Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 05.12.2010

Rosyjscy prokuratorzy już w Polsce

Kilkuosobowa delegacja rosyjskich prokuratorów wylądowała w Warszawie. Na jej czele stoi Prokurator Generalny Federacji Rosyjskiej Jurij Czajka.
Jurij CzajkaJurij Czajkafot. eastnews
Posłuchaj
  • Memorandum w sprawie wzajemnej współpracy polsko-rosyjskiej - relacja Radomir Czarnecki
Czytaj także

- Samolot z Moskwy wylądował na warszawskim Okęciu po godz. 20. Prokuratora Czajkę powitał jego polski odpowiednik Andrzej Seremet oraz dyrektor wydziału ds. współpracy międzynarodowej Prokuratury Generalnej Krzysztof Karsznicki - mówi rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk.

Przyjazd rosyjskich prokuratorów ma związek z oficjalną wizytą w Polsce rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Rosyjska delegacja spotka się z przedstawicielami polskiej Prokuratury Generalnej na wspólnej kolacji.

W poniedziałek prokuratorzy generalni obu krajów podpiszą memorandum dotyczące wzajemnej współpracy. Będzie też rozmowa na temat śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej.

Dmitrij Miedwiediew przyleci do Polski w poniedziałek. Prezydent Rosji będzie rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem.

Kiedy dostaniemy dowody?

Do wizyty rosyjskich prokuratorów w Polsce miało dojść w pierwszej połowie października. Jednak wówczas - na wniosek strony rosyjskiej - przesunięto ją na grudzień i połączono z pobytem prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w naszym kraju.

We wrześniu Seremet zapowiadał, że podpisze z rosyjską prokuraturą memorandum, które ma usprawnić współpracę w działalności śledczej oraz wymianę doświadczeń, staże, konferencje itp. Wg zapowiedzi prokuratury, nastąpi to w poniedziałek.

We wtorek rosyjscy prokuratorzy mają rozmawiać z polskimi prokuratorami wojskowymi prowadzącymi i nadzorującymi śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej. Polskie priorytety na te rozmowy dotyczą w głównej mierze właśnie tego postępowania.

Osobne śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura polska, a osobne - rosyjska. Strona polska chciałaby uzgodnienia orientacyjnej daty przekazania nam kluczowych dowodów ws. tej katastrofy: czarnych skrzynek i wraku samolotu, oraz uzyskania informacji o statusie smoleńskiego lotniska.

Do tej pory nie określano terminu przekazania do Polski dowodów rzeczowych, tym bardziej, że nie dysponuje nimi nawet prokuratura rosyjska; wrak i czarne skrzynki są w dyspozycji MAK, który swoje prace powinien zakończyć za dwa-trzy tygodnie.

kk