Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Błaszczyk 10.09.2021

Sekretarz generalny ONZ apeluje o dialog z talibami w imię solidarności z Afgańczykami

- Musimy uniknąć w Afganistanie załamania gospodarczego i milionów ofiar śmiertelnych - powiedział w rozmowie z agencją  AFP sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Zaapelował także do społeczności międzynarodowej o utrzymanie "dialogu" z talibami. 

- Musimy prowadzić dialog z talibami, w którym bezpośrednio potwierdzimy nasze zasady. To musi być dialog z poczuciem solidarności z narodem afgańskim - oświadczył szef ONZ. - Naszym obowiązkiem jest rozszerzenie naszej solidarności na ludzi, którzy bardzo cierpią i ryzykują śmierć z głodu - dodał.

afganistan forum 1200 .jpg
"Miliony zagrożone głodem". Wysłannik ONZ ostrzega przed kryzysem w Afganistanie

- Czy są jakieś gwarancje? Nie, sytuacja jest nieprzewidywalna, w związku z tym musimy zaangażować w dyskusję talibów (...) jeśli chcemy, żeby Afganistan nie był ośrodkiem terroryzmu, jeśli chcemy aby kobiety i dziewczęta nie traciły wszystkich praw nabytych w poprzednim okresie, jeśli chcemy, aby różne grupy etniczne czuły się reprezentowane - mówił Antonio Guterres.

Czytaj także: 

Szef ONZ podkreślił, że w dotychczasowych rozmowach z talibami "jest co najmniej otwartość na dyskusję". Nie wykluczył swojej wizyty w Afganistanie, "jeśli odpowiednie warunki zostaną spełnione". 

Nadzieje na "inkluzywny" rząd afgański

Guterres zaznaczył, że ONZ chce "inkluzywnego rządu" w Afganistanie, w którym reprezentowane byłoby całe afgańskie społeczeństwo. Według niego "ten pierwszy tymczasowy rząd", ogłoszony kilka dni temu, "nie sprawia takiego wrażenia". - Potrzebujemy poszanowania praw człowieka, kobiet i dziewcząt. Terroryzm nie może mieć bazy w Afganistanie, aby rozpocząć operacje w innych krajach, a talibowie muszą współpracować w walce z przestępczością narkotykową - mówił szef ONZ.

US Army, 1200 shutterstock.jpg
"USA są gotowe zapobiec odrodzeniu się Al-Kaidy". Szef Pentagonu o sytuacji w Afganistanie

- Chcemy, aby ten kraj mógł być rządzony w pokoju i stabilności, z poszanowaniem praw ludzi. Ze swojej strony talibowie chcą być uznani, aby sankcje zostały zniesione, chcą wsparcia finansowego i to daje pewną dźwignię społeczności międzynarodowej - wskazał.

Antonio Guterres dodał, że choć Afganistan nie ma jeszcze rządu uznawanego na arenie międzynarodowej, trzeba uniknąć załamania gospodarczego w tym kraju, które mogłoby mieć przerażające konsekwencje humanitarne.

Pieniądze mimo sankcji

Według Guterresa, podobnie jak w przypadku Jemenu, możliwe jest zaplanowanie przyznania Kabulowi "instrumentów finansowych", niezależnie od trwających sankcji, "aby gospodarka mogła oddychać". - Jest to w interesie społeczności międzynarodowej i nie mówię o zniesieniu sankcji czy uznaniu rządu, mówię o ukierunkowanych środkach, które pozwolą afgańskiej gospodarce oddychać - powiedział szef ONZ. 


mbl