. To największa polska kopalnia, zatrudniająca ponad 6 tys. osób i wydobywająca ok. 4,5 mln ton węgla rocznie. Należy też do najbezpieczniejszych zakładów górniczych.

Myślę o Was ciepło

- Górnicy mają swoje zagwarantowane miejsce w ramach gospodarki polskiej. Węgiel jest i będzie długo jeszcze jednym z najważniejszych, strategicznych surowców energetycznych. To dzisiaj rozumieją wszyscy w Polsce, szczególnie dlatego, że pada śnieg i że jest mróz - mówił prezydent, dziękując górnikom za ich ciężką pracę, często związaną z zagrożeniem życia.

Prezydent podkreślił, że gdy jedzie się - lub leci samolotem - przez Polskę pogrążoną w śnieżycy i mrozie, szczególnie ciepło myśli się o górnikach i kopalniach.

- Ja również lecąc tutaj, myślałem z wdzięcznością. I chciałbym tę wdzięczność przekazać w ramach moich życzeń z okazji św. Barbary, opiekunki wszystkich górników - mówił Komorowski, adresując swoje życzenia do wszystkich górników w Polsce.

Prezydent życzył górnikom "dobrej szychty na co dzień", górniczego szczęścia oraz pomyślności dla górników, ich rodzin oraz wszystkich kopalń i instytucji górniczych.
Od górników Komorowski dostał m.in. pamiątkowy kordzik, płytę z kolędami nagranymi przez górniczą orkiestrę oraz wykonaną z węgla płaskorzeźbę, przedstawiającą podziemny chodnik.

Święto wszystkich górników

4 grudnia tradycyjnie obchodzone jest górnicze święto - Barbórka. Jest to święto górników wydobywających węgiel, ale także górników z kopalń soli, rud metali, poszukiwaczy gazu i ropy oraz geologów. Święto jest obchodzone od IX wieku w dniu św. Barbary, patronki górników, która ma także w opiece saperów, marynarzy i inne osoby wykonujące niebezpieczne zawody.

Uroczystości Barbórkowe, dawniej huczne, dziś mają skromniejszy charakter. Rozpoczyna je poranna msza święta, po której następuje przemarsz orkiestr Górniczych. Organizowane są akademie, spotkania, koncerty i zabawy górnicze. Tego dnia górnicy występują w swoich charakterystycznych strojach galowych z czarnym czako z pióropuszem. Zasłużeni górnicy otrzymują nagrody i odznaczenia.

W Polsce w 30 kopalniach węgla kamiennego pracuje około 110 tysięcy górników. Praca w tym zawodzie należy do jednej z najniebezpieczniejszych. Tylko w tym roku w polskim górnictwie zginęło 21 osób.

kk