Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Damian Nejman 09.09.2021

Premier w Karpaczu: z procedury nadmiernego deficytu UE należy wyłączyć wydatki na obronność

- Postulat ten głośno tutaj formułuję, będę o tym też mówił na forum europejskim - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas debaty z premierami Polski i Słowenii w Karpaczu.

Premierzy Polski Mateusz Morawiecki, Słowenii Janez Jansza i Ukrainy Denys Szmyhal wzięli udział w czwartek podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu w debacie na temat odbudowy Europy.

pap Premierzy Polski i Ukrainy 1200.jpg
"Wspólne bezpieczeństwo wiąże się z suwerennością". Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Ukrainy

- Mówię o tym głośno, czy może warto wyłączyć poza nawias (...) nadmiernego deficytu (...) wydatki na obronność - powiedział Mateusz Morawiecki. - Głośno ten postulat tutaj formułuję, będę o tym mówił na forum europejskim - zapowiedział.

- Dlaczego jedne kraje, które wydają 1 proc. na obronność, mają być tak samo traktowane w tej procedurze, jak te które na obronność wydają ponad 2 proc., jak Polska? Przecież my tym samym tworzymy pewnego rodzaju tarczę bezpieczeństwa wobec tych pierwszych krajów - podkreślił.


Posłuchaj
00:10 11286776_1.mp3 Premierzy Polski, Słowenii i Ukrainy na 30. Forum Ekonomicznym (IAR)



Premier mówił, że Polska od kilku lat stoi na stanowisku, że UE i Europa "musi się cała w dobry sposób zabezpieczać, zabezpieczać swoje granice".

Czytaj również:

- Powinniśmy dbać o bezpieczeństwo od strony militarnej. Powinniśmy w Europie posiadać silne mechanizmy odstraszania, przecież potrzebujemy wyłącznie tego, jesteśmy blokiem nastawionym na pokój - mówił. - Ale jednocześnie wiemy, że licho nie śpi, że wokół nas inne reżimy, są dyktatury - dodał.

karpacz mid-21907179 1200.jpg
Prezes Polskiego Radia: angażujemy się w organizację Forum w Karpaczu, bo tu koncentrują się informacje o rozwoju Polski

Według niego nie możemy siedzieć z założonymi rękami. - Musimy wziąć pod uwagę te ryzyka, które wokół nas narastają: ryzyka polityczne, geopolityczne, międzynarodowe - podkreślał.

Mówiąc o Ukrainie, Mateusz Morawiecki zaznaczył, że po jej losie widzimy, iż jej "potężny sąsiad dąży do destabilizacji, zaatakował, anektuje, gwałci prawa międzynarodowe, czyli nie pozwala na norm rozwój". - A my chcemy się rozwija jak najszybciej, sprawiedliwie, solidarnie, i jak najbardziej normalnie - dodał.

Zaznaczył, że stąd potrzeba budowy sojuszy, wzmacniania NATO, ale też inspirowania UE do działań takich jak wyłączenie z procedury nadmiernego deficytu wydatki na obronność.

dn