PolskieRadio24.pl
Bartosz Goluch 16.02.2022

Liga Mistrzów: Bayern ratuje remis z Salzburgiem. Liverpool bliżej ćwierćfinału

Red Bull Salzburg zremisował 1:1 z Bayernem Monachium w meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów. Bawarczycy długo przegrywali, ale stan rywalizacji tuż przed końcowym gwizdkiem zdołał wyrównać Kingsley Coman. W drugim środowym spotkaniu Champions League Liverpool ograł na wyjeździe Inter 2:0.

Zdecydowanym faworytem niemiecko-austriackiej konfrontacji był Bayern. W fazie grupowej Bawarczycy wygrali wszystkie sześć meczów, m.in. dwukrotnie deklasując Barcelonę. Dla ekipy spod szyldu Red Bulla sam awans do 1/8 finału to spore osiągnięcie. Podopieczni trenera Matthiasa Jaisslego w grupowych zmaganiach wyeliminowali VfL Wolfsburg oraz Sevillę, uznając wyższość jedynie OGC Lille.

Postawili się faworytom

Gospodarze od pierwszego gwizdka próbowali zaskoczyć faworyzowanych rywali i na początku spotkania oddali kilka strzałów, jednak żaden z nich nie zagroził bramce Svena Ulreicha.

Bayern po raz pierwszy śmielej zaatakował w 10. minucie – rywalami w polu karnym „zakręcił” Serge Gnabry, ale jego strzał w kierunku dalszego rogu w dobrym stylu obronił Philipp Kohn. Chwilę później Salzburg doznał poważnego osłabienia – z kontuzją boisko opuścił jeden z liderów ofensywy mistrza Austrii Noah Okafor, którego zastąpił Adamu.

Już w 21. minucie rezerwowy Salzburga doczekał się swojej wielkiej chwili – austriacki napastnik otworzył wynik meczu kapitalnym strzałem zza pola karnego. Na tym gospodarze jednak nie poprzestali i w kolejnych fragmentach spotkania wciąż przeważali.

„Die Roten” próbowali odpowiedzieć za sprawą Leroya Sane, jednak Niemiec chybił z ostrego kąta. To jednak wszystko, na co było stać mistrzów Niemiec w pierwszej odsłonie. Bayern grał schematycznie, ospale, natomiast ich rywale imponowali dobrą organizacją i szybkimi kontratakami.

Coman uratował remis

Po zmianie stron gospodarze cofnęli się do obrony i byli skoncentrowani na „pilnowaniu” korzystnego wyniku. Minuty mijały, a Bayern mimo przygniatającej przewagi w posiadaniu piłki nie był w stanie zagrozić bramce Austriaków.

Najbliżej wyrównania był w 75. minucie Sane, który po szybkiej kontrze dopadł do piłki zagranej przez Comana, ale przy jego strzale dobrze spisał się Kohn. Również gospodarze mieli swoje szanse – 5 minut później po stracie Sane strzał Adeyemiego obronił Ulreich, a dobitkę Adamu z linii bramkowej wybił Niklas Suele.

Kiedy wydawało się, że Salzburg przystąpi do rewanżu z jednobramkową zaliczką, w 90. minucie ostro dośrodkowana piłka trafiła pod nogi Comana. Francuz pewnym strzałem wyrównał wynik meczu i sprawił, że kibice Bayernu odetchnęli z ulgą. Swój udział przy jego golu miał Robert Lewandowski, który uniemożliwił obrońcy skuteczną interwencję przy centrze w pole karne.

Liverpool bliżej awansu

W równolegle rozgrywanym meczu Inter Mediolan przegrał na San Siro z Liverpoolem 0:2. Zwycięstwo „The Reds” zapewnili swoimi trafieniami w 75. minucie Brazylijczyk Roberto Firmino i 8 minut później Mohamed Salah.

Spotkanie na San Siro poprowadził polski arbiter Szymon Marciniak.

Rewanże w obu parach 1/8 finału zaplanowano na 8 marca.

FC Salzburg - Bayern Monachium 1:1 (1:0)

Bramka: dla Salzburga - Chikwubuike Adamu (21); dla Bayernu - Kinglsey Coman (90).

Sędzia: Michael Oliver (Anglia). Widzów: 29 500

Inter Mediolan - Liverpool FC 0:2 (0:0).

Bramki: Roberto Firmino (75), Mohamed Salah (83).

Sędzia: Szymon Marciniak (Polska).