Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 09.12.2010

"Katastrofa badana w sposób niejasny"

Wojciech Roszkowski, który był gościem "Sygnałów Dnia" uważa, iż należy dalej prowadzić badania w sprawie śmierci generała Władysława Sikorskiego.
Wojciech RoszkowskiWojciech Roszkowskifot. wikipedia/ www.prezydent.pl lic. CC
Posłuchaj
  • Wojciech Roszkowski: potrzebne są dalsze badania
  • Roszkowski: tyle dziwnych rzeczy wydarzyło się wokół katastrofy
Czytaj także

W ocenie historyka, mimo ekshumacji ciała generała, w tej sprawie nadal pozostaje wiele znaków zapytania. Ostatnio w Wielkiej Brytanii ekshumowano i sprowadzono do Polski szczątki dwóch żołnierzy generała Sikorskiego, którzy zginęli razem w nim w katastrofie w 1943 roku. To generał Tadeusz Klimecki oraz pułkownik Andrzej Marecki.

Wojciech Roszkowski uważa, że badania ciała generała Sikorskiego nie wniosły zbyt wiele do wiedzy na temat przyczyny katastrofy gibraltarskiej. Jednak, zdaniem historyka, tamto badanie nie przesądziło o tym, iż generał nie zginął w zamachu. W związku z tym potrzebne są dalsze badania, w tym analiza ciał innych członków samolotu, który rozbił się pod Giblartarem w lipcu 1943 roku- uważa Roszkowski.

Zdaniem Roszkowskiego, nowe światło na sprawę mogłyby wnieść wyjaśnienia Wielkiej Brytanii, która od lat milczy w tej sprawie. A bez ich pomocy, będzie ciężko ostatecznie określić przyczyny i kulisy katastrofy pod Gibraltarem- twierdzi profesor.

Wojciech Roszkowski wyklucza, iż wypadek samolotu generała mógł być wynikiem zamachu przeprowadzonego przez Polaków. W jego ocenie, w naszej historii nie ma zbyt wielu przypadków zabijania przywódców. W związku z tym ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której Naczelny Wódz stałby się ofiarą przeciwników politycznych.
Generał Tadeusz Klimecki oraz pułkownik Andrzej Marecki zostaną dziś pochowani w kwaterze żołnierzy polskich sił zbrojnych na zachodzie w Warszawie na Wojskowych Powązkach.

Oficerowie do Polski zostali sprowadzeni na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej, który prowadzi śledztwo w sprawie śmierci generała Sikorskiego. Ciała oficerów były badane przez specjalistów z krakowskiego Zakładu Medycyny Sądowej, którzy w listopadzie 2008 roku zbadali szczątki generała Sikorskiego, które spoczywają na Wawelu. Wykluczono wówczas hipotezy o wcześniejszym zastrzeleniu, uduszeniu lub otruciu generała i stwierdzono, że śmierć Wodza Naczelnego nastąpiła wskutek obrażeń wielonarządowych, typowych dla ofiar wypadków komunikacyjnych lub upadku z wysokości.

Według brytyjskich władz, generał Sikorski zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze, wracając z inspekcji wojsk na Środkowym Wschodzie. Według oficjalnej wersji wydarzeń przedstawionej w raporcie brytyjskiej komisji badającej wypadek jeszcze w 1943 roku, przyczyną katastrofy było zablokowanie steru wysokości. Komisja nie potrafiła jednak wyjaśnić, jak doszło do awarii. Część historyków uważa, że był to zamach.

Więcej w Jedynce >>>

sm