Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Karol Kozłowicz 17.11.2021

Rzecznik MSZ: problemy dotyczące kryzysu na granicy powinny być rozwiązywane z udziałem Polski

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina mówił w TVP Info, że problemy dotyczące kryzysu na polsko-białoruskiej granicy powinny być omawiane i rozwiązywane z udziałem Polski. Podkreślał, że Polska została zbyt późno powiadomiona o rozmowach, jakie przeprowadzili kanclerz Niemiec z Aleksandrem Łukaszenką oraz prezydent Francji z Władimirem Putinem, by móc odpowiednio zareagować.

Łukasz Jasina dodał, że w takich sprawach nie można pomijać naszego kraju. - Informacje, jakie otrzymaliśmy, nie były pełne. Angela Merkel użyła sformułowania "pan Łukaszenka", a Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Niemiec, głosował za sankcjami. Trzeba jednak pamiętać, że sprawy, które dotyczą granicy polsko-białoruskiej powinny być rozstrzygane w porozumieniu z Polską. Swojego zdania w sprawie polsko-białoruskich nie zmieniliśmy, nie zmieniliśmy swojego zdania o panu Łukaszence. Wspieramy białoruskie społeczeństwo obywatelskie i dziękujemy za wsparcie, jakie otrzymujemy od takich osób jak Swietłana Cichanouska - mówił Łukasz Jasina.

Zapis relacji:


23:06

Na wyjazd z Polski przez towarowe przejście graniczne z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie) oczekuje 500 pojazdów; szacunkowy czas oczekiwania to 11 godzin – poinformował w środę wieczorem rzecznik Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Lublinie Michał Deruś.

23:06

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce zwrócił się do prezesa zarządu spółki PKP Cargo o pilną interwencję i zaniechanie realizacji przewozów przez granicę z Białorusią - wynika z pisma związku, które zostało przesłane również do resortu infrastruktury i prezesa PKP SA.

22:17

22:09
21:48

21:45

Rozmowa z Łukaszenką to indywidualna inicjatywa podjęta przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i jej własna odpowiedzialność; wiedzieliśmy o tej rozmowie i wyraziliśmy opinię o ryzykach - mówił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Wątpliwości co do ryzyk i skutków tej rozmowy pozostają - dodał.

- Tak. Wiedzieliśmy z wyprzedzeniem, że będzie taka rozmowa. Wyraziliśmy swoją opinię, jak chodzi o ryzyka związane z tą rozmową. Mieliśmy również relację bezpośrednią od naszych partnerów, co było przedmiotem tej rozmowy. Natomiast wątpliwości co do tych ryzyk, co do tego, czy ta rozmowa może przynieść jakiś skutek, pozostają - powiedział wiceminister. Jak dodał, była to "indywidualna inicjatywa podjęta przez Angelę Merkel i to jest jej własna odpowiedzialność".

Według wiceministra ta inicjatywa Merkel "jest również krytykowana w Niemczech". Szynkowski vel Sęk powołał się na wypowiedź rzecznika ds. polityki zagranicznej Zielonych w Bundestagu Omida Nouripoura, który podkreślił, że „istnieje bardzo jasna polityka, uzgodniona w Radzie Europejskiej, że Łukaszenka nie jest uznawany, nie jest prawowitym prezydentem Białorusi". "A pani Merkel całkowicie temu wczoraj udaremniła” - ocenił Nouripour na antenie Deutschlandfunk.

21:37

- Kryzys na granicy polsko-białoruskiej to sprawa dla Europy i wyzwanie dla USA – powiedziała w Warszawie zastępca asystenta stanu ds. Europy środkowej i wschodniej Robin L. Dunnigan. Podkreśliła znaczenie relacji z europejskimi sojusznikami i partnerami.

- To nie jest problem między Białorusią a Polską, to problem między Białorusią i Europą, problem dla Unii Europejskiej i wyzwanie dla nas – powiedziała Dunnigan na spotkaniu zorganizowanym w Warszawie przez German Marshall Fund of the United States i ambasadę Stanów Zjednoczonych.

21:12

– Wojewodowie z terenów przygranicznych zaczęli wypłacać rekompensaty. Wypłaty dokonywane są zgodnie z procedurami, nie ma w tej kwestii żadnych opóźnień. Nie pozostawimy przedsiębiorców bez pomocy państwa. Wszyscy, którzy złożyli wnioski zgodnie z zasadami, otrzymają do końca przyszłego tygodnia rekompensaty – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.

21:11

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina mówił w TVP Info, że problemy dotyczące kryzysu na polsko- białoruskiej granicy, powinny być omawiane i rozwiązywane z udziałem Polski. Podkreślał, że Polska została zbyt późno powiadomiona o rozmowach, jakie przeprowadzili kanclerz Niemiec z Łukaszenką i prezydent Francji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, by odpowiednio zareagować.

21:00

- Nasze władze podjęły decyzje, żeby nie toczyć rozmów z Rosją w sprawie kryzysu na granicy z Białorusią - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Zapowiedział, że ważne decyzje w sprawie tego kryzysu mogą zapaść na spotkaniu szefów MSZ państw NATO w Rydze pod koniec miesiąca.

20:58

 W Brukseli na spotkaniu ambasadorów państw UE dotyczącym Białorusi doszło do "spięcia" między Polską i Niemcami. Ambasador Niemiec ocenił, że w efekcie rozmów kanclerz Angeli Merkel i Aleksandra Łukaszenki obserwowana jest deeskalacja na granicy. Ambasador Polski odpowiedział, że cały czas dochodzi do ataków na polską granicę, a do szpitali trafiają polscy funkcjonariusze - poinformowało PAP źródło unijne.

20:37

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat sytuacji na granicy białoruskiej oraz koordynacji reakcji unijnej na aktualny etap kryzysu na zewnętrznych granicach UE - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

 

20:30

Kanclerz Angela Merkel rozmawiała przez telefon z premierem Mateuszem Morawieckim - poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

20:15

Unia Europejska musi przygotować się na inne kryzysy migracyjne, podobne do tych na granicach między Grecją a Turcją lub między Polską a Białorusią - powiedział w środę w Warszawie agencji AFP Fabrice Leggeri, dyrektor wykonawczy Frontexu.

Leggeri zdradził w wywiadzie, że Frontex współpracuje z polskimi władzami w celu zorganizowania w najbliższych tygodniach repatriacji do Iraku lotami czarterowymi 1700 migrantów. Wyjaśnił jednak, że niezbędne do przeprowadzenia takiej akcji jest zezwolenie władz w Bagdadzie.

- To nie pierwszy raz, kiedy UE ma do czynienia z takimi próbami, które możemy nazwać szantażem geopolitycznym czy zagrożeniem hybrydowym – podkreśli Leggeri. Przypomniał przy tym sytuację z lutego 2020 r., kiedy Grecja próbowała zablokować dziesiątki tysięcy migrantów, celowo przepuszczanych przez Turcję.

- Powinno to otworzyć oczy wszystkim tym, którzy jeszcze nie zrozumieli, że przepływy migracyjne można wykorzystać do celów politycznych, przeciwko Unii Europejskiej, aby coś w ten sposób uzyskać - zaznaczył. "Musimy przygotować się na kolejne takie sytuacje, które mogą pojawić się dość szybko".

20:05

- Zatrzymanie przez żołnierzy fotoreporterów na terenie przygranicznym było prawidłowe, absolutnie nikt nikogo nie uderzył, nikt nikomu nie ubliżał, nikt nikogo nie szarpał - oświadczył w środę Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski.

Wojsko w asyście policji interweniowało we wtorek wobec trzech fotoreporterów, którzy fotografowali tymczasową bazę wojskową w Wiejkach (Podlaskie) - potwierdziło w środę MON i podlaska policja.

19:56

19:38

19:38

19:22

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że Polska wzywa NATO do uczestniczenia w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej i że zdaniem Rosji jest to "prowokacyjne i nadzwyczaj niebezpieczne".

19:08

Władze Uzbekistanu poinformowały w środę, że wprowadzają tymczasowy zakaz tranzytu lotniczego dla obywateli Iraku, Syrii, Jemenu, Libanu, Libii i Afganistanu, którzy chcą udać się na Białoruś - podaje agencja RIA Nowosti.

19:04

Reżim Łukaszenki zaatakował Polskę, wykorzystując sprowadzone przez siebie tysiące migrantów, Sejm wyraża solidarność z rządem, ze wszystkimi instytucjami państwa i osobami zaangażowanymi w obronę Polski i Polaków - głosi uchwała przyjęta przez Sejm.

Za przyjęciem uchwały o solidarności w sprawie ochrony polskich granic, której wnioskodawcami byli posłowie PiS, opowiedziało się 259 posłów, przeciw było 60, a od głosu wstrzymało się 98. Projekt uchwały w tej sprawie przygotował też klub KO.

19:04

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwia wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Zgodnie z regulacją zakaz taki byłby wprowadzany na czas określony w drodze rozporządzenia ministra SWiA po zasięgnięciu opinii szefa SG.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

18:54

18:53

Według szefa MSZ Litwy Gabrieliusa Landsbergisa rząd iracki organizuje obecnie lot dla około 200 rodaków uwięzionych na granicy z Polską. Jego zdaniem "gdyby zorganizowano więcej lotów, bezpieczne dotarcie do lotnisk, można by było repatriować większą liczbę (osób)".

18:25

Na granicy polsko-białoruskiej trwa walka psychologiczna – ocenił w środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn udostępnił na swoim profilu na Twitterze zdjęcia opublikowane przez policję. Widać na nich fotoreportera robiącego zdjęcia osób z dzieckiem przy ogrodzeniu po białoruskiej stronie granicy. "Jedna z wielu »sesji fotograficznych« dla potrzeb reżimowych mediów" - napisała polska policja. "Takich, podobnych sytuacji jest dzisiaj więcej" - dodano we wpisie.

Rzecznik ministra koordynatora fotografie skomentował wpis w ten sposób: "Zdjęcia, filmy - skupienie uwagi na dzieciach, rodzinach - choć stanowią mniejszość wśród cudzoziemców. A wszystko tam, gdzie wczoraj trwał brutalny atak na polską granicę, skąd rzucano kamieniami w Strażników, Policjantów i Żołnierzy. Walka psychologiczna trwa...".

18:14

W ciągu najbliższego tygodnia około 80 migrantów przebywających na Litwie zamierza powrócić do swych krajów pochodzenia - podało w środę MSW w Wilnie. Na Litwie przebywają iraccy konsulowie, którzy przygotowują dokumenty na powrót.

17:54

Jedna z liderek białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska będzie w przyszłym tygodniu w Strasburgu na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Brukselska korespondentka Polskiego Radia dowiedziała się, że Swiatłana Cichanouska przyjęła zaproszenie szefa europarlamentu i grup politycznych.

17:26

Straż Graniczna o obozowiskach przy granicy.

17:18

17:06

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i Aleksander Łukaszenka w środę po raz drugi rozmawiali telefonicznie o sytuacji na granicy Białorusi i Polski oraz kryzysie migracyjnym - podaje Reuters, powołując się na agencję BiełTA. Poinformował o tym także rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

16:48

- W środę Klub Gazety Polskiej zorganizował w środę pikietę na placu Piłsudskiego pt. Duma i Szacunek - Dziękujemy. Pikieta miała na celu wyrażenie wsparcia i podziękowań Straży Granicznej, Wojsku Polskiemu oraz funkcjonariuszom policji, którzy bronią polskich granic.

16:46
16:41

Posłowie KO i Lewicy podczas środowej debaty w Sejmie skrytykowali projekt uchwały o solidarności ws. ochrony polskich granic, którego wnioskodawcami są posłowie PiS. PSL zadeklarowało poparcie, zgłaszając jednocześnie poprawkę. Głosowanie odbędzie się jeszcze w środę.

16:41
16:21
16:20
16:20

- Napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej w związku z narastającym kryzysem migracyjnym była przedmiotem rozmowy Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka z Dyrektor Wykonawczą Europolu Catherine de Bolle - poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

15:45
15:28

Do Komendy Głównej Policji wpłynęły podziękowania w formie laurek "ku pokrzepieniu ducha" adresowane do policjantów, żołnierzy i strażników granicznych od 5-letniej Ali i 8-letniego Julka, które przesłał ich tata Grzegorz - poinformowała policja.

15:28
15:06

- Jako prezydent jestem zainteresowany tym, żeby dziennikarze mieli dostęp do granicy, ale w taki sposób, żeby nie przeszkadzali w jej strzeżeniu i podczas wykonywania swoich zawodowych obowiązków byli bezpieczni - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

14:43
14:15
14:14

- Przesmyk suwalski to miejsce strategiczne - jedyny las łączący państwa bałtyckie z UE; nie ma jednak dzisiaj czytelnego niebezpieczeństwa militarnego - tak o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej mówił prezydent Andrzej Duda podczas środowej konferencji w Podgoricy w Czarnogórze.

14:04

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych opowiedziała się za odrzuceniem poprawek
do projektu nowelizacji ustawy o ochronie granicy, zgłoszonych przez opozycję w drugim czytaniu. Wnieśli je posłowie Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy chcieli, by na terenach przygranicznych mogły działać organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele Frontexu.

13:23
13:21

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował, by w sprawie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy ufać tylko zweryfikowanym i sprawdzonym źródłom. Jako przykład wskazał rządowy serwis gov.pl/granica, który funkcjonuje od kilku dni.

13:07
13:07
13:06
12:58

- Zapory techniczne na granicy polsko-białoruskiej zniszczone przez atakujących migrantów są sukcesywnie naprawiane – zapewniła w środę rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

12:46

- Nie chcemy w żaden sposób strategicznie otoczyć Rosji - podkreślili we wspólnym oświadczeniu ministrowie obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i Wielkiej Brytanii Ben Wallace. Wyrazili przy tym zaniepokojenie aktywnością Rosji wzdłuż ukraińskich granic.

12:35
12:31

- Lech Kaczyński, kiedy Rosja zaatakowała Gruzję błyskawicznie przeprowadził konsultacje i przeszedł do konkretnego działania, zebrał prezydentów i w ciągu kilku godzin był w Tbilisi. A my mamy kryzys, który ciągnie się już tygodniami - powiedział PAP gen. Roman Polko, były dowódca jednostki specjalnej GROM.

12:06

- Nikt nie może nakazać kanclerz Niemiec Angeli Merkel, żeby robiła to, co nam się podoba. Możemy tylko skomentować, że nam się to nie podoba - tak poseł PiS Marek Suski ocenił poniedziałkowe rozmowy telefoniczne Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką i Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem.

11:41

- Nie wiemy, czy osoby koczujące dotychczas przy przejściu w Kuźnicy nie zostaną przemieszczone w inne miejsce - powiedziała w środę rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska, dodając, że część z nich wzięła ze sobą kłody drewna używane do forsowania granicy.

11:22

Od 26 października wobec cudzoziemców wydano prawie 1,4 tys. postanowień o obowiązku opuszczenia terytorium Polski - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

11:22

Dostawy ropy z Białorusi do Polski zostały wstrzymane - podaje agencja TASS, powołując się na operatora Transnieft. Jako oficjalny powód podano "nieplanowane prace remontowe". Konserwacja rurociągu ma potrwać minimum trzy dni. Przedstawiciele Transnieftu nie podali, co dokładnie będzie remontowane.

11:09

Funkcjonariusze Straży Leśnej z całej Polski wesprą Straż Graniczną, policję i żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią. Lasy Państwowe przekażą także polskim służbom chroniącym granicę drewno do budowy tymczasowej infrastruktury polowej, między innymi platform obserwacyjnych, a także jako opał w polowych obozach, gdzie zgromadzone są nasze siły obronne.

11:03

Jak wygląda służba polskich żołnierzy na granicy z Białorusią, z jakimi sytuacjami i zagrożeniami się spotykają, jak ważne są dla nich wyrazy wsparcia ze strony społeczeństwa? O tym m.in. reporter portalu PolskieRadio24.pl Paweł Kurek rozmawiał z oficerem prasowym 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej majorem Markiem Nabzdyjakiem.

10:57

- Policjanci z Gubina (Lubuskie) zatrzymali w tym granicznym mieście czterech nielegalnych migrantów z Egiptu. Cudzoziemcy siedzieli w aucie należącym do obywatela Ukrainy – poinformowała w środę Justyna Kulka z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim.

10:41
10:41

"Białoruś przestała pompować ropę rurociągiem Przyjaźń do Polski. Oficjalnie z powodu „nieplanowanej konserwacji”, która ma potrwać trzy dni, mówi Igor Demin, doradca prezesa Transniefti." - informuje niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan.

10:35

- Dostałem informację, że Łukaszenka postawił pierwsze autobusy, do których wsiadają migranci i odjeżdżają. Koczowisko pod Kuźnicą powoli pustoszeje - poinformował wiceszef ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

10:29
10:16
10:15

- 82,2 proc. respondentów opowiedziało się za budową muru na granicy polsko-białoruskiej w sondażu internetowym dziennika „Le Figaro”, w którym wzięło udział ponad 187 tys. osób.

10:14

- Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i wschodniej flance NATO oraz przeciwdziałanie uruchomieniu Nord Stream 2 były tematami wtorkowej rozmowy szefa MSZ Zbigniewa Raua z szefem brytyjskiej dyplomacji Liz Truss - poinformował w środę na Twitterze polski resort dyplomacji.

09:54

- Straż Graniczna zapobiegła ostatnio dwóm próbom siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Jak podała SG, strona białoruska kierowała w kierunku polskich służb oślepiające światło. Niektórzy cudzoziemcy rzucali kamieniami w stronę polskich funkcjonariuszy.

Jak przekazała rzecznik SG ppor. Anna Michalska, do jednej z prób forsowania granicy doszło we wtorek ok. godz. 23 w Dubiczach Cerkiewnych.  

Do drugiej próby doszło ok. godz. 18 na odcinku granicy polsko-białoruskiej ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze. 

09:42

- Ukraina wzmacnia swoją granicę z Białorusią w związku z możliwą eskalacją i możliwym wzrostem napływu nielegalnych migrantów - podkreślił szef MSW w Kijowie Denys Monastyrski w rozmowie z unijną komisarz ds. wewnętrznych Ylvą Johansson.

09:39

Brytyjski dziennik "The Sun" opublikował w sieci nagranie z zamieszek, jakie na polsko–białoruskiej granicy wywołali imigranci. "Polacy są prawdziwymi Europejczykami, kochają swoją ojczyznę i zawsze chronią nas przed przyszłymi kłopotami" – piszą internauci.

09:35
09:35

- W środę po godz. 9 Sejm wznowił obrady. Izba przeprowadzi drugie czytanie poselskiego projektu uchwał autorstwa PiS w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

09:34

- Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano 1766 zezwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami – przekazała we środę PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.