Logo Polskiego Radia
PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 03.09.2021

Litwa: od lipca obowiązuje stan wyjątkowy. Teraz Sejm zdecydował o kolejnym kroku

W związku z napływem nielegalnych migrantów z Białorusi Litwa na początku lipca wprowadziła stan wyjątkowy w całym kraju. Na początku sierpnia Sejm w trybie nadzwyczajnym uchwalił specjalną ustawę o budowie płotu na granicy z Białorusią oraz zezwolił na użycie wojska w sytuacjach nadzwyczajnych.

Według władz celem wprowadzenia stanu wyjątkowego było uproszczenie procedur prawnych oraz zaangażowanie dodatkowych środków finansowych.

- Nie należy dramatyzować. To jest ta sytuacja, gdy potrzebujemy wsparcia lokalnych władz samorządowych przy rozstrzyganiu pewnych kwestii logistycznych - oświadczyła wówczas szefowa litewskiego rządu Ingrida Szimonyte. Podkreśliła, że chodzi głównie o zakwaterowanie osób, które nielegalnie przekraczają granicę.

granica Litwa Białoruś FORUM 1200.jpg
Tak białoruskie służby traktują migrantów. Litewscy strażnicy publikują nagranie z wydarzeń na pograniczu

Stan wyjątkowy ułatwi reakcję

Decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego rząd podjął 3 lipca na nadzwyczajnym posiedzeniu na wniosek Służby Ochrony Granicy Państwowej. Minister spraw wewnętrznych podkreślała, że "ważne jest posiadanie takich instrumentów technicznych i logistycznych, abyśmy mogli szybko działać i podejmować decyzje".

Wprowadzenie stanu wyjątkowego nie wywołało w kraju większej reakcji. Nie uległo zmianie też życie mieszkańców strefy przygranicznej. Nie zostały wprowadzone żadne dodatkowe ograniczenia w poruszaniu się na terenie przy granicy z Białorusią. Zwiększyła się jedynie liczba samochodów patrolujących, w tym unijnego Frontexu, oraz helikopterów monitorujących sytuację z powietrza.

Czytaj także:

Sytuacja uległa zmianie tam, gdzie zostały utworzone obozy dla migrantów. Jak wskazywała szefowa rządu, chodziło tu głównie o usprawnienie procesu zakwaterowania osób, które nielegalnie przekraczają granicę, a to wywołuje sprzeciw lokalnych mieszkańców. Pod koniec lipca doszło do protestu w Rudnikach, miejscowości nieopodal Wilna, gdzie powstał największy obóz w kraju przeznaczony dla ponad 800 osób. Ludzie blokujący dojazd do obozu zostali siłą zepchnięci.

W ślad za decyzją rządu Sejm na początku sierpnia w trybie nadzwyczajnym uchwalił specjalną ustawę o budowie płotu na granicy z Białorusią oraz zezwolił na użycie wojska w sytuacjach nadzwyczajnych.

1200 rosyjscy żołnierze shutter.jpg
Rosyjskie wojsko na Białorusi. Będzie blisko granicy z Polską i Litwą

***

Problem migracji nasilił się pod koniec maja. Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku litewsko-białoruską granicę, wynosi ponad 4 tys. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów.

Od początku sierpnia władze Litwy stosują taktykę zawracania migrantów.

Minionej doby na granicy z Białorusią litewscy pogranicznicy zawrócili około dziesięciu nielegalnych migrantów. Żadnej osoby, która próbowała nielegalnie przekroczyć granicę, nie wpuszczono na terytorium Litwy.

as