Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Pyssa 03.12.2021

Kolejne próby sforsowania granicy. SG: w stronę polskich służb rzucane były kamienie i metalowe rurki

Minionej doby nielegalni migranci próbowali siłowo przekroczyć granicę polsko-białoruską w okolicach Narewki i Czeremchy (woj. podlaskie) - przekazała Straż Graniczna.

"W Narewce w stronę patroli polskich służb rzucane były kamienie, kawałki drzewa, gałęzie oraz metalowe rurki. Nikomu nie udało się sforsować granicy" - przekazało SG.

Kolejne próby przekroczenia granicy

Migranci zaatakowali również w okolicach Opaki i Wólki Terechowskiej. Podlaska policja poinformowała, że w czwartek wieczorem policjanci interweniujący w związku z próbą przekroczenia granicy granicy na tym odcinku byli oślepiani przez białoruskich funkcjonariuszy światłem stroboskopowym i laserami.

Wczoraj również zanotowano 46 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze SG wydali 9 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

Eskalacja napięcia na granicy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

Zobacz także: Andrzej Dera w "Sygnałach dnia"

kp