Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Błaszczyk 10.11.2021

Święto Niepodległości. Uroczystości towarzyszące z udziałem szefa MON

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości resort obrony organizuje wydarzenia towarzyszące obchodom 103. rocznicy odzyskania przez nasz kraj wolności.

Po południu w Sejmie, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak weźmie udział w otwarciu wystawy okolicznościowej poświęconej mundurom polskich żołnierzy.

marsz niepodleglosci 1200 free (1).jpg
Marsz Niepodległości pod patronatem państwa. Prof. Ryba: jedynie słuszny ruch

Wieczorem zaś odbędzie się tradycyjny Capstrzyk Niepodległościowy. Jak co roku na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego zostanie odczytany apel pamięci. Potem delegacje złożą wieńce przed pomnikiem marszałka oraz przed obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej. 

Otwarte spotkania z żołnierzami

Tegoroczne obchody 11 listopada są organizowane pod hasłem "Dzień szacunku dla munduru". Resort obrony organizuje w 103 jednostkach na terenie całego kraju spotkania dla szerokiej publiczności, w trakcie których będzie można porozmawiać z żołnierzami i obejrzeć z bliska sprzęt, jakim dysponuje nasza armia.

Do wybranych jednostek będzie można przyjść między 10.00 a 15.00. Dla zwiedzających będą dostępne między innymi sale tradycji, gdzie żołnierze będą przybliżać historię danego związku taktycznego oraz mówić o patronach jednostek.

Główne obchody w stolicy kraju

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości, z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, odbędą się 11 listopada w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się rano od wręczenia przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji generalskich dla żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Czytaj także: 

Potem odbędzie się msza za ojczyznę, a w południe uroczysta odprawa wart przez Grobem Nieznanego Żołnierza. Potem ministerstwo kultury i biuro Niepodległej zapraszają na imprezy towarzyszące świętu niepodległości. Wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia staną stoiska i stragany. Będzie można zapoznać się z tradycjami dawnej Polski, wysłuchać koncertów i podziwiać parady w strojach historycznych oraz pokazy tańców z czasów 20-lecia międzywojennego.


mbl