Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 15.12.2010

Projekt ustawy o weteranach przyjęty

Rząd przyjął projekt ustawy o weteranach misji zagranicznych.
Minister obrony narodowej Bogdan KlichMinister obrony narodowej Bogdan Klich(fot. PAP/Jacek Turczyk)
Posłuchaj
  • Bogdan Klich: to środowisko czekało na te regulacje
  • Bogdan Klich: w projekcie jest również mowa o zdrowiu psychicznym tych, którzy wrócili z wojny
Czytaj także

Przepisy mają umożliwić lepsze traktowanie żołnierzy i pracowników cywilnych, którzy służyli np. w Afganistanie czy w Iraku. Chodzi przede wszystkim o świadczenia dla tych, którzy przyjechali z misji ranni lub poszkodowani. Ustawą mieliby być również objęci policjanci czy strażnicy graniczni służący w ramach zagranicznych misji polskich służb. Prace nad projektem trwały kilkanaście miesięcy.

Jak mówi minister obrony narodowej Bogdan Klich, ustawa miałaby objąć w sumie 95 tysięcy żołnierzy i pracowników wojska oraz trzy tysiące policjantów i strażników granicznych. To wszyscy ci, którzy służyli w misjach zagranicznych, począwszy od 1953 roku.

- To duża rzesza ludzi i to środowisko czekało na te specjalne regulacje. Ma pełne prawo ich oczekiwać, ponieważ ktoś, kto nadstawia swoją głowę, ktoś, kto przelewa krew za granicą, w misjach zagranicznych, ma prawo do specjalnego traktowania przez państwo. Zwłaszcza, jeśli wraca z misji zagranicznej poszkodowany - powiedział Klich.

Rządowy projekt wprowadza kategorie weterana i weterana poszkodowanego. Pomysł zakłada refundację opieki ortopedycznej oraz leków, a także dodatek emerytalny, liczony w zależności od uszczerbku na zdrowiu jak i dodatek na kształcenie dla młodych weteranów.

Bogdan Klich powiedział też, że w projekcie jest również mowa o zdrowiu psychicznym tych, którzy wrócili z wojny. - Zarówno weterani, bez względu na to, czy wrócili cali i zdrowi, czy też poszkodowani, wraz z rodzinami, będą mieli dostęp do bezpłatnych świadczeń psychologicznych. Zdajemy sobie sprawę, że żołnierze wracają z misji zagranicznych w stanie stresu pourazowego i że to przenosi się na ich rodziny. W związku z tym nasze pracownie psychologiczne będą do ich dyspozycji - dodał minister.

Ustawa przewiduje też uruchomienie Domu Weterana w Lądku Zdroju i stworzenie specjalnej odznaki za rany i kontuzje. Projekt trafi teraz do sejmu. Ministerstwo obrony ma nadzieję, że posłowie wszystkich opcji politycznych poprą pomysł rządu. Resort nie ujawnia na razie, ile pieniędzy potrzeba będzie na pomoc weteranom.

sm