Logo Polskiego Radia
PAP
Natalia Godek 14.11.2021

"Strona białoruska przygotowuje się do dużej próby forsowania granicy". Służby o sytuacji w Kuźnicy

Jak poinformowała Straż Graniczna, strona białoruska przygotowuje się dzisiaj do dużej próby forsowania granicy. Dodano, że w rejon koczowiska w Kuźnicy docierają kolejne grupy uzbrojonych funkcjonariuszy, a migranci otrzymali od białoruskich służb m.in. gaz.

mid-21b12048 (5).jpg
Policjanci zaatakowani kamieniami. Żaryn: na granicę zwożony był gruz z białoruskich zakładów budowlanych

"Po »spokojnej« nocy w rejonie koczowiska w Kuźnicy aktualnie obserwujemy, że w to miejsce dysponowane są kolejne grupy uzbrojonych funkcjonariuszy służb białoruskich. Zauważamy wśród migrantów poruszenie. Pojawił się również telewizyjny wóz transmisyjny" - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna.

W kolejnym wpisie dodano, że z koczowiska zniknęły niektóre namioty, a "cudzoziemcy dostają instrukcje, sprzęt oraz gaz" od białoruskich służb. "Widać, że strona białoruska przygotowuje się dzisiaj na dużą próbę forsowania granicy. Nasze siły są w gotowości do działania" - napisano.

Z kolei rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował na Twitterze, że "przy granicy z Polską po stronie Białorusi co chwilę pojawiają się osoby, które eskalują sytuację". "Ten mężczyzna oddał strzały w powietrze, potem próbował uszkodzić polską barierę graniczną" - napisał, załączając zdjęcie mężczyzny ubranego w mundur.

Ministerstwo Obrony Narodowej załączyło z kolei film z granicy i napisało: "Migranci zaczynają znosić gałęzie z lasu. Pojawili się również przedstawiciele białoruskich mediów. Większość namiotów, w których przebywali migranci, jest usuwana".

Ochrona polskich granic

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Czytaj także:

Do połowy przyszłego roku na granicy z Białorusią ma powstać stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wyposażony w urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km powstanie na Podlasiu. Na terenie Lubelszczyzny naturalną przeszkodą jest rzeka Bug. Całkowita wysokość zapory wyniesie 5,5 m. Wzdłuż granicy zamontowane będą też czujniki ruchu oraz kamery do obserwacji w dzień i w nocy.

ng