Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Błaszczyk 14.10.2021

Sejm uchwalił ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej

Sejm uchwalił specustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Dokument przewiduje, że będzie to solidna i wysoka zapora wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Koszt inwestycji szacowany jest na 1,615 miliarda złotych.
  • Sejm zgodził się na budowę stałej zapory na granicy z Białorusią
  • Ogrodzenie ma przeciwdziałać napływowi imigrantów, ma być wysokie i korzystać z nowoczesnych technologicznie rozwiązań
  • Za projektem głosowało 274 posłów, przeciw - 174

tt sg granica.jpg
"Przekraczanie granicy w ten sposób jest bardzo ciężkie i niebezpieczne". Apel obywatelki Iraku

Ustawę poparło 274 posłów, przeciw było 174, a jeden wstrzymał się od głosu.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński mówił Informacyjnej Agencji Radiowej, że potrzeba skutecznie zabezpieczyć granicę z Białorusią przed próbami jej nielegalnego przekraczania. - Musi być solidniejsza zapora na granicy, niż ta koncentryna w tej chwili ułożona. Jest dosyć łatwa do przejścia, stanowi przeszkodę do pokonania - wskazał. 

00:19 bariera - setka 1 .mp3 Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński o zabezpieczeniu granicy polsko-białoruskiej (IAR)

- Trzeba stworzyć jak największe utrudnienie dla nielegalnego przekraczania granicy - podkreślił poseł PiS. 

PSL: potrzebne, ale drogie

Projekt poparło również Polskie Stronnictwo Ludowe. Poseł ludowców Krzysztof Paszyk krytykował jednak koszt realizacji inwestycji.

00:21 bariera - setka 2 .mp3 Poseł ludowców Krzysztof Paszyk krytykował koszt realizacji nadgranicznej inwestycji (IAR)

- Uważamy, że 1,5 mld w 100 proc. wyjęte z polskiego budżetu to za dużo przy potrzebach związanych ze służbą zdrowia, edukacją, emerytami. To bulwersuje - wyjaśniał poseł Krzysztof Paszyk. Dodał, że PSL chciałoby, by UE częściowo sfinansowała inwestycję. 

Podstawowy cel: bezpieczeństwo

Na granicy polsko-białoruskiej powstanie bariera, którą będą stanowić urządzenia budowlane wraz z instalacjami i infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną oraz telekomunikacyjną. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły techniczne inwestycji są niejawne. Ustawa ma przyspieszyć proces administracyjny związany z budową. Jej całkowity koszt oszacowano na 1 miliard 615 milionów złotych.

Czytaj także: 

Od początku września na terenach przygranicznych z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Polskie władze zdecydowały się go wprowadzić, aby przeciwdziałać kryzysowi migracyjnemu. Od początku października odnotowano ponad 6 tysięcy nielegalnych przekroczeń granicy z Białorusi do Polski.

1 października prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie przedłużające o 60 dni stan wyjątkowy w części województw podlaskiego i lubelskiego, przy granicy z Białorusią (PAP) 1 października prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie przedłużające o 60 dni stan wyjątkowy w części województw podlaskiego i lubelskiego, przy granicy z Białorusią (PAP)

Według polskiego rządu sytuacja na granicy z Białorusią jest elementem wojny hybrydowej, prowadzonej przez reżim w Mińsku, przy wsparciu władz rosyjskich.


mbl