Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 07.12.2021

Koniec negocjacji, "zaczyna się czas działania". Nowa koalicja rządowa w Niemczech

Wszystkie partie, które utworzą nowy niemiecki rząd, podpisały umowę koalicyjną, zawartą pod koniec listopada. W środę na kanclerza zaprzysiężony zostanie Olaf Scholz, a gabinet złozony z polityków SPD, Zielonych i FDP rozpocznie pracę. - Teraz zaczyna się czas działania - stwierdził lider FDP Christian Lindner

Po SPD i FDP także Zieloni zatwierdzili w poniedziałek 177-stronicową umowę koalicyjną, zatytułowaną "Odważyć się na więcej postępu". Mianowano już również wszystkich ministrów. W środę Olaf Scholz ma zostać wybrany w Bundestagu na kanclerza, a jego gabinet ma zostać zaprzysiężony. Tym samym kończy się 16-letnia kadencja Angeli Merkel, która nie wystartowała ponownie w wyborach do Bundestagu 26 września.

Klimat, OZE i federalna Europa

W podpisanej we wtorek umowie koalicyjnej, która była negocjowana przez wiele tygodni po wrześniowych wyborach do Bundestagu, partie SPD, Zieloni i FDP obiecują między innymi większe działania w zakresie ochrony klimatu i restrukturyzację przemysłu. Do 2030 roku Niemcy mają uzyskiwać 80 procent energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

W polityce zagranicznej uwagę komentatorów zwraca punkt dotyczący planów rozwinięcia UE w "federalne państwo europejskie". W umowie podkreślono też, że Niemcy i Polskę łączy "głęboka przyjaźń".

Nowe regulacje na rynku nieruchomości, niższy cenzus wieku

Płaca minimalna ma szybko wzrosnąć z obecnych 9,60 euro do 12 euro, osoby długotrwale bezrobotne mają otrzymywać tzw. dochód obywatelski, rocznie ma powstawać 400 tys. nowych mieszkań, a na obszarach o trudnym rynku mieszkaniowym przewidziano niższe limity dopuszczalnych podwyżek czynszu. Nowy rząd chce tez, by wiek uprawniający do udziału w wyborach federalnych obniżyć z 18 do 16 lat i by w przyszłości konopie indyjskie były dostępne dla dorosłych do celów konsumpcyjnych w licencjonowanych sklepach.

Kontrowersyjny zakaz reklamowania aborcji (paragraf 219a kodeksu karnego) ma zostać zniesiony. "Lekarze powinni mieć możliwość udzielania publicznych informacji na temat aborcji bez obawy przed oskarżeniem" - głosi umowa.

Posłuchaj
00:53 niemcy - spec - .mp3 Partia Zielonych zatwierdziła umowę koalicyjną z SPD i FDP. Tym samym usunięto ostatnią formalną przeszkodę na drodze ku utworzeniu rządu Olafa Scholza. Socjaldemokrata przejmie oficjalnie tekę kanclerza z rąk Angeli Merkel po środowym posiedzeniu Bundestagu - relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

Nowy podział kompetencji w rządzie

Pełny skład rządu poznaliśmy w poniedziałek, kiedy SPD ogłosiła swoje nominacje na ministrów. I tak SPD odpowiada w nowym rządzie federalnym za zdrowie, a ministrem będzie Karl Lauterbach (ekspert ds. zdrowia w grupie parlamentarnej SPD), sprawy wewnętrzne - Nancy Faeser (przewodnicząca SPD w Hesji), obrona - Christine Lambrecht (poprzednio federalna minister sprawiedliwości), budownictwo - Klara Geywitz (polityk SPD z Poczdamu), współpraca gospodarcza i rozwój - Svenja Schulze (poprzednio federalna minister środowiska), praca i sprawy społeczne - Hubertus Heil (dotychczasowy szef resortu), szef Urzędu Kanclerskiego - Wolfgang Schmidt.

Z ramienia Zielonych ministerstwo spraw zagranicznych obejmie Annalena Baerbock, ministerstwo gospodarki i ochrony klimatu wicekanclerz Robert Habeck, ministerstwo rodziny reprezentować będzie Anne Spiegel, a ministerstwo środowiska Steffi Lemke. Cem Ozdemir zostaje ministrem rolnictwa.

FDP ma Christiana Lindnera jako ministra finansów, Volkera Wissinga jako ministra transportu, Marco Buschmanna jako ministra sprawiedliwości i Bettinę Stark-Watzinger jako minister edukacji.

Obejrzyj także rozmowę z wiceszefem MSZ Marcinem Przydaczem w "Salonie politycznym Trójki":

Czytaj także:

mbl