Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 10.12.2010

Premier i mundurowi o emeryturach

Zakończyło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych służb mundurowych z Donaldem Tuskiem.
Spotkanie w Kancelarii PremieraSpotkanie w Kancelarii Premierafot. PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • Antoni Duda, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
Czytaj także

Kolejne spotkanie w sprawie reformy systemu emerytur mundurowych odbędzie się za tydzień - ustalono w piątek podczas spotkania premiera Donalda Tuska z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych (FZZSM).

- Bardzo dobre spotkanie, podczas którego okazało się, że tak naprawdę wątpliwości, czy też rozbieżności między stroną rządową a związkami mundurowymi nie jest tyle, ile może wynikać z doniesień medialnych - powiedział po spotkaniu PAP rzecznik rządu Paweł Graś.

Ustalono, że następne spotkanie odbędzie się za tydzień w piątek, kiedy zostaną przedstawione konkrety dotyczące zmian w systemie emerytalnym. "Przez ten tydzień, na temat wspólnego komunikatu będzie pracowała grupa ekspertów ze strony rządowej i związkowej" - poinformował Graś.

Kolejna runda rozmów odbędzie się za tydzień. Jak poinformował Antoni Duda, szef niezależnego związku zawodowego służb mundurowych, do tego czasu strony mają opracować prozpocyje zmian w systemie emerytalnym. Antoni Duda liczy na to, że uda się utrzymać prawa nabyte, policjantów którzy już pracują - tak, by mogli przechodzić na emeryturę już po 15 latach służby.

Związkowcy chcą przekonać rząd, że zbyt daleko idące zmiany są nie tylko niekorzystne dla funkcjonariuszy tych służb, ale także dla państwa. - Ciągle są niejasności, a diabeł tkwi w szczegółach - powiedział wcześniej IAR Duda. Związki nie mają też pewności, czy rząd, jak spekulowały media, nie zamierza włączyć pracowników służb mundurowych w tradycyjny system emerytalny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mundurowi mogą przejść na emeryturę po 15 latach pracy, po włączeniu ich do tradycyjnego systemu ubezpieczeń musieliby czekać do 60-65 roku życia.

W ostatnich wypowiedziach premier nie potwierdzał tej propozycji. Premier Donald Tusk w tym tygodniu mówił jednak, że jeśli przedstawiciele służb mundurowych rozumieją, że nie może być w Polsce 35 letnich emerytów to mamy już punkt wyjścia do dalszych rozmów na temat porozumienia w tej sprawie. Premier wyraził nadzieję, że wysłuchanie opinii związkowców na temat reformy emerytur służb mundurowych pomoże rządowi przygotować dobre propozycję zmian.

agkm