Logo Polskiego Radia
PAP
Bartłomiej Feretycki 24.09.2021

"Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze". Premier o porozumieniu MSWiA i służb mundurowych

- Od lat konsekwentnie inwestujemy w polskie służby, realizując kolejne ustawy modernizacyjne - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do porozumienia pomiędzy MSWiA i związkami zawodowymi służb mundurowych.

"Dziś zrobiliśmy następny krok w zwiększeniu bezpieczeństwa ekonomicznego tych, którzy na co dzień dbają o nas wszystkich: funkcjonariuszy Polskiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa" - napisał premier na Facebooku.

Przypomniał, że minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podpisał porozumienie z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych MSWiA, które przewiduje wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy.

mid-21924279 (1).jpg
Mniej biurokracji i więcej pieniędzy dla funkcjonariuszy. Porozumienie MSWiA i mundurowych

"To efekt długich i trudnych negocjacji. Udało się osiągnąć kompromis, bowiem jestem przekonany, że dla obu stron najważniejsze było i jest bezpieczeństwo obywateli" - podkreślił szef rządu.

Element nowej ustawy modernizacyjnej

Zaznaczył, że "dzisiejsze porozumienie to także element nowej ustawy modernizacyjnej, która już w najbliższych dniach zostanie przedstawiona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji". "Zakłada ona ponad 10 mld złotych na inwestycje w służby mundurowe" - dodał Mateusz Morawiecki.

Podziękowanie od premiera

Premier podziękował też "wszystkim osobom, bez których nie byłoby możliwe osiągnięcie porozumienia: przede wszystkim ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu i wiceministrowi Maciejowi Wąsikowi oraz przedstawicielem strony związkowej".

Zawarcie porozumienia

Szef MSWiA Mariusz Kamiński oświadczył w piątek, że zostało osiągnięte porozumienie, które w sposób istotny polepszy sytuację materialną naszych funkcjonariuszy.

- Jestem przekonany, że będzie ono dobrze odebrane przez wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych podległych MSWiA - powiedział Mariusz Kamiński.

 MSWiA 1200.jpg
NSZZ "Solidarność" Straży Pożarnej i Granicznej podjął decyzję ws. rozwiązań płacowych

Szczegóły porozumienia przedstawił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Poinformował, że osiągnięte w piątek porozumienie przewiduje podwyżkę uposażeń dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA od 1 stycznia 2022 r. w kwocie 677 zł brutto, czyli 500 zł na rękę.

- W ramach tej kwoty jest także już zawarta kwota waloryzacji uposażeń przewidziana w projekcie ustawy budżetowej, czyli 4,4 proc. wynagrodzenia - dodał Maciej Wąsik.

Czytaj także:

Zaznaczył, że w przypadku wzrostu wynagrodzeń w przyszłych latach, strona rządowa obliguje się do tego, żeby waloryzacja objęła także wynagrodzenia służb mundurowych.

- Przyjęliśmy także rozwiązania, które umożliwią podwyżki dla 64 tys. funkcjonariuszy Policji, 11 tys. funkcjonariuszy Straży Pożarnej i 9 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej - to są automatyczne awanse z grupy drugiej na trzecią, z trzeciej na czwartą, z czwartej na piątą i z piątej na szóstą w przeciągu najbliższych 4 lat. Te pierwsze grupy, awanse dostaną od 1 stycznia 2022 r. - podkreślił wiceszef MSWiA. - To duża skala podwyżek dla funkcjonariuszy, którzy są najniżej w hierarchii uposażeń - dodał.

Przekazał, że strona rządowa zobowiązała się również do zniesienia limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

- Tak, żeby umożliwić funkcjonariuszom normalną drogę do awansu - wskazał.

bf